חמישי 13 באוגוסט 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  איוונקה טראמפ. "אבא מכבד את דעתי. אם הוא אומר משהו שנראה לי מוגזם, אני יכולה להגיד לו להתנצל והוא יקשיב"
  7 ימים • 25.01.2017
  סיירת יעל
  הנשק הכי חם של נשיא ארה"ב החדש, דונלד טראמפ, הוא בתו, איוונקה - יעל בשבילכם, יהודייה כשרה, שהתגיירה לכבוד בעלה, ג'ארד קושנר. מאז ומתמיד היא זו שטראמפ מקשיב לה, בה הוא הכי בוטח. כשהיא שמרה שבת במהלך הקמפיין, הוא קצת הסתבך בציוצים בטוויטר, אבל עכשיו היא תשמור עליו מקרוב. בניגוד לאשתו מלניה שנשארת בניו–יורק, איוונקה עברה לוושינגטון, והיא עשויה להיות לא רק הבת הראשונה החזקה והמשפיעה ביותר בתולדות הבית הלבן, אלא גם סוג של גברת ראשונה. מי שמכיר אותה היטב כבר מזהיר: היא יותר קשוחה מאבא
  ציפי שמילוביץ, ניו-יורק

  איוונקה טראמפ הייתה בת 14 כשגילתה יום אחד שמישהו פותח בוטיק תחת השם "איוונקה". נערות בנות 14 לא ממש אמורות להיות מוטרדות מדברים כאלה. אבל איוונקה כעסה. "כבר אז היא הייתה אשת עסקים", אומרת אשת יחסי ציבור ניו־יורקית ותיקה שמכירה היטב את הברנז'ה. "היא לא הבינה למה הזכויות על השם 'איוונקה' לא שייכות לה בלעדית. היא לא רק הבת המועדפת על אביה, אלא העתק מתוחכם שלו. יש לה עור הרבה יותר עבה משלו, לדעתי היא יכולה להיות יותר קשוחה ואפילו יותר אכזרית. זה לא מקרי שהוא מבליט אותה יותר מאשר את הילדים האחרים. היא הבת שלו".

   

  השבוע נכנסו איוונקה טראמפ, בעלה ג'ארד קושנר ושלושת ילדיהם — ארבלה בת החמש, ג'וזף בן השלוש ותיאודור, שהוא בן עשרה חודשים — לבית החדש שלהם בשכונת היוקרה קלורמה, המרוחקת כעשר דקות מהבית הלבן. שישה חדרי שינה, שבעה חדרי אמבטיה, אח בוערת כמעט בכל חדר. הבית נקנה בחודש שעבר ב־5.5 מיליון דולר, אבל לא ברור אם הם קנו אותו, או שהם רק שוכרים. לא שזה באמת משנה אצלם, כסף הוא לא אישיו. כוח ועוצמה, לעומת זאת, כן וכן. ובין כל בעלי הכוח שמקיפים את הנשיא החדש של ארה"ב, למתי מעט יש יותר כוח מאשר לאיוונקה בת ה־35. לא רק שהיא תהיה הבת הראשונה החזקה בהיסטוריה, יש הסבורים כי בפועל היא גם תהיה סוג של גברת ראשונה. אף אחד לא יודע מה זה אומר באמת, אבל דבר אחד בטוח: זה יהיה טוב לאיוונקה טראמפ.

   

  ביזנס עם אבא

   

  איוונקה היא הבת האמצעית משלושת ילדיו של טראמפ מנישואיו הראשונים, הסוערים והצהובים לאיוונה. דונלד ג'וניור הבכור, בן ה־39, הוא זה שמלכלך את הידיים, שמוכן לשלוח ציוצים עם ניחוח אנטישמי כדי להשאיר את בסיס המצביעים נלהב, ועכשיו יעשה את מה שצריך כדי לוודא שהארגון של טראמפ יצליח למקסם רווחים מהישיבה בבית הלבן. הוא יעשה זאת יחד עם אריק בן ה־33. שני הבנים יישארו בניו־יורק. איוונקה היא היחידה שבאה לוושינגטון, ולא במקרה. היא זו שבמהלך הקמפיין נתנה לאביה לגיטימציה. היא זו שנשים לבנות משכילות הצביעו עליה בבואן להסביר מדוע בחרו באדם עם היסטוריה כל כך בוטה של מיזוגיניה וגזענות.

