yed300250
הכי מטוקבקות
  בכריכה חמה | צילום: שאטרסטוק
  זמנים מודרנים  • 15.01.2017
  בכריכה חמה
  החורף בשיאו, וזה בדיוק הזמן להישאר בבית ולהתכרבל מתחת לשמיכה עם ספל שוקו וספר טוב, רצוי גם מרגש במיוחד. קבלו עשרה ספרים מרתקים ונוגעים, שיעזרו לכם להעביר את הימים הקרים האלה בלב סוער, בנפש חפצה וברוח טובה
  רן בן־נון

  המותח

  בלש זמני – טעות כפולה / שאול בצר

   

  המותח: בלש זמני - טעות כפולה / שאול בצר | צילום: יח"צ
  המותח: בלש זמני - טעות כפולה / שאול בצר | צילום: יח"צ

   

  מיכאל קריגר, הגיבור האהוב של שאול בצר, חוזר אלינו בספר שני (בהוצאת ידיעות ספרים). על שולחנו נוחתים שני תיקים. הראשון הוא מקרה רצח מסוף שנות ה־60 שהתרחש בחנות בגדים בחיפה. כלומר, ידוע שהיה רצח, רק לא ברור מי נרצח – מעין מקרה הפוך שכזה. גם לא ברור איך הלקוחה, אריאלה, קשורה בכלל לסיפור. התיק השני מגיע מרוקיסטית צעירה בשם קורינה, שגדלה בקיבוץ וגילתה במפתיע שאביה כלל אינו אביה, ומבקשת לדעת מיהו האב האמיתי.

   

  שתי החקירות נפתרות בקלות ובמהירות יחסית, אבל דווקא אז העניינים מתחילים להסתבך. "טעות כפולה" מצליח לשמור על רמות מתח ועניין גבוהות בקלילות ובהומור בריא. גם כי בניגוד לבלש הקלאסי, מיכאל הוא טיפוס חברותי יחסית המוקף באנשים טובים. בצר הצליח ליצור כאן שורה של דמויות מוצלחות, שכמו משלימות את מיכאל מכל הצדדים.

   

   

   

  ויש גם אהבה: מיכאל הוא רווק מזה זמן רב. מערכת היחסים האחרונה שלו הייתה טראומתית למדי, אבל לפעמים הלב רוצה מה שהלב רוצה. אנחנו לטובתו.

   

  הפילוסופי

  העץ של בני טורג'ה / פיליפ קלודל

   

  בני טורג'ה הם שבט ילידי מהאי סולוואסי באינדונזיה שנוהגים לקבור תינוקות מתים בתוך גזע עץ, כך שיעלו עימו אט־אט השמימה כשהוא צומח לאורך השנים והדורות. העץ הוא מעין כלי לשימור נשמתו הנצחית של האדם.

   

  ספרו של הבמאי והסופר הצרפתי פיליפ קלודל (בהוצאת תמיר/סנדיק) הוא מעין תשובה מערבית לפולחן המוות המיוחד הזה מצידו השני של העולם. הגיבור, בן דמותו של קלודל, מגיע לסולוואסי שלושה חודשים לאחר יום הולדתו ה־50. כשהוא חוזר הוא מגלה שהמפיק שלו וחברו הטוב ביותר, אז'ן, גוסס מסרטן. כעבור שנה אז'ן נפטר. אז'ן היה מן טיפוס כזה שאחרי כל שיחה רצינית על משמעות החיים שולף ספר רלוונטי ואומר "נראה לי שתאהב את זה". מהאנשים שמשנים את חייך ותורמים להם במובן העמוק ביותר.

   

  אחרי לכתו של אז'ן נזכר הגיבור בעוד ועוד פרידות כאלו, שהותירו בו חותם. ככה החיים סוגרים מעגלים, בספרות פילוסופית או בפילוסופיה ספרותית שאין יפה ממנה, ובספר הכי מלנכולי וסגרירי שתקראו החורף.

   

  המרגש

  לא ביקשנו כנפיים / ונסה דיפנבאו

   

   

   

  דיפנבאו הכה מוכשרת, שבתיק העבודות שלה רב המכר העצום "שפת הפרחים", לוקחת את מיומנות הכתיבה שלה ואת נטייתה לרגש עד לקצה וקצת מעבר לו, ומטפלת בחומר הנפיץ כל כך של החד־הוריות.

