ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  סמל טל יפרח ז"ל וחברתו נועם בר
  חדשות • 13.03.2017
  מקבלות הכרה
  במשך שנים הן נותרו בצד. בלי הכרה רשמית, ללא מעמד ברור, המשיכו החברות של חללי צה"ל לשאת אתכאב האובדן העצום. בעקבות מחאת החברות מצוק איתן שונו הנהלים, ועכשיו מוציאה לראשונה ראש ענףהנפגעים מסמך המפרט את הנוהל הרשמי. החברות יקבלו את בשורת האסון מקצין נפגעים, יהיו זכאיותלימי חופשה בעת האבל ויוענק להן ליווי נפשי צמוד. "אנחנו בנות הזוג, הכי קרובות אליהם", אומרתנועם בר, חברתו של סמל טל יפרח ז״ל שנהרג בצוק איתן, "מגיע לאלו שיבואו אחריי שיתייחסו אליהן"
  צחי דבוש

  את ההודעה על מות החבר שלה, סמ"ר שון כרמלי ז"ל, קיבלה עדן ביין כמעט במקרה. "הייתי ביד ושם, הדרכתי בתור חיילת בני נוער מארצות־הברית, וקיבלתי טלפונים מכמה חברים", היא נזכרת. "זה היה קצת מוזר, לא הבנתי למה כולם מתקשרים אליי. אמא של שון התקשרה אליי מטקסס, ואחרי חצי שעה התקשר אליי החבר הכי טוב שלו בבכי היסטרי. לא הצלחתי להבין מה הוא אומר, ואז הסביר שמסתובבת בווטסאפ רשימת הרוגים עם השם של שון. עד היום לא ראיתי את ההודעה הזאת".

   

  קראו עוד: הוא תמיד איתי | גאיה קורן

   

  להלוויית החייל הבודד מגולני שנפל בצוק איתן הגיעו יותר מ־20 אלף ישראלים, אבל חברתו, האדם הקרוב ביותר אליו כאן בארץ, נאלצה לאסוף רסיסי מידע כדי לגלות את הבשורה הנוראה. הצבא, שהשתכלל ברבות השנים באופן שבו הוא מבשר את החדשות הרעות מכל למשפחות השכולות, הותיר מאחור את החברות. בנות הזוג שאינן אלמנות, רבות מהן חיילות בעצמן, נאלצו לשאת בעצמן את משא הכאב הכבד.

   

  סמ"ר שון כרמלי וחברתו עדן ביין
  סמ"ר שון כרמלי וחברתו עדן ביין

   

  אלא שעכשיו, במסמך רשמי שנחשף כאן לראשונה, צה"ל מכריז על שינוי המדיניות. אחרי המאבק הממושך שניהלו החברות השכולות מצוק איתן נגד הצבא, הנהלים שונו וכעת קובע המסמך באופן רשמי את הדרך לטיפול אמיתי ומעמיק. ראש מחלקת נפגעים החדשה, אל"מ ג'וזלין בש, אחראית למסמך שכותרתו "מדיניות בנושא בנות זוג של חללי צה"ל", ובו הנהלים המעודכנים המסדירים את מעמדן של החברות.

   

  במסמך מורה בש כי בכל מסירת הודעת נפגעים יבררו המודיעים מול בני המשפחה אם לחלל הייתה חברה. "אם ישיבו בחיוב", נכתב, "צה"ל יסייע בהבאתה באופן מיידי לבית משפחת החלל". הנהלים קובעים כי אם החברה משרתת בסדיר או במילואים, ההודעה תימסר לה על ידי מפקדיה, והם גם ידאגו להסעה ולליווי.

   

   

   

  עוד נושא שבו מטפל המסמך הוא סוגיית ימי החופש, שלא הוסדרה עד כה באופן רשמי. הנהלים קובעים כי החברה זכאית לחופשה מיום הפטירה עד יום הקבורה וכן לשבעה ימי חופשת אבל נוספים, לחופשה ביום אזכרת השלושים וביום אזכרת השנה ולחופשה ביום הזיכרון.

   

  משמעותי לא פחות הוא הטיפול הנפשי בבת הזוג. "במידה שהחברה מעוניינת, יועברו פרטי ההתקשרות עימה לנציגות העמותה לתמיכה נפשית לחברות חללי צה"ל", קובע המסמך.

