yed300250
הכי מטוקבקות
  שרון אלכסנדר | צילום: רמי זרנגר
  זמנים בריאים • 02.02.2017
  "לו זה היה תלוי בי הייתי נשאר במיטה כמה שיותר"
  השחקן שרון אלכסנדר משחק בהצגה "בעלים ונשים" בתיאטרון חיפה ומטפח מגוון הרגלים ייחודיים • למשל: "יש לי קצת נשירה מקדימה, רוק של חיות ידוע כעוזר, בעיקר של חתולים, ולי יש שני חתולים" • המומחים מציינים שרוק של חיות ממש אינו מומלץ כטיפול בשיער דליל וממליצים לו לסגל לעצמו כמה מנהגי טיפוח חדשים |
  גאיה קורן ׀ צילום: רמי זרנגר

  מי אני: "שחקן, כותב ומורה למשחק. משחק בחמש הצגות, שתיים מהן בתיאטרון חיפה – 'זוג פתוח' והצגה חדשה, 'בעלים ונשים', על פי סרט של וודי אלן, ובין השאר משחק בהצגת יחיד שנקראת 'הנחש'. משתתף בשלושה סרטים חדשים - 'שבוע ויום', 'נמל בית' ו'הדרך לאן'. מלמד משחק מול מצלמה באקדמיה לאמנות המופע. בתעודת הזהות כתוב שאני בן 54 אבל הגיל הלא רשמי זה 35. רווק פלוס 3, גר ברמת־גן. 1.77 מ', שוקל 80־75 ק"ג".

   

   

  יום העבודה שלי: "קם מתי שצריך והולך לישון בהתאם. בתקופה הנוכחית יש בערך עשר הצגות בחודש, וזה נחשב סביר, מצב טוב. אם אין הצגה ואני לא מלמד, אני שוכב לנוח. יש בקרים שבעשר בבוקר אני עדיין במיטה. לו זה היה תלוי בי הייתי נשאר במיטה כמה שיותר, אלא אם זה היה יוצר אצלי סטרס ואז הייתי צריך לצאת ממנה. סטרס זה ממש רע וכשזה קורה אני לוקח כדור נגד חרדה. מדי פעם אני קופץ לפארק הלאומי ויש שם גינה נהדרת שאנשים שותלים שם מה שהם רוצים, מעשבי תיבול ועד עלים שאפשר לחלוט איתם תה. אני קוטף עשבים וזה מרגיע אותי.

   

  "בעיקרון אני נח כדי לא להתעייף. כשאני שוכב במיטה אני לפעמים חושב אם לעשות כלום ולא לעשות כלום זה אותו דבר. בשנה הקודמת לא עשיתי הרבה, היה לי זמן פנוי אז ניצלתי את ההזדמנות להיפטר מהרגלים כמו עישון ושתיית אלכוהול, ואז יצאה לי ההנאה מהחיים ונשאר שעמום אחד ארוך, יבש וחסר טעם. לפעמים אני כל כך משועמם שבא לי ללכת על התקרה. הייתי מבלה הרבה בסופר־פארם ואוכל מלא קרטיבים. יש לי גוף חם, אני אוכל קרטיבים כדי לצנן את הגוף. למזלי, השנה כבר יש הצגות וסרטים, אז לא משעמם.

   

  "לפני הצגות אני נח הרבה וכשאני חוזר אני מלא אדרנלין, אבל מוריד אותו במדיטציה: בעיקרון במדיטציה צריך לנקות את הראש ממחשבות, לעצום עיניים, אבל זה משעמם נורא ומתגנבות מחשבות, אז גיליתי את מדיטציית הטלוויזיה – שם את הטלוויזיה על ערוץ האופנה ובוהה. זה מנקה את הראש שלי ממחשבות, מאזן אותי, 20 דקות בבוקר ו־20 דקות בערב. זו אחת המדיטציות הכי טובות שיש, מומלץ כמה שיותר".

   

   

  התזונה שלי: "יש לי שני מוטואים בחיים – מניעת בלאי ומניעת סטרס. לדחות סיפוקים זה להגביר סטרס ולכן אני אוכל כל מה שבא לי בכל רגע נתון. אם בא לי שתי מנות שווארמה, לא אמנע מעצמי. אני לא מכריח את עצמי לאכול כשלא בא לי, יש ימים שאני לא אוכל בכלל ויש ימים שאני ניזון מדברים אחרים שקשורים לנפש שלי.

   

  "לאכול זה לא דבר טוב. זה טעים וכיפי, אבל אם אתה לא אוכל יומיים נהיה לך מצב רוח טוב, אתה בהיי, מרחף, אנרגיה מטורפת. אני לא מגיע לזה בדרך כלל, כי אני אוהב שווארמה. לא נוגע בכלל באלכוהול כי זה גורם לי להרגיש רע מאוד למחרת. כוס יין מרדימה אותי ולא נעים להירדם באירועים חברתיים, אני יכול להתעורר ולגלות שכולם הלכו".