   

  "לא ביקשנו כנפיים" (בהוצאת כנרת) הוא ספר משפחתי במובן הכי רחב שיש, של המשפחה המורחבת, השבט, רשת התמיכה והביטחון שמחזיקה אותנו בחיים בעולם הקשה הזה. לטי היא אם חד־הורית לשניים, אלכס בן ה־15 ולונה בת ה־6, והיא תמיד הסתמכה ונשענה על הוריה בגידול הילדים, אחרת פשוט לא היה לה שום סיכוי לשרוד, כי אביהם הוא מן פרפר מעופף בעולם שמעולם לא היה שם בשבילם באמת.

   

  אבל כשהוריה מחליטים לעשות מעשה ולחזור לחיות במקסיקו, מולדתם, ברור ללטי שהיא נמצאת בבעיה רצינית, כי למרות שאלכס הוא מעין ילד זקן, גיק אטומי ותלמיד מצטיין שכולו סדר ואחריות, אמו יודעת שיש גבול גם לאחריות שאפשר להטיל עליו – במיוחד כשעכשיו הוא פתאום מאוהב.

   

  המיתולוגי

  סליל של חוט כחול / אן טיילר

   

  המיתולוגי : סליל של חוט כחול / אן טיילר | צילום: יח"צ
  המיתולוגי : סליל של חוט כחול / אן טיילר | צילום: יח"צ

   

  סאגה משפחתית יפהפייה על ארבעה דורות מהמעמד הבינוני בפרברי בולטימור: אבא רד, קבלן שיפוצים, אמא אבי, עובדת סוציאלית, הבנות הגדולות אמנדה וג'יני, הבן דני והבן המאומץ דגלאס המכונה סטם – כולם כבר הורים בעצמם.

   

  הספר (בהוצאת ידיעות ספרים) מדלג באלגנטיות בין תקופות ודמויות בהיסטוריה של משפחת ויטשאנק, שתחילתה כבר באמצע שנות ה־20 של המאה הקודמת. דווקא בשיא המשבר הכלכלי מצליח האב הקדמון של המשפחה, ג'וניור, להקים חברת בנייה ולבנות את בית חלומותיו, אבל בשביל משפחה אחרת. ג'וניור מחכה בסבלנות, שנה אחר שנה, עד שהאנשים האלה יבינו שהבית שלהם הוא בעצם שלו וימכרו לו אותו.

   

  טיילר אינה שופטת את הדמויות שלה, אלא דגה ומוצאת את האנושיות החבויה גם בחלקים הקשים והפחות פוטוגניים של נפשן. בני ויטשאנק שלה הם הכי רגילים, לא הכי יפים, מוצלחים או חכמים. הם מיוחדים רק בדרך שבה הם מתוארים, שמוצאת את המיוחד ברגיל ואת הנשגב ביומיומי. זה מה שהופך את הספר ליצירה הראויה להיקרא רומן אמריקאי גדול.

   

  המתוחכם

  אי־סבירות האהבה / האנה רוטשילד

   

  המתוחכם: אי-סבירות האהבה / האנה רוטשילד | צילום: יח"צ
  המתוחכם: אי-סבירות האהבה / האנה רוטשילד | צילום: יח"צ

   

  האנה רוטשילד, נצר לשושלת היהודית המפורסמת, היא אחת הדמויות הבולטות בעולם האמנות הבריטי וזהו ספרה הראשון (בהוצאת פן/ידיעות ספרים).

   

  אנני, צעירה לונדונית מיואשת, מוצאת ממש במקרה בחנות עתיקות יצירת מופת בת 300 שנה, "אי־סבירות האהבה" של הצייר הצרפתי אנטואן ואטו, ורוכשת אותה בסכום המגוחך של 75 פאונד עבור הגבר שאיתו היא במקרה שוכבת בימים אלה. מי שהכי מזועזעת מהמקריות והגורל היא דווקא היצירה עצמה. ל"אי־סבירות האהבה" יש אישיות וערך עצמי, היא יודעת בדיוק מה היא שווה.

   

  "אי־סבירות האהבה" אולי זכה בפרס וודהאוס היוקרתי ליצירה קומית, אבל רוטשילד בהחלט יודעת להיות מלודרמטית. הספר רצוף רגעים סוחטי דמעות על אנני המתוקה והתמודדותה האמיצה עם האלכוהוליזם של אמה ועם עליבות החיים. מצד שני, האם הלא מתפקדת היא הראשונה להבין את ערכה העצום של היצירה שרכשה בתה בגרושים בחנות הג'אנק, שבינתיים נשרפת בעוד בעליה כפות לכיסא בתוכה. כך מצליחה רוטשילד לשזור קומדיה, דרמה ומתח ליצירה מורכבת, שנונה ושלמה, אחת ויחידה.

