ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: המרכז הווטרינרי "הקליניקה"
  חדשות • 31.01.2017
  דרכתם על חילזון? קצת דבק והוא יחזור לחיים
  שבי, חילזון גינה תל-אביבי, זכה היום לאהבת הגולשים אחרי שמרפאה תל-אביבית הראתה איך שיפצה לו את הקונכייה השבורה. כך תעשו זאת בעצמכם
  פייגי שטרן

  העונה הגשומה בשיאה, והחלזונות יוצאים בהמוניהם לטיולים, ממש מתחת לרגליים שלנו. מי מאיתנו לא הלך ברחוב ביום רטוב, צעד למקום הלא נכון ואז שמע את צליל ה"קרעחץ"? רובנו מסתכלים במקרה כזה למטה, מתנצלים בלב וממשיכים בדרכנו אחרי שכיסחנו בטעות לחילזון תמים את הקונכייה, אבל פוסט שהעלתה לפייסבוק מרפאה וטרינרית גילה לגולשים שאפשר גם אחרת.

  גיבור הפוסט שפרסמה מרפאת "הקליניקה" מרחוב נורדאו בתל-אביב הוא שבי, חילזון גינה שהובהל למרפאה על ידי תושבת העיר שרמסה אותו בטעות במרפסת ביתה. צוות הקליניקה אסף חתיכה לחתיכה מהקונכייה שלו, ולאחר מכן הוטרינרית ד"ר ענת מילנר הרכיבה אותה מחדש בדייקנות - ובכך הצילה את חייו של החילזון האומלל. עכשיו שבי נמצא בתהליך שיקום שעשוי להימשך כמה חודשים.
  אנשי המרפאה סיפרו כי הם מטפלים מפעם לפעם בחלזונות שמגיעים אליהם. לפי התגובות לפוסט, נראה כי לא מעט ישראלים היו שמחים לעזור באופן עצמאי לחלזונות שנשבר להם הבית - וביקשו הסבר איך לעשות את זה. צוות המרפאה סיפק לנו מדריך ביתי לתיקון קונכיות חלזונות, כך שאם גם אתם נתקלתם בחילזון פצוע ותרצו להציל אותו - הנה כל מה שאתם צריכים לדעת.

  1. שלב הדבק

  קונכייה שבורה ניתן להרכיב בסבלנות ובעדינות באמצעות דבק אפוקסי או דבק 3 שניות. יש להקפיד שהדבק יישאר מחוץ לקונכיה ולא יחדור לחלקה הפנימי.

  2. שלב האקווריום

  את החילזון המשתקם יש לשמור באקווריום עם מכסה, אך מאוורר היטב.

   

  3. שלב השפריץ

  יש להוסיף נוזלים לאקווריום על מנת לשמור על לחות החיונית לבריאותם של חלזונות. מומלץ להוסיף כחצי ס״מ מים לתחתית האקווריום, ולהתיז על החילזון מדי פעם שפריץ עדין של מים.

  4. שלב הסידן

  שיקום קונכיה של חילזון דורש כמויות גדולות של סידן, לכן יש למקם באקווריום אבן גיר (בתמונה, מתחת לחילזון) שניתן לקנות בחנות לצרכי בעלי חיים.

  5. שלב האוכל

  חלזונות אוכלים הכל פרט למזונות המכילים מלח שעשוי לפגוע בהם. מניסיון, הם אוהבים במיוחד ירקות: בעיקר חסה, מלפפון ופלפל.

   

  6. שלב השיקום

  שיקום הקונכייה עשוי להימשך בין מספר שבועות לחודשיים. עד לחזרה של החילזון לקו הבריאות, התאזרו בסבלנות.