yed300250
הכי מטוקבקות
  ממון
  ממון • 29.01.2017
  41 אלף תושבים, קניונים ומלונות: כך ייראה הרובע החדש של תל-אביב
  ועדת השרים לחקיקה דחתה את הדיון בהצעת החוק לפינוי שדה דב, אבל התוכנית להקמת הרובע החדש לא עוצרת • 16 אלף דירות, טיילת ומרכזי מסחר: כל הפרטים על התוכנית שתשנה את פני העיר הגדולה
  מאת עופר פטרסבורג

  ועדת השרים לחקיקה דחתה אתמול בשבועיים את הדיון בקידום הצעת חוק שתעתיק את שדה דב לנתב"ג עד סיום פינוי המחנה ב־2019, בתמיכת ראשי הערים של תל־אביב ואילת. אבל בינתיים, התוכנית להקמת רובע רמת אביב החדש על שם דב הוז לא עוצרת: במקום שדה דב צפויות להיבנות 16 אלף דירות שבהן יתגוררו 41 אלף תושבים. יוקמו גם קניונים ומרכזי מסחר, מרינה, טיילת, 2,000 חדרי מלון ושני בתי דיור מוגן. התוכנית המלאה הוצגה לשיתוף הציבור, ובשבוע הבא תועבר לוועדה המקומית, שצפויה להמליץ על הפקדתה בוועדה המחוזית.

   

  שדה דב תופס חלק ניכר מהשטח הפתוח האחרון שנותר בעיר. ב־2010 התקבלה החלטה ממשלתית לסגור את השדה כדי לפנות מקום לבניית אלפי יחידות דיור. את התוכנית לרובע החדש הכינו עיריית ת"א, רשות מקרקעי ישראל ומנהלים מטעם ביהמ"ש לניהול שטח הגוש הגדול.

   

  איך תיראה התוכנית? שטחי הבנייה הסחירים יסתכמו ב־2.3 מיליון מ"ר, לצד שטחי נופש וריאות ירוקות המשתרעים על 1,400 דונם. במקום יועסקו כ־25 אלף איש. ההכנסות משיווק הקרקע יממנו את פינוי בסיסי צה"ל לנגב.

   

  גבולות התוכנית: במזרח רחוב לוי אשכול, שכונת ל' החדשה ושכונת נופי ים; במערב חוף הים; בדרום רחוב ש"י עגנון; בצפון רחוב פרופס.

   

  עמית שעל
  עמית שעל

   

   

  הבנייה תתבצע בסגנון "בלוקים עירוניים": 8־9 קומות עם חצר פנימית פתוחה ודופן עם חזית המלווה את הרחוב. בקומת הקרקע תוכל לקום חזית מסחר. הבנייה לא תחסום את הים, אלא תפנה אליו. מגדלים בני 45 קומות יוקמו רק בגבולות המזרחיים, הרחק מהים. 25% מהדירות יהיו בנות 2 חדרים ועוד 25% דירות 3 חדרים. השאר יהיו דירות 4 חדרים ויותר. ההערכה היא כי דירות 2 חדרים יעלו כ־2 מיליון שקל, ודירות 3 חדרים כ־2.7 מיליון שקל. יהיו גם דירות לשכירות של 20 שנה.

   

  כל השדרות ייצאו אל הטיילת. יישמר רצף הליכה מחוף תל־ברוך עד פארק הירקון לאורך טיילת. התכנון מציע לערב שימושי מגורים ושטחים אחרים כמסחר, שטחי תעסוקה ומלונאות ביחס של כ־75% מגורים ו־25% מסחר. יתאפשר חיבור של רובע צפון־מערב לים ושל חלקי העיר מעבר הירקון. אלה הצירים המרכזיים: בכיוון צפון־דרום ציר החוף באמצעות המשכיות של הטיילת לאורך חוף הים ויצירת רצף פעילויות עירוניות וציבוריות לאורכה, וציר רחוב אבן־גבירול שימשיך כמרחב ציבורי צפונה. בכיוון מזרח־מערב יפותחו רחוב איינשטיין ורחוב רודנסקי.

