ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  אפי שריר
  חדשות • 11.02.2017
  בין קודש לחאקי
  הם מפחדים לצאת הביתה על מדים אבל לא מתחרטים שהתגייסו: "זו בושה שאנחנו צריכים להתחבא במדינה שלנו" • זוכה עיטור המופת סרן (מיל') איתן פונד, שהיה מפקד פלוגה של חיילים חרדים, קורא להם: "אל תיכנעו להפחדות"
  צחי דבוש

  הפגנות החרדים שפרצו בשבוע שעבר העליבו אותם, אבל לא גרמו להם להתחרט על שהתגייסו לצה"ל. בתום שבוע סוער, לוחמי הפלוגה החרדית של גבעתי מכריזים: "אנחנו עושים דבר גדול - מגינים על עם ישראל".

   

   

   

   

  "ההפגנות האלה הן חילול השם", אומר הלוחם החרדי א'. "המפגינים הם בטלנים שלא עושים שום דבר כל היום ורק מחפשים צרות. כלוחם חרדי אני אומר לכל חרדי שאין מה לפחד להתגייס. נכון, זה לא פשוט, ויש משפחות שעושות מזה חורבן, אבל אין מה לחשוש. הצבא מגן מאוד על האופי החרדי ועל לימוד התורה".

   

  כמו רבים מחבריו, גם א' מפחד לצאת מהבסיס על מדים. "פעם נסעתי באוטובוס ולידי ישב חרדי מבני־ברק שאמר לי שאנחנו יותר גרועים ממחבלים. שלוש שעות נסיעה הוא צעק עליי וגידף אותי. לא פעם הלך לידי חרדי וירק על הרצפה. אני עושה דבר גדול ומגן על עם ישראל – וחבל שאני צריך לפחד ללכת על מדים".

   

  גם הלוחם החרדי ל' כועס על שהוא נאלץ לנסוע בתחבורה הציבורית על אזרחי. "זו בושה שאנחנו צריכים להתחבא במדינה שלנו במקום להתגאות שאנחנו לוחמי צה"ל", הוא אומר. "בושה שזה מה שעושים לחיילים החרדים. זה זלזול בדת, לא קידוש השם. כל האמירות על כך שהצבא הופך אותנו לחילונים הן שטויות והסתה. בכל המסגרות בצבא דואגים לחרדים: יש רבנים, יש זמני תפילה, לומדים תורה, אין בנות ודואגים לנו לכשרות ברמה הכי גבוהה".

   

  הלוחם החרדי ש' קיבל פטור מגיוס, אבל אחרי צוק איתן החליט להתגייס. "קרה לי שחרדים אמרו לי 'הלוואי שגם לי היה האומץ'", הוא מספר. "הרבנים מפחדים שחרדי ייכנס לצבא ויצא לא־חרדי, אבל זה לא נכון. אני אפילו התחזקתי בדת במהלך השירות. ועדיין, המדינה צריכה להבין שחייל שמתגייס זה משפיע על כל משפחתו. אחים שלי למשל לא רוצים שיידעו שאני בצבא כדי שהחברים שלהם לא יצחקו עליהם".

   

  מי שמבין את הקושי של החיילים החרדים ותומך בהם הוא סרן (מיל') איתן פונד, שקיבל את עיטור המופת לאחר שנכנס למנהרת טרור ברפיח במבצע צוק איתן כדי לחפש את חברו הדר גולדין ז"ל שנחטף. בתפקידו האחרון בצבא היה פונד מפקד הפלוגה החרדית של חטיבת גבעתי. "אני קורא לנוער החרדי לא להיכנע לאיומים ולהתגייס לשירות משמעותי בצה"ל", אמר אמש.

   

  "אני לא מבטל את הרגשות של החבר'ה שחוששים להתגייס", אמר. "זה חשש שהוא לגיטימי, וחשוב לי שאנשים יידעו שתהליך הגיוס יכול להיות מאוד קשה לחייל החרדי. חלק מבני הנוער החרדים שמתגייסים לוקחים סיכון שינדו אותם. אבל אני חושב שהצבא משקיע המון מאמץ כדי להקל על המתגייסים החרדים. המסר שלי להם הוא שכל הכבוד להם. בזכותם בעוד כמה שנים גיוס הנוער החרדי יהפוך לנורמה, וגם הצבא וגם החברה החרדית יבינו שאפשר לשלב בין השניים בלי לפגוע ברמה הדתית של המתגייסים".

   

  בתגובה לטענה שהצבא מרחיק את המתגייסים החרדים מהדת אומר פונד: "אנחנו לא באים לשנות את החיילים ולהפוך אותם לדבר אחר. כמו שהוא נכנס חרדי, ככה הוא ייצא חרדי. אנחנו לא עושים להם שטיפות מוח. להפך, אנחנו רוצים לשמר על הייחודיות שלהם כחרדים. בחלק מהמקרים הם יוצאים מהצבא מחוברים לזהות החרדית שלהם יותר מאשר לפני שהתגייסו".

   


  פרסום ראשון: 11.02.17 , 23:53