ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 14.02.2017
  מחשבים מסלול מחדש
  אליאור לוי

  מוקדם עוד לקבוע כיצד תשפיע בחירתו של סנוואר למנהיג חמאס ברצועה על הארגון, אך כבר כעת ברור שבזרוע הצבאית של הארגון מרגישים כי קיבלו דריסת רגל משמעותית בהנהגה אחרי שנים של מתיחות מובנית בינם לבין אנשי הזרוע המדינית.

   

  ההצלחה של סנוואר לא מסתכמת רק בזכייתו. גם האנשים הנאמנים לו ולדרכו הצליחו להשתלב בשורה הראשונה של הנהגת חמאס הבאה ברצועה. עם זאת, גם הדרג המדיני שאינו רואה עין בעין עם סנוואר הצליח להכניס את אנשיו למוסדות, והם עשויים לאזן את כוחו. לאורך השנים ניסה כל אחד מהמחנות בחמאס למשוך לכיוונו: הזרוע המדינית מול הזרוע הצבאית, חמאס עזה מול חמאס חו"ל. תוצאות הבחירות ברצועה מסמנות את תחילת השתלטותו של מחנה עזה על חמאס אחרי תקופה ארוכה שבה ''החוץ'' נתן את הטון. השלב הראשון בכך הוא ניצחונו של סנוואר, והשלב הבא יהיה אם וכאשר איסמעיל הנייה ישתלט על ההנהגה הכללית של הארגון.

   

  הנייה חזר זה מכבר ממסע ארוך בן כמה חודשים בקטאר — שם הוא ניהל את קמפיין הבחירות שלו בתקווה להשיג את הרוב המיוחל לבחירתו. תוצאות הבחירות ברצועה מגדילות משמעותית את סיכוייו של הנייה להחליף את משעל — סיכויים שהיו גדולים גם קודם לכן. על פי מקורות בחמאס, הוא עתיד לפנות את מקומו לסנוואר בקרוב מאוד, ואולי אף לצאת שוב לקטאר לקראת תחילת הליך הבחירות להנהגת הארגון. אם יזכה — לא בטוח שישוב לרצועה. על פי הערכות בעזה, אם הנייה יזכה הוא יהיה נתון מאוד להשפעתו של סנוואר.

   

  הבחירה בסנוואר טומנת בחובה פוטנציאל לשינוי קו מדיני של חמאס, ובעקבותיה עשויה להתחיל תחרות בין מוקדי כוח אזוריים על ההשפעה על הארגון: מצד אחד מצרים שמנסה לקרב את חמאס כדי להפסיק את תמיכתו בפעילי דאעש בצפון סיני ומעניקה לעזה גזרים בדמות פתיחת מעבר רפיח בצורה סדירה יותר והכנסת סחורות דרכו — כולל מלט וחומרי בנייה; מצד שני קטאר שמזרימה לעזה מאות מיליוני דולרים לפרויקטים לתשתיות גדולים ומורכבים ורוצה בתמורה השפעה על הנעשה שם; ומצד שלישי איראן שתפנים מהר את הפוטנציאל לחימום מחודש של היחסים עם חמאס כדי להקים בעזה בסיס חדש שסר למרותה — בתמורה לחידוש זיווד הארגון באמצעים צבאיים אחרי תקופה ארוכה של התקררות משמעותית ביחסים. סנוואר, בניגוד לחאלד משעל, תומך בשיקום היחסים עם איראן.

   

  ולמרות זאת, סביר שסנוואר וחבר נאמניו בהנהגה לא ירצו לפתוח כל כך מהר בהרפתקאות צבאיות מול ישראל. סביר שהם יתמקדו בשלב הראשון בכיוון מחדש של חמאס ובעיצובו בצורה שונה: מתריס יותר, אידיאולוגי יותר ואדוק יותר מבחינה דתית, אך האהדה לגדודי אל־קסאם — אין משמעה בהכרח שההנהגה הצבאית של חמאס תחל כעת לשלוט בארגון עצמו.