ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  עמית שעל
  ממון • 22.02.2017
  הלמ"ס מודה: מחירי הדירות עלו ברבעון האחרון של 2016
  הסטטיסטיקן הלאומי תוקף במכתב חריף את השמאי הממשלתי: "יצרתם הטעייה המיועדת לפגוע באמינותנו" - אבל גם מציין כי ירידת המחירים עליה דיווחה הלשכה המרכזית נוגעת לנובמבר־דצמבר בלבד ולא לכל הרבעון
  עופר פטרסבורג

  הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שהודיעה בימים האחרונים על ירידה במחירי הדירות, ב־1.2% בחודשים נובמבר־דצמבר, מודה למעשה כי ברבעון האחרון של 2016 דווקא חלה עלייה – כפי שפרסמה לשכת שמאי המקרקעין בראשות אוהד דנוס.

   

   

  "חוסר הבנה של הנתונים". פרופ' דני פפרמן
  "חוסר הבנה של הנתונים". פרופ' דני פפרמן

   

  במכתב חריף ששלח הסטטיסטיקן הלאומי, פרופ' דני פפרמן, עם העתקים לבכירים בבנק ישראל ובמשרדי האוצר, המשפטים והבינוי, הוא תוקף את דנוס על כך שציין את הסתירה שהייתה כביכול בין נתוני שני הגופים. "לתפיסתי, השוואת ממצאים מחייבת את מבצע ההשוואה להכיר לעומק את הנתונים אותם הוא משווה ולבצע השוואה בין סדרות ותקופות מקבילות. ההשוואה שנעשתה על ידך חושפת, לצערי, טעויות בהבנת המידע שפורסם על־ידי הלמ"ס. פרסומך גרם לבלבול ולנזק רב בקרב לציבור".

   

  עם זאת, פרופ' פפרמן מודה במכתבו שברבעון הרביעי חלה עליית מחירים: 1.8% בדירות 4־3.5 חדרים ו־1.5% בכלל הדירות. נתונים אלה קרובים לנתונים אותם פרסמה לשכת השמאים – 1.7% באותו רבעון. "בהשוואה רבעונית נכונה מתקבלות, איפוא, תוצאות המצביעות על עליות כמעט זהות, הן עבור סך הדירות והן עבור דירות בנות 4־3.5 חדרים", מציין פפרמן במכתבו.

   

  בהמשך המכתב שב פפרמן ותוקף את דנוס: "ההשוואה עליה רמזת תחת כל עץ רענן בין אחוז השינוי החודשי שפורסם על־ידי הלמ"ס עם אחוז השינוי של שני הרבעונים האחרונים של 2016 אינה משקפת מאומה מלבד טעויות של מבצעי ההשוואה. הצגת תמונה לפיה על פי סקירת המשאים המחירים עלו ולפי ממצאי הלמ"ס הם ירדו היא במקרה הטוב חוסר הבנה של הנתונים ובמקרה הרע הטעייה המיועדת לפגוע באמינות הלמ"ס... אני רוצה להאמין שמדובר בטעות תמימה ושכיו"ר לשכת לשכת השמאים הפועל בשקיפות ובמקצועיות תדאג לתקן טעויות כאלה בעתיד".

   

   

  דנוס מסר בתגובה: "אני שמח על כך שהסטטיסטיקן הלאומי אושש את נתוני לשכת השמאים בדבר עליית מחירים רבעונית בשיעור של 1.7%. מכתבו מעיד על כך שלמד על סקירתנו רק מהפירסומים בעיתונים. לו היה קורא את הסקירה עצמה היה מגלה שלא נערכה כל השוואה למדד הלמ״ס, למעט אזכור ששיער כי אחוז הירידה הלא סופי שנמדד על ידו בדצמבר, ניתן אולי לייחס למכירות מחיר למשתכן שדווחו רק בדצמבר ולכן השפעתן גדולה יותר מהאמור במכתבו.

   

  "מכל מקום, קיימת בינינו הסכמה כי המחירים עלו ברבעון האחרון של 2016 וזאת, בשונה מהכתוב במדד מחירי הדירות הכללי המפורסם כרגע באתר הלמ״ס".

   

  ofet–pt@yediot.co.il

   


  פרסום ראשון: 22.02.17 , 21:19