ראשון 26 במאי 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  bergman
  חדשות • 12.01.2017
  בעקבות בחירת טראמפ: חשש בישראל מדליפת מידע רגיש לאיראן
  לא רק בארה"ב חוששים מהאקרים רוסים • אנשי הביון האמריקאי הזהירו את עמיתיהם בישראל מהעברת מידע מסווג לממשל טראמפ • הסיבה: חשש כי בשל יחסיו המחשידים עם פוטין, סודות ישראליים שהועברו לארה"ב ייפלו לידי רוסיה — ומשם לטהרן
  רונן ברגמן

  כניסתו הצפויה של דונלד טראמפ לבית הלבן מדירה שינה גם מעיניהם של גורמי מודיעין ישראליים: בדיונים סגורים שהתקיימו לאחרונה הועלה חשש מפני זליגה של מידע מודיעיני ישראלי, שיטות פעולה ומקורות שנחשפו ב־15 השנים האחרונות בפני קהילת הביון האמריקאית, לרוסיה — ומשם לאיראן. הסיבה לדאגה: החשדות לקשרים הלא מדווחים של הנשיא הנבחר או של מקורביו עם הקרמלין, שסוכניו מקורבים גם לגורמי הביון בטהרן.

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   מי הדליף את הדו"ח על טראמפ - ולמה?רונן ברגמן על השערורייה שמסעירה את העולם

   

  החששות האלו, שהחלו עוד עם בחירתו של טראמפ, התעצמו בעקבות פגישה שנערכה לאחרונה בין גורמי מודיעין ישראליים לאמריקאיים. בפגישה, כך אומרים הישראלים שהשתתפו בה, הביעו עמיתיהם האמריקאים ייאוש מבחירתו של טראמפ שמרבה להשתלח בקהילת המודיעין האמריקאית. הגורמים האמריקאיים עוד סיפרו לישראלים כי יש בידי ה־NSA (הסוכנות לביטחון לאומי) "מודיעין ברמת מהימנות גבוהה ביותר" כי היו אלה שירותי המודיעין של רוסיה ה־FSB וה־GRU שפרצו לשרתי המפלגה הדמוקרטית במהלך הבחירות והדליפו מידע רגיש לוויקיליקס — שפגע בהילארי קלינטון.

   

  הגורמים האמריקאיים אף סיפרו כי הם סבורים שבידי פוטין "מנופים של לחץ" על טראמפ — אך לא פירטו במה המדובר. ככל הנראה, כוונתם הייתה למה שפורסם אמש על אודות מידע מביך שנאסף בידי הביון הרוסי במטרה לסחוט את הנשיא הנבחר. האמריקאים רמזו לעמיתיהם הישראלים "להיזהר" החל מ־20 בינואר, יום השבעתו של טראמפ, בהעברת מידע מודיעיני לבית הלבן ולמועצה לביטחון לאומי, הכפופה לנשיא. לטענת הישראלים שנכחו בפגישה, עד שיתברר כי טראמפ אינו קשור באופן בלתי ראוי לרוסיה ואינו נתון לסחיטה — האמריקאים המליצו להם שלא לחשוף מקורות רגישים לאנשי הממשל מחשש שזה עלול להגיע לידי האיראנים.

   

  אם אכן סודותיה של ישראל הנמצאים בידי הביון האמריקאי אינם נצורים, הרי שמדובר בסכנה חמורה ביותר לביטחון המדינה: מתחילת שנות ה־2000 שיתוף הפעולה בין קהילות המודיעין של ישראל וארה"ב הולך ומתעצם. הובילו אותו ראש אמ"ן דאז אהרון זאבי פרקש (שאף קיבל צל"ש מראש ה־NSA) ראש המוסד מאיר דגן ומחליפו תמיר פרדו.

   

  רוב המבצעים המשותפים ביניהן, לפי פרסומים זרים, כוונו נגד איראן, וחלקם הקטן — נגד חיזבאללה וחמאס. בעשור הקודם התהדקו עוד יותר הקשרים על רקע היחסים הקרובים בין ראשי הממשלה אריאל שרון ואהוד אולמרט לבין הנשיא ג'ורג' בוש.

   

  ב־2008 קיבל השת"פ המודיעיני בין ישראל לארה"ב סוג של גושפנקה בצורת הסכם רשמי לשיתוף פעולה כולל ולחשיפת המקורות ושיטות הפעולה — מה שגורם מדיני בכיר הגדיר "סטריפטיז הדדי מוחלט" בין הנשיא בוש לאולמרט. שיתוף הפעולה העמוק שנמשך שנים הוביל לתוצאות מרשימות שכללו, לפי פרסומים זרים, שיבוש פרויקט הגרעין האיראני. בראש המבצעים, כך לפי התקשורת בחו"ל, מבצע "משחקים אולימפיים" שבמסגרתו נוצרו וירוסים מחשביים ובהם ה"סטאקסנט" שגרם נזק גדול לתוכנית הגרעין האיראנית. כלי התקשורת בעולם אף דיווחו שהמוסד והסי־איי־אי שיתפו פעולה בחיסול עימאד מורנייה בדמשק ב־2008.

   

  כשהחלו המגעים החשאיים בין ארה"ב לאיראן סביב הסכם הגרעין ב־2013, הורה אובמה לחדול מפעילות התקפית נגד איראן. אך הפסקה זו לא שינתה את עומק החשיפה המודיעינית של ישראל מול ארה"ב. דליפה של חלק מהסודות הללו עלולה לגרום נזק כבד. החשש בישראל אינו רק רוסיה — אלא איראן. גורמי המודיעין האמריקאיים ידעו להצביע בפני הישראלים על מידע שנכלל במסמכי סנודן על פעילות אמריקאית חשאית באיראן. האמריקאים משוכנעים כי סנודן מסר את המידע לביון הרוסי — חלק מהעסקה שבמסגרתה קיבל מקלט מדיני — ושחלקים ממנו הועברו לטהרן, וזאת במסגרת המדיניות של פוטין להגביר את התלות האיראנית, ולא רק הסורית, במוסקבה. וכל זאת כדי לשרת מטרה סופית: לחזור להיות המעצמה המשפיעה באזור.

   


  פרסום ראשון: 12.01.17 , 00:30