   

  "אנחנו משתדלים להתאים את עצמנו לרוח הזמן", אמר אתמול גורם בכיר באגף כוח האדם בצה"ל. "מדובר בסיפור מורכב מאוד. תוך כדי צוק איתן הייתה סערה על סיפור ההודעה לחברות. אין שינוי חוקי במעמד של חברה, אבל החלטנו לקבוע הנחיות ברורות בנושא. זה אירוע שמקרין על החברה שלנו, והחשיבות שלו גדולה". על החוויה שעברו אלו שנאלצו לגלות את הנורא מכל ממסך הטלוויזיה, מחברים או בהודעה בטלפון, איש לא ינחם. אבל הן שמחות שמעתה לאחרות שיעברו את האסון תהיה משענת שתסייע להן בכאבן.

   

  נועם בר (23), חברתו של סמל טל יפרח ז"ל, לוחם אגוז שנפל בצוק איתן, הייתה במשמרת בעבודה בקניון כשהטלפון צילצל. "חבר שלו התקשר, סיפר לי ואז ניתק", היא משחזרת. "אחר כך אחותו התקשרה וביקשה שאתקשר לקצין העיר, שסיפר לי גם הוא. התחלתי לרוץ בקניון, הייתי בהלם. יצאתי, רצתי לכביש ותפסו אותי. אם לא היו עושים את זה, לא יודעת איך זה היה נגמר. אי־אפשר לדעת איך בת הזוג תגיב, ולא היה איתי אף אחד".

   

   

  בר שמחה על בשורת הנהלים החדשים. "אם היו עושים את זה עבורי, זה היה לי ממש טוב. לצערי יהיו עוד אחריי, ומגיע להן לשמוע את זה כמו שצריך ולא משמועות והודעות בווטסאפ. אנחנו בנות הזוג, הם האנשים הכי קרובים אלינו".

  סרן טל ברדוגו ז"ל וחברתו עדי טל-כהן
  סרן טל ברדוגו ז"ל וחברתו עדי טל-כהן

   

  עדי טל־כהן (33) איבדה ב־2004 את בן זוגה, סרן טל ברדוגו ז"ל, שנהרג בחדירת מחבלים למוצב מורג ברצועת עזה. "הייתי בצבא וגיליתי דרך הטלוויזיה שיש אירוע במורג", היא מספרת. "ידעתי שהפלוגה שלו שם, התקשרתי אליו והוא לא ענה וקיוויתי לטוב. בשלב מסוים ההורים שלו קיבלו את ההודעה הרשמית מקצין העיר, ולי אף אחד לא הודיע. אנשים התחילו לדעת אבל לא רצו לספר לי בטלפון, אז הם שיקרו לי. גיליתי מה קרה אחרי שעות, בטלפון, כשהייתי לבד. זה היה הכי עקום שיש. פשוט התמוטטתי.

   

  "הנהלים החדשים", היא אומרת, חשובים מאין כמותם. "אף חברה לא תשכח את הרגע שבו הודיעו לה. אופן ההודעה משמעותי גם בתהליך ההתמודדות והשיקום. אין לנו שום דרישה חוץ מזה שיודיעו לנו בצורה מכובדת. זו בשורה מאוד חשובה לחברות שלצערי עוד יבואו".

  ח"כ עליזה לביא
  ח"כ עליזה לביא

   

  ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), שהובילה את מאבקן של החברות השכולות בכנסת מאז צוק איתן, נשמעה אתמול מרוצה מבשורת המסמך. "התיקונים החשובים הללו מחדדים את ההכרה בכך שהשכול והכאב אינם פוסחים על אף אחת, גם אם טרם ענדה טבעת", אמרה אתמול. "בשלב הבא נפעל להשוות באופן דומה גם את מעמדן של ארוסות החללים, ובכך לסייע ולו במעט בהתמודדות עם הנורא מכל".

   

   

  מנכ"לית העמותה לתמיכה נפשית לחברות חללי צה"ל, רינה כהן, בירכה אתמול על הפקודה החדשה. "מבחינתנו הגענו לגאולה", הסבירה. "לבנות אין דרישה כספית, אלא רק שיודיעו להן בדרך מכובדת על מות החבר שלהן. זה חוב מוסרי שלנו לחלל צה"ל לטפל בחברתו".

   


  פרסום ראשון: 13.03.17 , 00:39