ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: AFP
  דונלד טראמפ ולדימיר פוטין נשיא רוסיה
  חדשות • 12.01.2017
  סחיטה במיטה: ה"שיטה" הרוסית המועדפת
  רונן ברגמן

  בינואר 1979 הגיע מנהיג אש"ף יאסר ערפאת לביקור אצל דיקטטור הרומני ניקולאה צ'אושסקו. אף שהקג”ב ריכז את הקשר עם הפלסטינים, הוא עודד גורמי ביון אחרים בגוש הסובייטי לסייע לאש"ף — בדגש על ערפאת.

   

  ראש ה־DIE, ארגון הביון הרומני, גנרל יון מיחאי פאצ’פה, ערק לימים למערב וגילה את הפרטים על אודות אותו מפגש בספר שכתב: אחרי אחת מהפגישות עם צ’אושסקו נסע ערפאת למעון ההארחה, אכל ארוחת ערב ואחר כך, כפי שתיעדו המצלמות הנסתרות שהותקנו שם, "הוא תינה אהבים עם שומר הראש שלו". "ידעתי כי הוא מאהבו", כתב פאצ'פה, "הוא משחק שוב את הנמר... הנהמות כמעט קרעו את עור התוף שלי. ערפאת שאג כאריה ואילו מאהבו נהם כמו צבוע”. לדבריו, החומר שאספו הרומנים על ערפאת היווה "סיפור לא ייאמן של פנאטיות... של שקרים ושל מערכות יחסים הומוסקסואליות". גם אם לא ידוע אם ערפאת נסחט באמצעות אותה קלטת, זוהי רק דוגמה לכך ששיטת הסחיטה הרוסית הייתה נפוצה כבר מימי המלחמה הקרה.

   

  האם השיטה הזו הופעלה נגד הנשיא הנבחר טראמפ? למרות הכותרות שהפרסום עורר חשוב לשים את הדברים בפרופורציה. ראשית: גורמי הביון האמריקאיים קבעו כי מהימנות המידע המביך לא ברורה, וכי יש גורמים שיש להם אינטרס לזייף אותו. שנית: אפילו אם המסמך אותנטי, קשה לדעת אם זה בכלל מפריע לטראמפ. במילים אחרות: הוא כבר הוכיח כי פרסום מידע שהיה הורס את הקריירה הציבורית של כל פוליטיקאי אחר אינו בהכרח פוגע בו. שלישית: ברור כי למודיעין האמריקאי אג'נדה וחשבונות משלו לסגור. לכן צריך להבין את משמעות ההדלפה על רקע ההשתלחות הבלתי פוסקת של טראמפ בסי־איי־אי ולהניח: מישהו מנסה ללמד אותו לקח.

   

  מבחינת הקרמלין אין חדש תחת השמש: האמצעים אולי השתנו — אך המחשבה נותרה זהה. צורת החשיבה שנשתמרה אצל פוטין ועוזריו עוד מימיהם בקג”ב דוגלת כי ניתן לעצב את ההיסטוריה באמצעים חשאיים. בימי המלחמה הקרה סברו ראשי הביון הסובייטי כי את הפער הטכנולוגי, הכלכלי והתרבותי שלהם מול המערב ניתן לסגור במבצעים חשאיים של גניבת טכנולוגיה ומידע והפצת דיס־אינפורמציה במטרה לזרוע בלבול והרס מחשבתי אצל היריבים. חלק מהפעולות היו אלימות וכללו התנקשויות מתוחכמות באמצעים מסווגים כמו מטרייה שהכילה מחט שבו רעל ריסין. כיום שומר פוטין את האמצעים האלימים למתנגדיו הרוסים בלבד.

   

  הפעולות הרוסיות האחרונות נגד ארה"ב הוכיחו כי במאה ה־21 אין צורך יותר בהתנקשויות נועזות וזדוניות. בקרמלין החליפו חלק מסל הכלים שלהם באמצעים חדישים — כמו פריצות למחשבים, הפעלת "אווטארים" (מרגלים וירטואליים) ברשתות החברתיות והפצת שמועות כזב. ואם להאמין לדיווח האחרון על טראמפ: הרוסים ממשיכים להשתמש במבצעי הסחיטה החביבים עליהם. כך או כך, הפעם מתברר שזה מצליח להם. גם אם פרשת היצאניות במוסקבה תתברר כלא נכונה, המטרה של מבצע הביון החשוב ביותר של הקרמלין כבר הושגה: במשרד הסגלגל יושב אדם שחייב להם טובה ענקית.