   

  עם אביה, דונלד טראמפ. נתנה לו לגיטימציה מול נשים ויהודים
  עם אביה, דונלד טראמפ. נתנה לו לגיטימציה מול נשים ויהודים

   

  איוונקה הייתה בת תשע כשהוריה נפרדו והפפראצי חיכו לה ביציאה מבית הספר. הם רדפו אחריה במשך שבועות וביקשו, בין היתר, לדעת מה היא חושבת על הכותרת הראשית של ה"ניו יורק פוסט", שלפיה מרלה מייפלס, שהחליפה את אמה, אמרה: "הסקס עם דונלד הוא הכי טוב שהיה לי אי פעם".

   

  אמא איוונה דאגה שמגיל צעיר הילדה תתמנגל עם האליטות. לבית הספר הייתה איוונקה מגיעה בלימוזינה, ואבא שלה ביקש פעם מהמורה לבטל לה מבחן כדי שתוכל לחגוג יום הולדת בלאס־וגאס. היום איוונה שומרת מרחק יחסית, בהוראה או מרצון, למרות שהגיעה להשבעה של טראמפ. בעבר טענה, תחת שבועה, כי טראמפ אנס אותה, הוא הכחיש בתוקף ועד היום לא ברור מה קרה שם. קצת לפני הבחירות אמרה ל"אס וויקלי" כי היא גידלה את שלושת הילדים לבדה ללא כל עזרה מבעלה לשעבר. "הוא לא ממש התעניין בהם עד שהיה יכול לדבר איתם על ביזנס. כשהילדים הגיעו לגיל 21, אמרתי לו, 'הנה המוצר המוגמר, אתה יכול לקחת אותם מכאן'".

   

  בספר שפירסמה ב־2009 כתבה איוונקה שגירושי ההורים גרמו לה להבין, כי "אני כבר לא יכולה לקחת את אבא שלי כמובן מאליו". אז איוונקה הבינה די מהר מה היא צריכה לעשות כדי לשמור אותו קרוב אליה. בהתחלה בתמימות של ילדה שרק רוצה את אבא, ואחר כך בקור רוח של אשת עסקים. בראיון ל־CNN סיפרה איך בגיל עשר התחבאה בהפסקות בארון של השרת בבית הספר כדי שתוכל להתקשר לאבא לעבודה. אחיה היו מתקשרים אף הם, ולא תמיד המזכירה הייתה מעבירה אותם אליו, אבל מעולם לא קרה שהוא לא ענה לשיחת טלפון מאיוונקה. גם עשרות שנים מאוחר יותר, כשכבר הפכה לאשת עסקים ואמא, הקפידה לעבור לפחות פעם ביום אצלו בבית או במשרד.

   

  ביזנס על המסלול

   

  עם מלניה טראמפ בהשבעה. מי הכי קרובה לדונלד?
  עם מלניה טראמפ בהשבעה. מי הכי קרובה לדונלד?

   

  אביו של דונלד טראמפ שלח אותו בגיל 13 לפנימייה צבאית כדי שהנער הבעייתי יספוג קצת משמעת. דונלד טראמפ שלח את הבת שלו בגיל 15 לבית הספר הפרטי היוקרתי Choate Rosemary Hall בקונטיקט, כדי לוודא שהיא אכן תהיה היורשת שהוא מתכנן. כבר בשנה הראשונה שלה שם התחילה לדגמן. היא לא רצתה לעשות מזה קריירה, אבל אבא היה גאה לראות אותה צועדת על המסלול. לפני 15 שנה אמר להווארד סטרן: "אתה יודע מהו אחד הדברים הכי יפים בעולם, שאני עזרתי ליצור? איוונקה. יש לה את הגוף הכי טוב בעולם, אם היא לא הייתה הבת שלי הייתי יוצא איתה". הראיון הזה עורר ברבים תחושת אי־נוחות.

