רביעי 21 במרץ 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
אלכס קולומויסקי
חדשות • 18.01.2017
ההצעה שמסנדלת את שר הבריאות
עמיחי אתאלי

בשנים האחרונות עיכב שר הבריאות יעקב ליצמן את חקיקת האיסור על פרסום סיגריות. ליצמן העלה שלל טיעונים דוגמת זה שעל פי ההלכה היהודית עישון סיגריות אינו מעשה מזיק. אולם אמנה בינלאומית שעליה חתומה ממשלת ישראל מחייבת את המדינה למנוע לחלוטין פרסום של מוצרי עישון.

 

ח"כ מיקי רוזנטל יעלה הצעת חוק האוסרת פרסום כזה כדי לבדוק את הצבעתו של שר הבריאות.

 

שר הבריאות יעקב ליצמן נמצא בקונפליקט: מחד, הוא מחויב לאמנה בינלאומית שעליה חתמה ממשלת ישראל בראשית שנות האלפיים ומאידך, כפי שפורסם בשבוע שעבר בתחקיר חדשות 2, ליצמן נחשב למקורב לעיתון החרדי "המודיע", שנהנה מפרסום מאסיבי של חברות הטבק.

 

לפני מספר שנים, בקדנציה הראשונה שלו כסגן שר הבריאות, נאלץ ליצמן להוביל את הצעת החוק המתחייבת מהאמנה הבינלאומית נגד עישון. זמן קצר לאחר מכן נפלה הממשלה וההצעה לא הגיעה לכדי סיום. כעת לקח ח"כ מיקי רוזנטל את אותה הצעה בדיוק שאותה הוביל ליצמן בשעתו והניח אותה על שולחן הכנסת. בימים הקרובים תעלה ההצעה לדיון והצבעתו של שר הבריאות מייצרת עניין רב.

 

"גדודי לוביסטים בשירות חברות הטבק הפעילו לחץ עצום על מנת שההצעה תמוסמס בוועדות הכנסת. הלחץ הצליח. שר הבריאות בעצמו עבד קשה מאוד על מנת להפיל את החוק הזה בטענות מופרכות, ביניהן, שהעישון בריא לקיבה. היום כשהכל על השולחן, אני לא יכול לראות מצב שהשר הממונה לא יאמץ את ההצעה שלי בחום".