ראשון 09 באוגוסט 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  מטבחון
  המוסף לשבת • 09.02.2017
  דאבל כבל
  האם איתן כבל עבר לתמוך ביחימוביץ' במרוץ לראשות ההסתדרות בגלל העלבון של אחיו
  יובל קרני

  הברית החדשה והמפתיעה בין ח"כ איתן כבל לח"כ שלי יחימוביץ', שסללה את דרכה של יחימוביץ' למרוץ לראשות ההסתדרות, חשפה (שוב) את אחד הסיפורים הרגישים במסדרונות מפלגת העבודה: היחסים הקרובים בין כבל לבין אחיו הצעיר בועז. האח אף הוא פעיל במפלגה, ובמשך השנים עלו כמה וכמה פעמים טענות כי התנהלותו הפוליטית של ח"כ כבל מושפעת מצרכיו.

   

  ההחלטה של כבל לתמוך ביחימוביץ' במרוץ לראשות ההסתדרות ולהעמיד לרשותה את סיעת "הבית החברתי" שהקים בעבר עוררה לא מעט שאלות. השניים נחשבו במשך שנים ליריבים מרים, ואף התמודדו על תפקיד יו"ר ועדת הכלכלה שבו זכה לבסוף כבל. יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן טען השבוע כי כבל הפר הבטחה לתמוך בו והחליט להציג את יחימוביץ' כמועמדת מולו רק מפני שלא תמך באחיו בבחירות לראשות סיעת העבודה בהסתדרות שהתקיימו לפני חודש. בבחירות האלה התמודד כבל הצעיר מול פיני קבלו, והפסיד. "איתן כבל ביקש ממני להריץ את אחיו לראשות סיעת העבודה. היו בחירות ובועז הובס", אמר ניסנקורן. "אני הולך בצורה ישרה ומי שרוצה להתמודד שיתמודד, בצורה מסודרת ולא במחטף".

   

  אירוע דומה קרה ב־2015, כאשר ועידת העבודה דנה בשאלה במי תתמוך המפלגה לתפקיד יו"ר קק"ל הבא. היו"ר דאז, איש המפלגה אפי שטנצלר, טען בוועידה הסוערת כי כבל מתנגד להמשך כהונתו מאחר שסירב למנות את בועז לתפקיד בקק"ל. "בשיחה אישית בינינו ביקש ממני כבל למנות את אחיו לתפקיד", הוא טען. "באותה פגישה אמר לי כבל כי בכוונתו לתמוך בי גם בקדנציה הבאה, והחמיא לי על אופן ביצוע התפקיד". כבל הכחיש בתוקף את הדברים, קרא לשטנצלר "רמאי" ו"שקרן", והוסיף: "כואב לי עד כמה אפשר להשתמש בבועז נגדי. האחרון שהייתי מבקש ממנו משהו זה אפי שטנצלר. גם אם הייתי יורה באחי, הוא לא היה הולך לעבוד אצלו".

   

  גם בבחירות האחרונות לכנסת הקשר בין הכבלים הורגש במטה של המחנה הציוני. בזמן שאיתן כבל כיהן כיו"ר המטה שימש אחיו "יועץ מיוחד ליו"ר המפלגה" – ולדברי מקורות במטה שכרו היה כ־25 אלף שקל בחודש.

   

  "יש שם מערכת יחסים הדוקה וקשורה מאוד, אבל לא תמיד מובנת", אומר בכיר במפלגת העבודה על שני האחים כבל. "ברור שהיחסים ביניהם הם מעל הכל, אבל לפעמים שיקולים משפחתיים מתערבבים בעניינים פוליטיים ומפלגתיים וזה מסבך את כל הסיפור". עם זאת, מקורות אחרים בעבודה אומרים כי הטענות האלה גורמות עוול לכבל בכל פעם מחדש: "בועז הוא גם איש פוליטי וחבר מפלגה פעיל, ובכל פעם שרוצים להתנגח באיתן אז מתחילים לספר על אחיו סיפורים".

   

  תגובתו של בועז כבל: "אני נמצא עם אחי בקטע הפוליטי כבר שנים ארוכות. לצערי, בכל פעם שרוצים לפגוע באיתן — משתמשים בי. הסיפור עם אפי שטנצלר לא היה ולא נברא. לגבי הבחירות בהסתדרות: אכן התמודדתי על ראשות סיעת העבודה ואיתן אחי ביקש מיו"ר ההסתדרות ניסנקורן שלא יתערב בבחירות. הוא אמר לו, 'אם אתה לא תומך בבועז — לפחות אל תתערב'. להגיד שאיתן עושה את המהלכים הפוליטיים שלו בגללי — זה באמת מגוחך. איתן לא ילד. הביקורת עליי נובעת מאינטרסים אישיים, אבל אין לי אפילו טענה כלפיהם — זאת הפוליטיקה".

   

  תגובתו של איתן כבל: "אני לא מוכן להשיב לחלאות ופחדנים שלא מוכנים להזדהות".

   


  פרסום ראשון: 09.02.17 , 19:44