   

  המחמם

  מיתרי הקסם של פרנקי פרסטו / מיץ' אלבום

   

  הספר המחמם ביותר ברשימה, ללא ספק (בהוצאת מטר). אלבום, שכבש אותנו לגמרי ב"ימי שלישי עם מורי" מרסק הלבבות, מגיש הפעם אגדה מרגשת על מוזיקאי דמיוני, שלאורך המאה ה־20 חרש לא פחות מ־374 הרכבים שונים בימי חייו, כך שהשפעתו על המוזיקה המודרנית - מג'אז קלאסי ועד רוקנ'רול זועם - שורה בכל תו וצליל שאנו שומעים היום.

   

  פרנסיסקו דה אסיס פסקואל פרסטו, זה השם המלא, נולד ב־1936 בעיירה הספרדית הציורית ויאריאל, בעיצומה של מלחמת האזרחים העקובה מדם, בכנסייה שבה אמו כרעה ללדת בעוד מסביבה נזירות וכמרים צדיקים מוצאים את מותם בדרכים איומות ונוראות. אבל מתוך הזוועה נולדות ההשראה והיצירה, וידיו הזערוריות של התינוק נשלחות אל האוויר ואוחזות בשישה מיתרים כחולים דמיוניים, שבהם טמונה המוזיקה החלומית שיעתיר פרנקי הגאון על העולם.

   

  "כל בני האדם מוזיקליים", אומרת המוזיקה עצמה, המוזה, כשפרנקי פרסטו נולד. "אחרת, מדוע העניק לכם האל לב פועם?" וזאת רק ההתחלה, שהיופי המגיע אחריה הוא מנגינה שאי־אפשר להפסיק.

   

  הקלאסי

  יופי שאין לו תכלית / גי דה מופסן

   

  קובץ בן 17 סיפורים מיצירתו של ענק הסיפור הקצר הצרפתי בן המאה ה־19 (בהוצאת פן/ידיעות ספרים) – וכן, הוא כולל גם את "המחרוזת" הקלאסי, שרובנו נאלצנו לקרוא בילדותנו, עד שלפתע גילינו שלמרות שזו קריאת חובה אנחנו בעצם נהנים מאוד (זוכרים? הענייה שמבזבזת את חייה על מימון המחרוזת שלוותה מהעשירה?). המגוון המצוין בקובץ, שלוקט מ־300 הסיפורים שכתב דה מופסן לפני שנפטר מעגבת בגיל 43 בלבד, מכיל שלל דרמות וקומדיות, סאטירות ופארסות, שרובן ככולן מכוונות אל הבטן הרכה והשמנמנה של החברה הצרפתית הרקובה והמסואבת של תקופתו.

   

  סיפור הנושא, החותם את הקובץ, הוא יצירת מופת מקסימה על הרוזנת דה מסקארה היפהפייה, שבעלה הרוזן הקנאי ביקש להשחית את יופייה בדרך קטנונית ומרושעת – הוא הפך אותה לאינקובטור מהלך על שתיים, כלומר, שבע לידות ב־11 שנות נישואים. אבל אל דאגה, נקמתה של הרוזנת תהיה מרירה וצורבת, בדיוק כפי שהייתם מצפים מגי דה מופסן בשיאו.

   

  המגניב

  הנערה הכי בת־מזל בעולם / ג'סיקה נול

   

  המגניב: הנערה הכי בת-מזל בעולם / ג'סיקה נול | צילום: יח"צ
  המגניב: הנערה הכי בת-מזל בעולם / ג'סיקה נול | צילום: יח"צ

   

  צ'יק ליט מעולה (בהוצאת כנרת) על אן הגיבורה, שמסתירה את הפרובינציאליות שלה בכישרון אדיר ואוחזת בארוסה, איש פיננסים צעיר וחתיך, באמצעות מגוון חריג של שעשועי מיטה, ובמקביל מחזיקה בג'וב החלומות, עורכת במגזין נשים נחשק. החיים נוצצים ומפנקים, אבל בבסיסם טמונה חרדה עצומה מאיום אחד שלא מפסיק לרחף מעליה – לא להיות הכי טובה שרק אפשר.

