yed300250
הכי מטוקבקות
  דנה קופל
  חדשות • 02.03.2017
  הקרב על הקבינט
  "חברי הקבינט לא עודכנו, לא תודרכו ולא החליטו" • יום לאחר שדו"ח המבקר מצא ליקויים חמורים בהתנהלות הקבינט בצוק איתן, מעלה מחדש ח"כ עפר שלח הצעת חוק להסדרת עבודתו • על הפרק: יום לימודים שבועי, הצמדת יועץ אישי לכל שר והגדרת הסמכויות • הורים שכולים תומכים: "אולי ניתן היה לחסוך בחיי אדם אם הקבינט היה פועל אחרת" • השר גלנט הציג תוכנית משלו: "נציב למערכת הצבאית גבולות גזרה"
  עמיחי אתאלי ואיתמר אייכנר

  רק לפני שלושה חודשים העלה ח"כ עפר שלח הצעת חוק שנועדה לעשות סדר אחת ולתמיד בעבודת הקבינט המדיני־ביטחוני ולהגדיר את האחריות והסמכויות של חברי הגוף המייעץ לממשלה. אך בעקבות התנגדות הקואליציה נפלה החקיקה בקריאה טרומית ונראה היה שנשכחה מאחור, לפחות עד עכשיו. על רקע ממצאי דו"ח מבקר המדינה שהעלה ליקויים חמורים בהתנהלות, או בעצם בחוסר התנהלות, הקבינט במהלך הלחימה, מגיש ח"כ שלח שוב את הצעת חוק הקבינט — והפעם זוכה לתמיכה מכל קצוות הקשת הפוליטית.

   

  על רקע שורת הכשלים שנחשפו לאחר צוק איתן, כמו גם ועדות חקירה שבדקו מבצעים צבאיים קודמים, ביקש שלח להגדיר בחוק כמה עוגנים שיבטיחו הכשרה מקצועית נאותה לחברי הקבינט וכן מנגנון עדכון שוטף בנושאים ביטחוניים.

   

  "אין כל סיוע וייעוץ חיצוני שיקלו עליהם להתכונן ולבחון חלופות, חומר הרקע שהם מקבלים לקראת הדיון הוא דל, ואין להם שום השפעה על תכניו", כתב שלח בהסבר לחקיקה. "וזה גם אם יש נושא הנראה בעיניהם כקריטי וראש הממשלה בחר שלא להעלותו".

   

  כדי להכשיר את חברי הקבינט לקבל החלטות בצורה מיטבית ולהקנות להם ידע מספק למילוי תפקידם המייעץ דורשת הצעת החוק שכל חבר קבינט יקדיש חצי יום מדי שבוע לטובת משימות הקבינט שבו יעבור על חומרי מודיעין ויקבל סקירות מקצועיות מאנשי מקצוע. בנוסף, ימונה לכל חבר קבינט מעין מזכיר צבאי שידאג לחפוף אותו בסוגיות הביטחוניות. ההצעה מבקשת גם לעגן את סמכויות הקבינט בחוק כך שכל חבר יידע במפורש מה משימתו, אחריותו ומגבלותיו. האחריות להדרכה ולהכשרה של חברי הקבינט תוטל על המועצה לביטחון לאומי (מל"ל), שגם בתפקודה בעת צוק איתן נמצאו ליקויים.

   

  ח"כ עופר שלח
  ח"כ עופר שלח

   

   

  חשוב לציין: רבים מסעיפי החוק הופיעו למעשה כחלק מהדרישות שאותן הציג לפני כשנה שר החינוך וחבר הקבינט נפתלי בנט מראש הממשלה כתנאי לתמיכתו במינוי ליברמן לשר הביטחון.

