yed300250
הכי מטוקבקות
  נחמה דואק
  המוסף לשבת • 12.01.2017
  ספקואליציה
  לא יהיה כלום? בכנסת כבר מהרהרים בקואליציות אפשריות ליום שאחרי נתניהו
  נחמה דואק

  אם לא הספיקו לראש הממשלה החקירות והפסקת המשלוחים היוקרתיים, עכשיו הוא צריך להתמודד עם כאב ראש נוסף: הדיבור במסדרונות הכנסת על "היום שאחרי", אם וכאשר יוגש כתב אישום נגד נתניהו. והשאלה שעולה שוב ושוב: האם יש אפשרות להימנע מבחירות חדשות, ולהקים קואליציה חלופית עם המפלגות הקיימות.

   

  האפשרות הפשוטה יותר לכאורה היא בחירת יו"ר חדש לליכוד והשארת הקואליציה הנוכחית על כנה. לא פשוט, אבל אפשרי. במקרה הזה, מאחר שראש הממשלה חייב להיות חבר כנסת, ההתמודדות תהיה בין חברי הסיעה, ככל הנראה בין ישראל כץ לגלעד ארדן. שני שועלים ותיקים עם מיילג' פוליטי לא מבוטל. גדעון סער ובוגי יעלון, שאיבדו אמון וסבלנות ועזבו, יאכלו לעצמם את האצבעות.

   

  אך זו ממש לא האפשרות היחידה ואולי גם לא המועדפת על רוב הסיעות. ההצעה המדוברת במסדרונות הכנסת מעלה הקמת קואליציה חלופית. נגיד אם המחנ"צ, כולנו וישראל ביתנו יבואו ליש עתיד ויתחננו שתצטרף אליהם, תוך הבטחה שגם אפשר לצרף לעסק את החרדים, מה שהופך כמובן את כל הסיפור ליותר מורכב.

   

  יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, אמר השבוע למקורביו כי הוא לא ייתן יד למהלך כזה. שהעם בחר בביבי, ואם הוא הולך צריך לחזור אל העם וללכת לבחירות. עוד אמר להם, שעליהם להיזהר – זהירות רבה – ממהלכיו הפוליטיים של יו"ר העבודה יצחק הרצוג. מה שהוא שכח, אתם עוד לא למדתם בפוליטיקה, אמר להם. הוא אף הסביר שכדאי ללמוד את התרגיל האחרון לדבריו של הרצוג בתוך העבודה – צירופו של אבי גבאי וההערכה שהוא יתמודד על ראשות המפלגה. זה מהלך גאוני של הרצוג, הסביר להם לפיד, כי גבאי יפצל את המחנה החברתי בעבודה וייקח קולות מעמיר פרץ ומשלי יחימוביץ' – דבר שיבטיח להרצוג ניצחון נוסף בפריימריז.

   

  וכחלון? הוא עסוק בלהיות שר אוצר ושיעזבו אותו בשקט עד שיהיה על מה לדבר. כרגע אין.

   

  כך או כך, המהלך לבניית קואליציית צללים חי וקיים. הרצוג מדבר עם כולם, ליצמן עם הרצוג ודרעי, דרעי עם ליברמן. מחפשים רמזים בכל מילה. כשליברמן אמר השבוע שהוא עומד כרגע מאחורי ראש הממשלה וכבעל ניסיון לא מאמין שיוגש כתב אישום, התייחסו למילה "כרגע". כשליצמן אמר שהוא מוכן לעשות קואליציה עם הרצוג ולא עם לפיד, קפצו במחנ"צ על המציאה. ליצמן גם מיהר לצטט את עצמו באוזני הרצוג, למקרה שלא שמע.

   

  והכי חשוב: להרצוג, ליברמן וכחלון – ובמידה לא מבוטלת גם לחרדים – אין אינטרס ללכת כעת לבחירות. ליברמן ישמח להישאר בתפקידו כשר ביטחון, כחלון רוצה עוד קצת זמן עד שהמהלכים שלו יבשילו, הרצוג מרוסק. היחיד שרוצה בחירות מחר בבוקר הוא יאיר לפיד.

   

  לפי אחת האופציות, הרצוג יהיה ראש הממשלה רק לשנה תוך הבטחה שלא יתמודד בבחירות הבאות, ואף יתחייב בפני השותפים הקואליציוניים שלא ייצא למהלכים מדיניים מרחיקי לכת וישמור על הסטטוס קוו. המטרה המוצהרת תהיה ייצוב המערכת הפוליטית והרגעת הרוחות אחרי שנות שלטונו הסוערות של נתניהו. נאמר גם שהרצוג מוכן להציע ראשות ממשלה ברוטציה לכחלון וללפיד, העיקר לא ללכת לקלפי. אבל האם ואיך ומתי ילכו לבחירות – זה כבר בידי החוקרים.

   


  פרסום ראשון: 12.01.17 , 17:35
  yed660100