{ }
שבת 07 בדצמבר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  תומריקו
  חדשות • 08.03.2017
  מחיר הטבק מתגלגל למעלה
  גם אתם עברתם בשנים האחרונות לגלגל בעקבות העלייה הבלתי פוסקת במחירי הסיגריות? • כנראה שתצטרכו למצוא שיטה חדשה או פשוט להיגמל: מחיר הטבק צפוי לזנק באופן דרמטי • איך זה ישפיע לכם על הכיס? תשלמו על חפיסה כ־15 שקלים יותר
  עמיחי אתאלי

  מכה לכיס של הישראלי המעשן, שמצא דרך לעקוף את מחירי הסיגריות המאמירים והתחיל לגלגל בעצמו. משרד האוצר הודיע כי מחיר הטבק לגלגול יעלה בקרוב: חפיסה תתייקר בכ־15 שקל.

   

  בשנים האחרונות עלו מחירי הסיגריות בישראל במאות אחוזים. בשנה שעברה התייצבה ישראל במקום השני בעולם בגובה המס הנגבה על סיגריות: 85%. משרדי הבריאות והאוצר טוענים כי העלייה במחיר נועדה לצמצם את מספר המעשנים ולגרום לאזרחי המדינה להימנע מההרגל הפסול והמזיק לבריאות. עם זאת כדאי לציין כי הרווח הכספי שמפיקה המדינה מרכישת סיגריות הוא עצום, ובלתי נתפס: בשנת 1991 גרפה המדינה 600 מיליון שקל. בשנת 2012, בעקבות העלייה העקבית במחיר, גרפה המדינה סכום עתק של 5.5 מיליארד שקל מתשלומי המס.

   

  נוכח העלייה במחיר הסיגריות עברו מעשנים רבים לגלגל. מדובר אמנם בניג'וס לא קטן, אבל גם בחיסכון כספי ניכר. זאת משום שבעוד המדינה העלתה שוב ושוב את המס על סיגריות - הרי שבמחיר הטבק לגלגול היא משום מה לא נגעה.

   

  חישוב שנערך לאחרונה באוצר העלה שאם המס שהוטל במהלך השנים על סיגריות היה מוטל גם על הטבק, הייתה המדינה אמורה לגבות כעת מס בסך 1,250 שקלים על קילו טבק. סכום המס שנגבה כעת הוא 450 שקלים לקילו.

   

   
  היוזמה של גליק | צילום: אוהד צויגנברג
  היוזמה של גליק | צילום: אוהד צויגנברג

   

   

  המעשנים עשו גם את החשבון שלהם, והנתונים מדברים בעד עצמם: בין השנים 2012 ל־2016 עלתה צריכת הטבק לגלגול עצמי ביותר מפי 10. בשנת 2012 יובאו לישראל 60 אלף קילו טבק לגלגול עצמי, לעומת זינוק של 695 אלף קילו בשנה שעברה.

   

  ח"כ יהודה גליק (ליכוד), שמנסה להילחם בעישון, גילה לאחרונה כי שיעורי המס המוטלים על טבק לגלגול נמוכים לאין שיעור מהמס על סיגריות.

   

  בעקבות כך הגיש שאילתה לשר האוצר משה כחלון ובה כתב: "עישון הוא הרוצח מספר אחת במדינה. מיסוי גבוה על טבק הוא הגורם הכי אפקטיבי להפחתת צריכת מוצרי טבק, ובמיוחד למניעת הצטרפות של צעירים כמשתמשים חדשים. המס על טבק לגלגול נמוך בהרבה מהמס על סיגריות. ברצוני לשאול: מתי תשווה את המס על טבק לגלגול למס על סיגריות?"

   

  שלשום קיבל ממשרד האוצר תשובה ולפיה הוחלט להעלות את שיעור המס על טבק לגלגול. בתשובת האוצר נכתב כי "המדיניות הנוכחית גורמת למדינה הפסד של למעלה מ־300 מיליון שקלים בשנה. מהאמור לעיל אנו סבורים כי יש להעלות את מס הקנייה על טבק לגלגול ל־800 שקלים לקילו".

   

  ח"כ גליק אמר אמש: "העישון הוא הרוצח מספר אחד בישראל - יותר מתאונות דרכים, יותר מטרור ומלחמות. בשנים האחרונות הממשלה הכבידה את העלויות של מכירת סיגריות רגילות, דא עקא שבאותו זמן הולך ומתקבע הנוהג לגלגל טבק - שאינו פחות מסוכן מסיגריות רגילות. אסור לנו לגלגל את הבעיה יחד עם הטבק".

   


  פרסום ראשון: 08.03.17 , 00:02
  ידיעות אחרונות