   

  נכון לעכשיו, עתידו של החוק מוטל בידי יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין: תקנון הכנסת קובע כי הצעת חוק שנפלה בקריאה טרומית תוכל לעלות להצבעה בשנית רק לאחר שישה חודשים. אלא שישנו סעיף הקובע כי בסמכותו של יו"ר הכנסת לקצר את משך ההמתנה להצבעה מחודשת במקרה שבו ישנו צורך דחוף בה. אתמול שיגר שלח לאדלשטיין מכתב שבו נימק את שלל הנסיבות החדשות המחייבות לטעמו העלאה מיידית של החוק להצבעה חוזרת.

   

  על הצעת החוק המקורית היו חתומים לצד שלח גם הח"כים בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) ויעקב פרי (חברו ליש עתיד). אף שבפעם הקודמת נאלצו בשל דרישות המשמעת הקואליציונית בנט וסמוטריץ' להצביע נגד — הפעם לא בטוח כי יתנגדו.

   

  שרים החברים בקבינט הביעו אמש תמיכה מסויגת ביוזמה ומודים שאכן רצוי שבקבינט יהיו ימי הכשרה להעמקת הידע. עם זאת, חלקם סיפרו כי המצב כיום טוב יותר מבזמן צוק איתן וטוענים כי הקבינט הנוכחי מורכב משרים "מנוסים יותר" שמקבלים עדכונים מחברי המל"ל לפי בקשתם. חלק מהשרים טענו כי נכון להחיות את הרעיון שהציע תחילה בנט למנות לשרים מזכיר צבאי אישי.

   

  לצד הצעת החוק של שלח, גם חבר הקבינט שר השיכון יואב גלנט מתכוון בימים אלו להעלות הצעה שלפיה הקבינט יתכנס לצורך קבלת החלטות מהותיות — ולא לטובת ניהול שוטף. לפי תוכניתו, במצב שגרה הקבינט יעודכן וידון בבניית הכוח, ברכש ציוד, בפעילויות מבצעיות ובגיוסים. ואילו במצב חירום: הקבינט יהווה את המסגרת הראשית לטובת קבלת החלטות אסטרטגיות כמו האם לפתוח במערכה, באילו תנאים והאם היא נחוצה. הוא גם יעקוב אחר התפתחות הלחימה, יאשר הסלמה ויחליט אם ומתי הושגו היעדים. גלנט עוד מציע להקים מטבחון מלחמה מצומצם שיכלול את רה"מ, שר הביטחון, שר החוץ ועוד שר אחד או שניים שמומחים לתחום הביטחוני ולאו דווקא חברי קבינט — למשל רמטכ"ל לשעבר. "אני מנסה להשיג יעילות שתאפשר למערכת הצבאית להתנהל וגבולות גזרה שהיא לא יכולה לעשות מה שהיא רוצה", אמר גלנט.

   

  מי שגם תומכים בהסדרת עבודת הקבינט הם הורים שכולים מצוק איתן שחלקם חברו לשלח כדי להביא לחקיקה בהקדם. "ברור שאילו החוק הזה היה מתקבל כמה שנים לפני צוק איתן, הקבינט היה נראה אחרת", אמר שמואל לביא, אביו של סרן ליעד לביא ז"ל שנפל במערכה בעזה. "אפשר לשער שניתן היה לחסוך בחיי אדם. זה עדיין לא אומר שהבן שלי או בנים אחרים לא היו נהרגים, אבל לפחות היינו יודעים שהמערכה מנוהלת באחריות. ראוי שמעתה כשהורים שולחים את ילדיהם לצבא ששולח אותם למלחמה, הם יהיו בטוחים שהדיון וקבלת ההחלטות נעשים כמו שצריך".

   

  ח"כ שלח קרא אתמול לראש הממשלה לאשר את החקיקה. "חוק הקבינט עונה, אחת לאחת, על המלצותיו של המבקר בדו"ח צוק איתן. אם נתניהו באמת לוקח אחריות ומתחייב לתקן, החוק יעבור הפעם. אם ייבלם שוב, תדעו שאצל ראש הממשלה פוליטיקה קודמת להנהגת המדינה ולחיי חיילינו".

   

  yed660100