yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 09.03.2017
  ילדה בת תשע נגד כל המערכת
  זה קרה בשירותים, ליד בית־הספר • ילדה בת 9 סיפרה לאמה כי חברתה לכיתה תקפה אותה פיזית ומינית • מאז המקרה מטורטרות האם ובתה בין הרשויות: מושפלות, מיואשות וחסרות אונים • האם הזועמת: "הילדה שלי בטראומה, כל עוד התוקפת לא תורחק מהכיתה אין סיכוי שתחזור ללימודים" • משרד החינוך: "המקרה בטיפול"
  יורם ירקוני

  תסכול, השפלה, פחד וחוסר אונים אלה התחושות המלוות משפחה ממועצת מטה בנימין: בתם, ילדה בת תשע, העידה כי הותקפה פיזית ומינית בשירותים על ידי בת כיתתה. לטענת הוריה, המערכת מגלה אדישות ואינה עושה דבר כדי להרחיק את התוקפת.

   

  אמה של הילדה נחשפה לפרשה המטלטלת כאשר היא ביקשה באחד הלילות לישון איתה. היא סיפרה לה שכאשר המתינה לחוג המתקיים לאחר שעות הלימודים במרכז קהילתי הסמוך לבית־הספר, ביקשה ממנה אחת התלמידות, שבעבר סטרה לה, להיכנס איתה לשירותים כדי לעזור לה להתלבש. לטענתה, חברתה היכתה אותה ופגעה בה מינית. "צעקתי. היא בעטה בי, דרכה עליי, שרטה אותי עם סיכת ראש ואמרה שאם אספר על מה שקרה, האח החייל שלה יירה בי".

   

  האם המזועזעת עידכנה את בית־הספר ואת גורמי הרווחה במועצה על המקרה והודיעה כי בתה לא תחזור ללימודים עד שהתוקפת תורחק מכיתתה. מכאן התחיל מסע ביורוקרטי מתסכל. רופא משפחה שזיהה חבלות על גוף הילדה הפנה אותה לבדיקה בבית־חולים כדי לבדוק האם נגרם לה נזק באיברים פנימיים. האם פנתה לאחר מכן לתחנת המשטרה בבנימין עם בתה, ולדבריה התבקשה להגיע בלעדיה. כשחזרה נאמר לה כי עליה לפנות בכלל למשטרת מודיעין. החוקר שרשם שם את תלונתה הביע תמיהה ואמר שהוא ממילא מעביר את התלונה למשטרת בנימין. כמה ימים לאחר מכן התקשרה האם למשטרה לברר מה קורה, ונמסר לה שהתיק נסגר בגלל גילה הצעיר של הילדה החשודה וכי המקרה הועבר לטיפול של המרכז להגנת ילדים ונוער בירושלים. ומה קרה מאז? לא הרבה.

   

  שלשום התקשרו אל האם עובדת סוציאלית ומורה של בתה וניסו לשכנע אותה להחזירה ללימודים בנימוק שהילדה התוקפת נתונה להשגחה מלאה בתחומי בית־הספר. האם הודיעה: בתי תחזור רק אם היא תוצא מהכיתה. "אני נאבקת לא רק למען בתי אלא להציל עוד ילדים מהילדה הזאת", אומרת האם.

   

  באמצעות פרקליטה, עו"ד דורון ויינרייך, המייצג נפגעות ונפגעי תקיפה מינית, פנתה האם אתמול ברוב ייאושה לשר החינוך בבקשה לפתור את הבעיה. בידיה דו"ח של פסיכיאטר שבדק את בתה וקבע שהיא "סובלת מהסתגרות ונמנעת מללכת ללימודים. כל עוד הילדה התוקפת ממשיכה ללמוד בכיתה איני רואה אפשרות שהיא תחזור לשם". עו"ד ויינרייך: "מדובר בפרשה מזוויעה ולצידה מחדלים חמורים ביותר מצד הגורמים המטפלים".

   

  מנכ"ל מועצת בנימין: "המקרה מוכר לנו ומטופל ברמה אינטנסיבית". דובר משרד החינוך: "האירוע התרחש לאחר תום הלימודים. כאשר נודע עליו לצוות בית־הספר הוא פעל מיידית בשיתוף גורמי רווחה ופסיכולוגיה. הצוות המקצועי מלווה את שתי הבנות ומשפחותיהן".

   

  תגובת משטרת ישראל: "בניגוד לנטען הוסבר למתלוננת כי ככל שמדובר בתלונה המוגשת נגד קטין בגיל שאינו בר עונשין יועבר הטיפול לגורמי הרווחה. לצד זאת הוצע לה להמתין עד לסיום חקירת מקרה דחוף שטופל בתחנה, והיא בחרה לעזוב. לאחר שהתלוננה הועבר הדיווח לרשויות הרווחה, והוחלט לסגור את התיק מפאת גילה של נשוא התלונה שאינה בת עונשין".

   

  yed660100