   

   

  כושר: "אני מאמין שהדבר הכי גרוע לגוף זה בלאי עקב פעילות יתר. אנחנו מכונות וככל שמכונה עובדת יותר היא נשחקת יותר, בגלל זה אני לא עושה ספורט. הוא תורם מאוד לבלאי. אני עושה פילאטיס בזוגות, יש לנו חוג פעם בשבועיים שאנחנו מתחלקים לזוגות ויש מדריכה ועושים פילאטיס זה לזה עם שמנים ועיסויים. התעמלות אני עושה בתוך המיטה – אני שוכב על הגב ושם רגל ימין על רגל שמאל חצי שעה, ואז מחליף רגליים. זה נותן סיבוב קל לגב. מאוד קל. אני המצאתי את זה".

   

   

  טיפוח: "יש לי קצת נשירה מקדימה, רוק של חיות ידוע כעוזר, בעיקר של חתולים, ולי יש שני חתולים. אני מורח על השיער מים עם טיפה סוכר ונותן להם ללקק את השיער. זה מאוד יעיל, הנשירה הפסיקה. מדי פעם אני עושה פילינג, מורח מסיכת קרטין לשיער. מורח קרם הגנה על הפנים לפני שאני יוצא וקצת לפני שאני הולך לישון בגלל הקרינה האלקטרומגנטית של המכשירים החשמליים בבית".

   

   

  לנפש: "אני אומר, 'מה שלא צריך לקרות – יקרה' – כשקורים דברים טובים אני פסימי וכשקורים דברים רעים אני גם כן פסימי. אני אופטימי כשאני שוכב במיטה, לפני שיצאתי לעולם. האמת שאני בנאדם מאוד אופטימי, אפילו יותר מדי, צוחק המון, כי זה טוב לבריאות. אני צוחק כמעט על כל דבר ומכל דבר.

   

  "אני בתפקוד מאוד גבוה, מגדל שלושה ילדים, מנהל בית, עובד בחמש הצגות, מנהל חיי חברה עשירים, אבל זוגיות היא נקודה כאובה. נפרדתי מבת זוג לפני שנתיים ומאז אני לא בזוגיות, למרות שאני מאוד רוצה. יוצא לדייטים, גרועים מאוד, נוראיים, בזה אחר זה. הבעיה היא שאין שיטה אחרת. כל החיים שלי הייתי בזוגיות ותמיד לאורך זמן, עם סמדר (קילצ'ינסקי) חייתי עשר שנים ואני יודע להיות זוגי, וגם רוצה. אני מניח שזה יקרה כשאהיה מוכן לזה, כשהתלמיד מוכן התלמידה מגיעה. בינתיים אני מלטף את שני החתולים שלי, שמרגיעים אותי מאוד. אני חובב אמבטיות שמנים: מערבב שמן אבוקדו, חוחובה, קוקוס וזית. זה קצת מסריח אבל אני עושה את זה רק פעמיים בשבוע. עוד פעמיים אני מורח על הגוף דבש ואז נכנס לאמבטיה חמה מאוד. אחד הסימנים הראשונים למצב הנפשי שלי זה פרודוקטיביות ואני מאמין שהשיטה שלי עובדת מעולה, אני מרגיש נהדר ונראה נהדר. הכל מאוזן".

   

   

  שורה תחתונה: "במלוא הכנות, אני אדם מדהים. מעולם לא הייתי כל כך יצרני, יעיל, הורה טוב, שלם עם עצמי עד כמה שאפשר".

   

  מה אומרים המומחים?

   

  רקפת אריאלי, דיאטנית קלינית וספורט, שערי צדק ספורט:

   

  "שרון דוגל בשיטת הנון־דיאט, שיטה שבה אוכלים לפי צורכי הגוף ולא לפי תכתיבי דיאטה. הקשבה לצורכי הגוף חשובה, כיוון שהבסיס הפיזיולוגי שלנו הוא כזה שאנו יודעים מתי אנחנו רעבים ומתי אנחנו שבעים. עם זאת, נראה שלשיטתו יש גם כמה חסרונות, כי ישנם ימים שבהם הוא צורך כמות קלוריות גבוהה וימים שבהם הוא צם. חוסר יציבות אנרגטית לאורך זמן אינה מומלצת למערכות הגוף השונות.

   

  "לצומות מדי פעם, או כפי שקרוי בשפה המקצועית 'צומות לסירוגין', מיוחסות סגולות בריאותיות ותחושת ההיי שמלווה אצלו את ימי הצום מוכרת. מדי פעם ניתן לצמצם משמעותית את צריכת האנרגיה, אך גם זה צריך להיות תחת דפוס קבוע. בנוסף, נראה שהתפריט שלו דל מאוד בירקות, פירות, מוצרי חלב, אגוזים, שקדים וקטניות.

