{ }
שני 09 בדצמבר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 24.01.2017
  דו"ח המנהרות: "ביקורת קשה על נתניהו ויעלון"
  גורמים שנחשפו לדו"ח המבקר: "גם ראש אמ"ן בזמן המלחמה אביב כוכבי סופג ביקורת משמעותית"
  עמיחי אתאלי | כתבנו בכנסת

  ועדת המשנה לענייני ביטחון שתחת הוועדה לביקורת המדינה תצביע היום על הסרת החיסיון מפרק התנהלות הקבינט בדו"ח המבקר על צוק איתן. כפי שפורסם אתמול ב"ידיעות אחרונות", צפוי רוב בוועדה לחשיפת הדו"ח במלואו.

   

  בינתיים, גורמים שנחשפו לדו"ח אמרו אתמול כי הביקורת על ראש הממשלה נתניהו ועל שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון מוחרפת בו ביחס לטיוטת הדו"ח.

   

  הגורמים טוענים כי הדו"ח מפריך את גרסת נתניהו ולפיה בחודשים הקודמים לצוק איתן נערך הקבינט בצורה מסודרת לאיום המנהרות. לדבריהם, המבקר מותח ביקורת קשה על אופן ניהול הקבינט והמועצה לביטחון לאומי וטוען כי השרים מודרו ממידע על ידי נתניהו ויעלון.

   

  על פי הגורמים, המבקר מותח ביקורת קשה על העובדה שחברי הקבינט נחשפו לעוצמת איום המנהרות רק במהלך המבצע. הגורמים ציינו עוד כי ראש אמ"ן בזמן צוק איתן, אלוף אביב כוכבי — שבאחרונה אושר מינויו לסגן הרמטכ"ל הבא — סופג אף הוא ביקורת משמעותית בפרק הקבינט. המבקר, טוענים הגורמים, מבטא שורה של ציפיות מכוכבי בשבתו כמעריך הלאומי וטוען שלא התריע בקבינט מבעוד מועד על עוצמת איום המנהרות.

   

  הדו"ח, שעודנו חסוי, הונח אתמול בחדרה של יו"ר הוועדה לביקורת המדינה ח"כ קארין אלהרר. חברי הוועדה, הח"כים איל בן ראובן, דוד ביטן, יעקב מרגי ומירב בן־ארי, הוזמנו לעיין בו. ח"כ בן־ארי, שסומנה כלשון המאזניים בהכרעה האם להסיר את החיסיון, הצהירה אתמול כי תתמוך בהסרה. אם לא יהיו הפתעות, היום צפויה ועדת המשנה לאשר זאת.

   

  דו"ח המבקר בסוגיית צוק איתן מורכב מארבעה פרקים, ומלבד פרק הקבינט ישנם פרקים העוסקים באיום המנהרות באופן ספציפי, בזווית הבינלאומית של המבצע ובתפקוד הצבא.

   

  ידיעות אחרונות