   

  איוונקה, שלמדה בג'ורג'טאון ומאוחר יותר בבית הספר היוקרתי לעסקים וורטון, הצטרפה רשמית לאימפריית העסקים של אביה בשנת 2005, ואחרי חמש שנים הפכה סגנית נשיא לרכישות ופיתוח. היא עבדה קשה, ומהר מאוד הפכה לזו שסוגרת את העסקאות עבור החברה. טראמפ של לפני המרוץ לנשיאות חווה הרבה כישלונות בעסקים. בהרבה מקרים העניק את שמו לפרויקטים של אחרים, ואיוונקה הייתה אחראית להרחבת הזיכיון ברחבי העולם. לפני שטראמפ הושבע לנשיא היא התחייבה להפסיק עם הביזנס, אבל ההערכה היא שאף אחד לא יידע אם לא תעמוד בכך באמת. אין לה תפקיד רשמי, היא לא מחויבת לפרסם את החזרי המס שלה, ואבא שלה לא מתכוון לפרסם את שלו לעולם.

   

  איוונקה הייתה גם אחד הכוחות הדוחפים מאחורי ההצלחה הגדולה של תוכנית הטלוויזיה "המתמחה". מבחינתה, מספרים, אין טעם להיות מפורסם אם לא עושים מזה כסף. "היא תמיד אמרה שסלבריטאות לא שווה אם אי־אפשר למנף אותה", אומרת היחצנית. "אם מישהו רוצה ראיון איתה, זה יבוא בתמורה לקידום פרויקט. זה לא שונה ממה שעושה שחקן בסרט הוליוודי, אבל עכשיו היא הבת של נשיא ארה"ב. מה זה אומר? מי יודע, זו טריטוריה שמעולם לא היינו בה".

   

  לפי ה"ניו יורקר", איוונקה מקבלת עשרה אחוז מהרווחים שהיא מביאה לארגון של טראמפ, אבל יש לה גם מותג משלה, שמשרדיו נמצאים קומה אחת מתחת לאלה של אבא. היא מרושתת היטב במדיה החברתית, משתפת בכל דבר – מעיצוב תיקים חדשים ועד הדלקת נרות חנוכה, אבל כמעט אף פעם לא מדברת על פוליטיקה. אנשים שמכירים אותה טוענים שמלבד העובדה שהיא סבורה כי אנשים עשירים צריכים לשלם כמה שפחות מסים, בהרבה מקרים היא יותר קרובה לתפיסת עולמה של הילרי קלינטון מאשר לזו של אביה.

   

  עם אמה איוונה. שומרת מרחק
  עם אמה איוונה. שומרת מרחק

   

  גם בגלל זה לא מפתיע שהיא וצ'לסי קלינטון חברות טובות. או לפחות היו. יש להן הרבה במשותף, לשתיהן הייתה ילדות פומבית ולא נורמלית. ביל והילרי הסתובבו בעבר במעגל החברתי של טראמפ והבנות התחברו. שתי הנשים לא דיברו מאז הבחירות, אבל בשבוע שעבר אמרה איוונקה ל־ABC: "היינו חברות טובות לפני הקמפיין ונשארנו חברות טובות אחריו. שתינו מאוד תומכות בהורים שלנו, כפי שזה אמור להיות". לא תמצאו הרבה אנשים שקונים את זה. "אתפלא אם הן אכן יישארו חברות", אומרת היחצנית. "הדברים שאבא של איוונקה אמר על הילרי במהלך הקמפיין, מבלי שאיוונקה תנסה לעצור את זה, היו איומים ונוראים. אני לא רואה איך צ'לסי יכולה לסלוח".

   

  צ'לסי היא לא החברה הליברלית היחידה שאיוונקה עלולה לאבד עכשיו. "הרבה חברים של איוונקה וג'ארד חטפו שוק כשראו איך הם ממשיכים להגן על דונלד", אומר עיתונאי ניו־יורקי שמסרב להזדהות ("הוא נשיא ארה"ב עכשיו, אני רוצה לשמור על הפרנסה שלי"). "זה אדם שאמר דברים מאוד קשים על נשים, אבל איוונקה הציגה אותו בוועידת המפלגה הרפובליקנית כאילו הוא פמיניסט שורף חזיות אפשר להבין עד כמה היא נאמנה לאבא שלה מהצורה שבה היא מקדמת מדיניות שלדעתי לא מייצגת אותה. לבנות חומה בגבול עם מקסיקו? נו באמת, מה לה ולזה".

   

  במה היא כן תומכת?

   

  "בכל מה שקשור לעסקים. המשפחה חושבת שהכל צריך להיות מנוהל כמו ביזנס, כולל ממשלת ארה"ב".

