ראשון 18 במרץ 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
חיים הורנשטיין
חדשות • 09.03.2017
מילצ'ן: "לא שיניתי גרסה"
אמש דווח כי איש העסקים ארנון מילצ'ן, דמות המפתח בחקירת המתנות, ריכך את עדותו המפורטת בפרשה • אך דוברו הכחיש: "אין שינוי ממשי בעדותו" • הניו־יורק טיימס: עיתוי שיחת טראמפ באמצע חקירת נתניהו לא היה מקרי
איתמר אייכנר

חקירת תיק 1,000 - תיק המתנות - המייחסת לראש הממשלה בנימין נתניהו קבלת טובות הנאה בשווי משמעותי: איש העסקים ארנון מילצ'ן, דמות המפתח בתיק, הבהיר אמש באמצעות דובריו כי בניגוד לפרסומים, הוא לא שינה את גרסתו לפיה סיפק מתנות רבות למשפחת נתניהו.

 

בסוף השבוע נגבתה עדות שנייה ממילצ'ן, בביתו בלוס-אנג'לס. מילצ'ן, וכך גם העוזרת האישית שלו הדס קליין, הם עדים מרכזיים בפרשת 1000, וסיפקו לכאורה עדות מפורטת על "שיטת המתנות" והאופן בו הועברו לבני הזוג נתניהו מתנות - מתכשיטים דרך סיגרים ועד בקבוקי אלכוהול - בשווי רב.

 

עדת מפתח. הדס קליין
עדת מפתח. הדס קליין

 

אמש פורסם בערוצים 10 ו-2 כי מילצ'ן ביצע תפנית דרמטית, הכוללת נסיגה מחלקים נרחבים בעדותו וריכוך משמעותי שלה. בין היתר דווח כי לא היה שיתוף פעולה בינו לבין איש העסקים האוסטרלי ג'יימס פאקר בשאלת "חלוקת נטל המתנות". עוד דווח כי מילצ'ן לא מונע ממוטיבציה להפליל את נתניהו, ולדבריו לכאורה הוא "לא מני נפתלי", אך הוא "אמר את האמת לחוקרים על כל אי הנעימות הכרוכה בכך". הריכוך יוחס להיקף הסכומים שהושקעו במתנות שהועברו למשפחת נתניהו, ולמודעות לכאורה של נתניהו להעברת המתנות.

 

מטעמו של ארנון מילצ'ן הכחישו את הפרסומים בערוצי הטלוויזיה ואמרו: הוא לא שינה את גרסתו. "לא ידוע לנו מי המקורבים המצוטטים בשם מר מילצ'ן", אמרו אנשיו, "ולא ידוע לנו על שינוי ממשי בעדותו". לטענת גורמים נוספים המקורבים אליו, הציטוטים שיוחסו לו גם אינם מתיישבים עם סגנון הדיבור שלו.

 

 

מלבד מילצ'ן נחקרה בעבר בפרשה העוזרת האישית שלו, הדס קליין, שטיפלה בעצמה ברכישת המתנות לבני הזוג נתניהו. עד כה לא נאמר או נרמז כי יש סתירה בין העדות הראשונה של מילצ'ן לבין זו של קליין. אם מילצ'ן אכן שינה את גרסתו בעדותו השנייה – כפי שנטען אמש – הוא הסתכן בכך שהיא סותרת כעת את עדותה של קליין.

 

רה"מ נתניהו נחקר בתחילת השבוע בפעם הרביעית, ומסתמן כי תתקיים חקירה נוספת. החקירה השבוע נקטעה במפתיע כאשר נתניהו קיבל שיחה דחופה מנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. בעוד שבלשכת ראש הממשלה טענו כי שיחת הטלפון המפתיעה שהתקבלה מנשיא ארה"ב דונלד טראמפ לרה"מ נתניהו בזמן חקירת המשטרה לא תואמה מראש – לניו יורק טיימס יש גרסה שונה.

 

העיתון ציטט בכירים בבית הלבן כמי שאמרו שטראמפ אמר לעוזריו ביום שני בבוקר שהוא רוצה לדבר עם רה"מ נתניהו על איראן ונושאים נוספים. לפי הדיווח שפורסם אתמול, מאותו רגע פקידים משתי המדינות עסקו מספר שעות בתיאום השיחה ש"במקרה" התרחשה בזמן החקירה.

 

העיתון ידע לספר כי עיתוי השיחה לא היה מקרי וכי בין נתניהו לטראמפ יש קשרים "סימביוטיים" כאשר כל אחד עוזר לשני: נתניהו לדוגמה משבח מצידו את קריאתו של טראמפ נגד האנטישמיות ובכך עוזר לו להיחלץ מההאשמות שהגיב באיחור על האיומים נגד הקהילה היהודית והשחתת בתי הקברות. "עושה רושם שהנשיא טראמפ מוכן ללכת דרך ארוכה כדי לעזור לנתניהו עם הקשיים המקומיים שלו ובתמורה נתניהו מוכן לספק לטראמפ תעודת כשרות על כך שאיחר לגנות את האנטישמיות", אמר מרטין אינדיק, שליח מיוחד למזרח התיכון בתקופת ממשל אובמה. בכירים ישראלים ואמריקאים טענו באוזני הניו–יורק טיימס כי לא היה תיאום מוקדם בנוגע לשיחה בין נתניהו לטראמפ למטרה פוליטית. בלשכת רה"מ מסרו בתגובה שהשיחה לא תואמה מראש.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ייצא הבוקר למוסקבה לפגישה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. הפגישה תעסוק בעיקר בנעשה בסוריה ובסוגיית המעורבות האיראנית באזור. "זו פגישה חשובה מאוד לביטחון ישראל", אמר אתמול נתניהו.