   

   

  עיריית תל אביב
  עיריית תל אביב

  מגורים ומסחר: הרובע יציע שילוב בין שימושים זמניים (ירידים, אירועים בינלאומיים, תערוכות) לשימושי קבע (שירותי ומבני ציבור, תרבות, מגורים, מסחר, מלונאות, תעסוקה). תכנון הרובע כולל 75% מגורים ו־25% ליתר השימושים הסחירים

   

  רבים מהשבילים יהיו לאופניים, והתחבורה ברובע תהיה ציבורית בעיקרה. הקו הירוק של הרכבת הקלה המתוכננת חוצה את הרובע מדרום לצפון ומקשר אותו למרכז תל־אביב בדרום ולהרצליה בצפון. הקו מתפצל במפגש עם רחוב איינשטיין לכיוון האוניברסיטה, תחנת רכבת ישראל "האוניברסיטה" ואזור התעסוקה עתידים.

   

  התנועה מצפון לדרום: החיבור המרכזי של הרובע בציר הזה (ממרכז העיר, דרך הרובע ולכיוון צפון) יהיה באמצעות המשך אבן־גבירול. במרכזו מתוכנן הקו הירוק של הרכבת הקלה, ויהיו גם נתיבים לרכב פרטי, אופניים ומדרכות רחבות.

   

   

   

  עיריית תל אביב
  עיריית תל אביב

  בנייה נמוכה ומגדלים: 65% מהבנייה ברובע תהיה בגובה של 5־10 קומות שמשתלבת עם המרקם הבנוי לאורך רחוב אבן גבירול, עם חצר פנימית פתוחה ודופן עם חזית המלווה את הרחוב. בקומת הקרקע תתאפשר חזית מסחרית. שאר הבנייה תורכב ממגדלים של 45־15 קומות

   

   

   

  עיריית תל אביב
  עיריית תל אביב

  גבולות התוכנית: במזרח – רחוב לוי אשכול, שכונת ל' החדשה ושכונת נופי ים; במערב – חוף הים; בדרום – רחוב ש"י עגנון; בצפון – רחוב פרופס

   

   

  עיריית תל אביב
  עיריית תל אביב

  טיילת לאורך הים: טיילת רחבה תשלב גנים, אזורי בילוי, מגרשי ספורט ומגרשי משחק. הפארק ישמש כרצועה רחבה המחוברת ללב הרובע במספר רחובות, ובמקביל כשטח ציבורי פתוח

   

  התנועה ממזרח למערב: רחוב אינשטיין יפותח כרחוב המקשר את חוף הים עם אוניברסיטת תל־אביב. גם כאן יהיה תוואי לרכבת הקלה. לאורכו מתוכננים נתיבי אופניים, מדרכות ומסחר רחוב.

   

  בעורף רצועת החול תוקם טיילת רחבה ובה שילוב של גנים, אזורי בילוי, מגרשי ספורט ומגרשי משחק. הפארק יהיה רצועה רחבה המחוברת ללב הרובע בכמה רחובות, ומשמש שטח ציבורי פתוח.

   

  ברובע מתוכננים 1,500־2,000 חדרי מלון, בעיקר בחלק המערבי. בתי מלון ואכסניות ברמה עממית יותרו לאורך צירי המסחר, יוקמו מתחם לחינוך ימי, אזורים לפעילויות ספורט, מבני חינוך ורצועת חוף.

   

  העירייה תציג היום למינהל התכנון באוצר את "חלופת חולדאי". התוכנית מצמצמת את שטח שדה דב ומשאירה טרמינל קטן ויעיל ומסלול נחיתה צמוד לים. במקביל פועלת העירייה למקרה שבסוף התהליך שדה דה יפונה כולו, ובשבוע הבא היא תציג בוועדה המקומית תוכנית פיתוח לבניית 16 אלף דירות.

   

  ofer-pt@yediot.co.il

   

  yed660100