   

  עם הבעל והילדים. אשת קריירה ואשת משפחה, בעזרת שלוש מטפלות
  עם הבעל והילדים. אשת קריירה ואשת משפחה, בעזרת שלוש מטפלות

   

  זה לא מרגיע במיוחד, אבא שלה חווה כישלונות עסקיים.

   

  "זו לא משפחה שנותנת לעובדות להפריע לה, כמו שאפשר לראות כבר בימים הראשונים שלהם בבית הלבן".

   

  ביזנס וגם אהבה

   

  את ג'ארד קושנר פגשה איוונה בסוג של שידוך. לא דתי, עסקי. ב־2005 הפגיש ביניהם מתווך נדל"ן שחשב שהם יוכלו לעשות עסקים ביחד. הכימיה, אומרים, הייתה מיידית. "היה נחמד למצוא מישהו שהוא אדם באמת טוב", אמרה בראיון ל"ווג". "זה לא מובן מאליו, היה לי מזל גדול לפגוש ילד חמד מניו־ג'רזי".

   

  עם בעלה ג'ארד קושנר במסיבה שאחרי ההשבעה. חבריהם סיפרו כי הם מנומסים באופן כמעט רובוטי
  עם בעלה ג'ארד קושנר במסיבה שאחרי ההשבעה. חבריהם סיפרו כי הם מנומסים באופן כמעט רובוטי

   

  קושנר למד בהרווארד (לשם התקבל אחרי שאביו תרם לאוניברסיטה 2.5 מיליון דולר) ובאוניברסיטת ניו־יורק, ועכשיו הוא הבעלים של העיתון "אובזרבר". הם יצאו שלוש שנים, ונפרדו אחרי שההורים שלו הביעו אי־שביעות רצון מתמשכת מכך שהוא יוצא עם לא־יהודייה. כמה חודשים לאחר מכן הזמין איל התקשורת המיליארדר רופרט מרדוק את קושנר ליאכטה שלו, שם הייתה גם איוונקה, והשניים נפלו בחזרה זו על יהלומיו של זה. טבעת האירוסים הייתה בת 5.22 קראט, ואיוונקה החליטה להתגייר. היא עברה גיור לחומרה, הפכה ליעל, והכוס נשברה.

   

  הזוג, שהתגורר עד כה בדירת פאר בפארק אווניו, שייך לזרם האורתודוקסי־מודרני ומגדל את שלושת ילדיו כיהודים אדוקים, אבל מבלי לוותר על מנעמי העולם החילוני. לא במקרה, במהלך הקמפיין, מרבית הציוצים מעוררי המחלוקת של טראמפ צויצו בשבת, כשאיוונקה הייתה מנותקת. "בפורים הראשון לאחר שהם נישאו הוזמנתי לבית הוריו של ג'ארד בניו־ג'רזי", סיפר חבר משפחה ל"ניו יורקר". "הגברים קראו את המגילה, והנשים, כולל איוונקה, הגישו אוכל. היא לבשה שמלה ארוכה ומאוד שמרנית".

   

  היהדות גם עזרה לאיוונקה להפוך למגן האנושי של טראמפ מול העובדה שהוא זוכה לתמיכה נרחבת מצד אנטישמים, ניאו־נאצים ומכחישי שואה. "היא יהודייה אדוקה, הילדים שלה יהודים, זה אומר שהנכדים של טראמפ יהודים. אז מה, הוא שונא את הנכדים שלו?" הסבירה ל"ניו־יורק טיימס" אישה שהצביעה לטראמפ, "בגלל שהוא תומך גדול בישראל ובעם היהודי".

   

  אף אחד לא באמת מבין איך הפך טראמפ, אדם שיושב בביתו על אסלה עשויה זהב, לאיש שמייצג את הפועלים הלבנים של הצווארון הכחול, ובאותה מידה קשה שלא לגחך מול התדמית הפמיניסטית של איוונקה. היא אמנם גם אמא וגם אשת קריירה, אבל שלוש המטפלות שהיא יכולה להרשות לעצמה די מקלות את החיים. "בעיניי, דונלד טראמפ הוא לא באמת רפובליקני", אומר העיתונאי הניו־יורקי. "הוא זיהה הזדמנות וניצל אותה. לתפיסתי, זה כנ"ל לגבי איוונקה ובעלה".