   

  הבגדים, האביזרים, העבודה, הדירה והארוס – אן שמה את התיק־תק במילה מתוקתקת. היא חיית טרף בעולם זאבי שבו ניטשת מלחמת חורמה על כל פירור של אושר ועושר. היא יודעת את הכללים, את חלקם היא המציאה בעצמה, והיא לא תנוח עד שתשיג את כל מבוקשה. אבל אן מסתירה סוד נורא בעברה, משהו קודר וכואב שהפך אותה למה שהיא היום, שיצר את מה שנקרא "הקוקואיות" המקסימה שלה מתוך טראומה קשה. היא תישא עימה את הסוד הזה עד שלא תוכל יותר, עד שהכל יתפרץ – וזה רק יגרום לנו לאהוב אותה יותר.

   

  האתני

  מדריך הסהרורים לריקוד / מירה ג'ייקוב

   

  אמינה היא צלמת חתונות בסיאטל האופנתית של תחילת הניינטיז, עם הגראנג', הסטארבקס וההיי־טק. אבל כמה שלא תנסה להיות מחוברת ומעודכנת, משהו תמיד יגרור אותה חזרה אל משפחתה, המתגוררת בניו־מקסיקו. אביה, מנתח מפורסם, הולך ומאבד את זה ונראה שהוא יוצא מדעתו, ובמשפחה ממוצא הודי לא משנה כמה תהיי הכי סיאטל, יש מצבים שבהם את חייבת לחזור הביתה ולהתמודד עם כל השדים מהעבר, שמתגלגל חזרה עד 1979, במבט ציני אך אוהב. כך מתחיל ספר הביכורים המרשים והמוערך של ג'ייקוב (בהוצאת כנרת), שמושכת בכישרון עצום חוטים בין אתמול ומחר.

   

  ב־79' המשפחה מגיעה לביקור שורשים בעיר סיילם בהודו כדי להיתקל במטריארכית הקשוחה אמאצ'י, סבתה של אמינה, שלעולם לא תסלח לאביה של אמינה על שעזב את מולדתו והיגר לאמריקה. אז סבתוש קצת מפחידה. מספרים עליה שהיא אישה־זאב, אבל בעצם היא נושכת באופן הרבה יותר נפשי ורגשי. כל התסביכים שמעיקים על אבא היום – התחילו שם, אצל אמו.

   

  החשוב

  הנני / ג'ונתן ספרן פויר

   

  החשוב: הנני / ג'ונתן ספרן פויר | צילום: יח"צ
  החשוב: הנני / ג'ונתן ספרן פויר | צילום: יח"צ

   

  "הנני", כשמו כן הוא – נוגע בנקודה הרגישה של אדם מול אלוהיו, גם אם הוא כלל לא מגדיר את עצמו כאיש מאמין. כי כשאתה יהודי, כשחלק ממשפחתך נספה בשואה, כשבנך ניצב רגע לפני טקס בר־המצווה ומדינת ישראל עומדת בפני השמדה – אתה חייב לדבר עם אלוהים. גם אם מעולם לא האמנת בקיומו.

   

  ג'ייקוב וג'וליה בלוך הם יהודים כאלה. בנם הבכור סאם מתמרד רגע לפני הטקס ומואשם בכתיבת פתק גזעני פוגעני בכיתה. הם לא יודעים איך להתמודד עם זה וניצבים מול השאלות הגדולות של אשמה, לקיחת אחריות וגאולה אישית. גם הזוגיות שלהם מתפוררת. הטקסים הפרטיים מאבדים מערכם והם נאחזים בבר־המצווה של בנם כבקרש הצלה רוחני.

   

  "הנני" (בהוצאת כנרת) הוא פויר בשיאו. הדיאלוגים מהירים, מסחררים מרוב מלאות ועסיס; התיאורים מדויקים, מסעירים, עשירים ומאירי עיניים; ומעל לכל ניצבות מערכות היחסים: הקריסה של הזוגיות אל תוך ההרגל, השיפוטיות של ההורים מול המרדנות של הילדים. המשפחה שלו אומללה על פי דרכה, אבל איזו דרך מופלאה זו. 

   

  be@yediot.co.il־Ran

   


  פרסום ראשון: 15.01.17 , 22:09
  yed660100