   

  "גוף חם הוא מושג שלקוח מהרפואה הסינית. אם שרון מרגיש צורך לצנן את גופו, יש שיטות מועילות יותר מצריכת קרטיבים מלאים בסוכר וצבעי מאכל. בנוסף, שרון דוגל במנוחה, הוא צודק בכך שמנוחה חשובה לגוף, אבל גם זאת במידה. מחקרים עדכניים מצביעים על כך שסיבת המוות הראשונה בעולם המערבי היא עודף יושבנות. כך שעודף מנוחה עלול להרוג".

   

   

  צחי נחום, מנהל מקצועי קבוצת הולמס פלייס:

   

  "שרון צודק בכך שגוף האדם הוא מכונה. הוא מכונה גאונית – ומכונה שנועדה לזוז. אין צורך להעמיס יתר על המידה ואין הכרח להתאמן כמה שיותר, אך כן צריך לדאוג שמערכות כמו הלב והדם, נשימה ומערכת שרירי השלד יעבדו ויהיו תחת עומס מבוקר. אנשים שנשארים במיטה רוב היום הופכים להיות חולים, מפתחים ירידה פיזיולוגית משמעותית וחווים ירידה במסת השרירים עד כדי שהם לא יכולים לעמוד על הרגליים.

   

  "שיעור פילאטיס זוגות אחת לשבועיים מפתח יותר חיי קהילה מאשר שיפורים פיזיולוגיים. עיקרון חשוב באימון הוא עומס מתמשך, כלומר, המרחק הגדול בין התרגולים מייצר פער כזה, שההישג שהגיע אליו באימון האחרון פוחת כמעט לחלוטין ולא מאפשר לגוף להשתפר. אני מציע לשרון להוסיף אימון אירובי אחד, כמו הליכה בפארק".

   

   

  ד"ר להבית אקרמן, מומחית לרפואת עור:

   

  "לשרון יש כמה הרגלי טיפוח תמוהים. שרון מתלונן על דילול שיער בקדמת הקרקפת, זו בהחלט בעיה שכיחה ומוכרת אצל גברים ולרוב אין לכך סיבה ברורה. יש כמה טיפולים מקובלים, אשר יעילותם הוכחה מחקרית, ולא, רוק של חיות ממש אינו אחד מהם. לדוגמה, תכשיר מקומי המכיל מינוקסידיל 5% או כדורים בשם פרופסיה ועוד. אני ממליצה בחום לפנות לרופא עור בקופת חולים ולקבל הסבר מפורט על הטיפולים האופציונליים לדילול שיער.

   

  "טוב עושה שרון שהוא מורח קרם הגנה בבוקר. זה בהחלט מעשה נכון, בניגוד להרגל המוזר של מריחת מסנן קרינה בלילה. נזקי השמש נגרמים בעיקר מקרינת UVA ו־UVB (שהם חלק מהספקטרום האלקטרומגנטי), אבל אלו קרניים שאינן נפלטות ממכשירי חשמל בבית. את המנהג של מריחת דבש ואז כניסה לאמבטיה חמה מאוד אני ממליצה להמיר באמבטיה לא רותחת ולהשתמש בשמן אמבטיה שמיועד לכך, ולאחר מכן למרוח קרם לחות".

   

   

  צביה חי אל, מנהלת מעגלים, בית הספר לאימון והתפתחות אישית:

   

  "אפשר למצוא המון דברים לכתוב על דרכים לשפר את אורח חייו של שרון, החל מתזונה, דרך כושר ועד נפש, אבל לא באמת צריך. שרון הוא אדם כל כך מיוחד וייחודי, שהוא מרשה לעצמו להיות מי שהוא באמת וזה חלק גדול מהקסם.

   

  "הדבר הכי בולט באישיותו הוא היכולת לקבל את הדברים כמו שהם, לא מתוך כניעה או ייאוש, אלא מתוך הרמוניה מוחלטת. מי שקורא על חייו מן הצד אולי ירים גבה ויחשוב שמדובר באדם שהלך לאיבוד, או שכאוס שולט בחייו, אך ההפך הוא הנכון, נראה לי ששרון פשוט הבין משהו שרובנו עדין נאבקים בו. הוא איננו מנסה לשלוט על חייו או לסדר אותם כך שיתאימו למסגרת כזו או אחרת, או למה שנהוג או נחשב נורמטיבי. הוא פשוט מרשה לעצמו לחיות את חייו עם כל מה שהם מגלגלים לפתחו.

   

  "יש לו מוטו ושיטה שמתאימה בדיוק למי שהוא ולמה שהוא רוצה להיות ולבטא בעולם הזה – אדם חופשי. חופשי ממוסכמות, מכבלים ומהגבלות. נכון, כנראה זה לא תמיד הדבר הכי בריא בעולם, אבל נראה שזה פשוט עובד לו, ומה שעובד אין צורך לתקן. אני מאמינה לו כשהוא אומר שהוא רואה את עצמו כאדם מדהים, מאמינה לו שהוא שלם, ככה בדיוק כמו שהוא, מורכב ושלם בעת ובעונה אחת, פשוט מרגש". •

   

   

  gayakoren@gmail.com

   


  פרסום ראשון: 02.02.17 , 22:55
  yed660100