   

  חברים שלהם סיפרו לכלי התקשורת בארה"ב כי הם ייצוגיים ומתורבתים ומנומסים באופן כמעט רובוטי. איוונקה יודעת להרים אירוע, וג'ארד חיתן בעבר זוגות יהודיים. הם שני אנשים צעירים שחלק גדול מהחברים שלהם מבוגרים. מכר של קושנר אמר ל"ניו יורקר": "ג'ארד הוא זיקית, הוא בחור צעיר ונאה שיכול לדבר ולהתנהג כמו איש זקן". קושנר בן ה־36, שהוריו תרמו יותר ממיליון דולר לקמפיין לסנאט של הילרי קלינטון בשנת 2000, יהיה יועץ בכיר לטראמפ. כבר השבוע הוא טס לקנדה כדי להיפגש עם בכירים בממשל של ג'סטין טרודו, וטראמפ בונה עליו, משום מה, שיהיה זה שיעשה שלום במזרח התיכון.

   

  ביזנס בבית הלבן

   

  בקיץ, עוד לפני שנבחר, נשאל טראמפ את מי ימנה לקבינט שלו, ולא הצליח לחשוב אפילו על שם אחד, חוץ מאיוונקה כמובן. אבל חברות בקבינט קטנה מאוד עליה. אף אחד לא יכול להגדיר מה בדיוק תעשה איוונקה בתפקיד חסר התקדים בהיסטוריה: "הבת הראשונה שהיא גם קצת הגברת הראשונה של ארה"ב". בין היתר היא צפויה ללוות את אביה גם לאירועים טקסיים כמו ארוחות ערב רשמיות עם מנהיגים זרים, במיוחד לאור העובדה שמלניה נשארת בשלב הזה בניו־יורק עם הבן בארון. ההודעה הרשמית אומרת שמדובר בסידור זמני רק עד שתסתיים שנת הלימודים ביוני, ואז תצטרף מלניה לבית הלבן, אבל איש לא יופתע אם הסידור הזמני יהפוך לקבוע.

   

  "בואי נאמר שטראמפ ומלניה לא יהיו ברק ומישל אובמה", צוחק העיתונאי הניו־יורקי. "אני לא רואה אותה מסתובבת ברחבי אמריקה ואומרת לילדים לאכול ירקות". אמא של איוונקה, איוונה, חושבת שלמלניה אין מה לחפש בבית הלבן. בשנה שעברה אמרה עליה: "היא לא יכולה לדבר, היא לא יכולה לשאת נאום, מה בדיוק הוא אמור לעשות איתה?"

   

  עוד לא ברור אם לאיוונקה יהיה משרד באגף המזרחי של הבית הלבן, זה שמשמש את הגברת הראשונה. "חוקי האנטי־נפוטיזם אמורים למנוע ממנה להחזיק ממש משרד בתוך הבית הלבן", אומר העיתונאי, "אבל כנראה טראמפ מרגיש שהוא יכול לעשות מה שהוא רוצה כי אין כל כך מי שיתנגד לו. ואפילו אם לא יהיה לה משרד שם, תהיה לה את המילה האחרונה בכל דבר. האדם האחרון שאובמה הקשיב לו לפני כל החלטה היה סגן הנשיא ביידן, האדם האחרון שטראמפ יקשיב לו לפני כל החלטה יהיה הבת שלו".

   

  במהלך הקמפיין אמרה איוונקה ל־CNN: "יש ביני לבין אבא יחסים כל כך טובים כי הוא מכבד את דעתי. אם הוא אומר משהו שנראה לי מוגזם, אני יכולה להגיד לו להתנצל והוא יקשיב". העובדה שטראמפ לא התנצל על אף אחד מהעלבונות ששיחרר במהלך הקמפיין מלמדת שלאיוונקה יש פחות השפעה עליו מכפי שהיא מתיימרת, או שהיא לא חושבת שהדברים שהוא אמר היו כאלה איומים. כך או אחרת, המשימה הושלמה, ומשפחת טראמפ השתלטה על העולם.

   

  "איוונקה היא בעיניי פוליטיקאית הרבה יותר טובה מאבא שלה", מסכמת היחצנית. "יש לה שליטה עצמית ברמה גבוהה והיא מבינה את המשחק. קשה לי להאמין שיהיה משהו שהוא יעשה בלי שהיא תגיד לו שזה בסדר. מה זה אומר על התדמית שלה כגורם ממתן עם נטיות ליברליות? אני לא חושבת שאכפת לה. טראמפ תמיד רצה לפנק את איוונקה, ועכשיו הוא הפך אותה לאישה הכי חזקה בוושינגטון". •

   

  איוונקה ואני | עופר פטרסבורג על המפגשים עם היהודים החמים טראמפ וקושנר

  איוונקה טראמפ וג'ארד קושנר הם מכרים ותיקים שלי, ומשיחות איתם אני יכול לומר בפה מלא כי אהבתם לישראל היא אהבת אמת. לאחר שבירכתי אותם כשנודעו תוצאות הבחירות, המענה מהם היה: "דברים מרגשים בהמשך לארה"ב ולישראל". במפגשים שלנו סיפרו תמיד שהיהדות היא חלק חשוב בחייהם ושהיא מסייעת להם בחיי המשפחה ובזוגיות.

  "מה שכבש את ליבי ביהדות זו הערכיות הגבוהה והמשפחתיות החמה", סיפרה לי איוונקה. "שמירת השבת זו דרך נהדרת ומושלמת לגדל ילדים. להיות איתם בכל נפשך וזמנך אחרי שבוע של כאוס, בלי להתפשר. בשבת מכבים את האייפון, את המחשב ואת כל המכשירים האלקטרוניים ל-25‬ שעות ומקדישים את הזמן נטו למשפחה ולילדים".‬

  את איוונקה פגשתי לראשונה לפני תשע שנים, בביקורה הראשון בארץ. אביה שלח אותה להדק את הפעילות העסקית עם ישראל. "אבא סומך על שיקול הדעת שלי", התגאתה. כששאלתי אותה מה סוד הקסם של אביה, ענתה: "אני חושבת שלאבא שלי יש יכולת לדעת מה אנשים רוצים. זה נראה כמו משהו מאוד בסיסי, אבל זה קונספט שתמיד עובד". עד כמה צדקה אפשר לראות היום.

  היא הייתה אז רווקה נחשקת בת 26, ולא פסלה על הסף גם בחור ישראלי מבית טוב. "תכין לי את הרשימות ונברור אחר כך"‬, אמרה בחיוך מקסים.

  כששאלתי בפגישה אחרת איך קיבל אביה את קושנר, היא סיפרה: "הוא אהב אותו מהרגע הראשון. למרות שהם מאוד שונים באופי, הם התחברו מיד, לשמחתי, ומסתדרים נהדר".‬ קושנר הוסיף על טראמפ: "תמיד מעניין איתו. יש לו סיפורים כל כך מרתקים על החיים. אנחנו מדברים על הרבה דברים, אבל פחות על עסקים. תמיד יש לו רעיונות טובים‭".‬

  קושנר הוא חסיד גדול של שווארמה, ובכל ביקור בארץ הוא מחפש מקום חדש לאכול בו. כששאלתי אם הוא יודע להגיד משהו בעברית, אמר מיד: "עם מונה, בבקשה‭!" והוסיף: "זה כל מה שצריך באמת לדעת בישראל, לא?"

  במהלך מבצע "צוק איתן" ביקר קושנר בישראל בחטף לפגוש את המפקחת על הביטוח במשרד האוצר, דורית סלינגר, בעניין רכישת חברת הפניקס, עסקה שלבסוף לא יצאה לפועל. "לא היה פחד", סיפר לי. "הרגשתי שזה המקום שאני צריך להיות בו. בכל מקרה, הביקור היה אמור להיות קצרצר. איוונקה לא כל כך אהבה את הרעיון. אפשר להבין אותה, יש לנו ילדים קטנים. כאמריקאית ששומעת כל הזמן בחדשות על עשרות טילים שנופלים כל יום על ישראל, היא שאלה אותי: 'מה לעזאזל אתה עושה?' אבל הסברתי לה שכיהודי היה חשוב לי דווקא בזמן כזה לנחות בישראל. אני מעריץ את הדרך שבה הישראלים התמודדו עם המצב‭".‬

  לפני שנה, סופר לי, קיבלה איוונקה צמיד מזל של חוט אדום מרב של חב"ד. "וזה כנראה עבד", אומרים עכשיו בחב"ד.

   

   


  פרסום ראשון: 25.01.17 , 01:41