ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  ממון • 15.03.2017
  פחם שווה כסף
  החברה שהתברגה לעשירייה המובילה
  עמיר בן־דוד

  חברת הפחם היא חברה־בת של חברת החשמל ותפקידה הוא לדאוג לאספקת פחם שוטפת לחברה־האם, במחירים הנמוכים ביותר שאפשריים, תוך עמידה באיכות הפחם הנדרשת ובתקנים סביבתיים. בחברה מועסקים כ־30 איש בלבד, שחלקם עובדים על מסופי הפחם של החברה בחדרה ובאשקלון, וחלקם במשרדי ההנהלה בפאתי מסוף הפחם בחדרה. כמנכ"ל החברה מכהן בעשור האחרון משה בורנשטיין, ששכרו לפי הדוח עמד ב־2015 על 58,025 שקל בחודש. השכר הממוצע בחברה עמד על כ־24 אלף שקל.

   

  חברת הפחם הופרדה מחברת החשמל במסגרת החלטת ממשלה ב־1980 כדי לאפשר לה עקרונית למכור פחם גם לצרכנים אחרים, אך בפועל היא עובדת עבור חברת החשמל בלבד ונמצאת בבעלותה המלאה.

   

  לפי דוחותיה מייבאת החברה־הבת בכל שנה כ־11 מיליון טון פחם, שמובלים לישראל באמצעות 85 מכליות ענק בכל שנה. מחזורה הכספי תלוי במחיר הפחם בעולם ובהישגים של אנשי הכספים והסחר שלה מול סוחרי הפחם, והצרכנים משלמים את מלוא העלויות. לפי אתר החברה, הפחם המסופק לחברת החשמל נרכש מאוסטרליה, מדרום־אפריקה, מקולומביה, מרוסיה וממדינות נוספות.

   

  החברה מפעילה שני מסופי פחם בתחנות הכוח הפחמיות, ועם הצמצום הצפוי בצריכת הפחם בישראל כתוצאה מצמצום פעולות תחנות הכוח והשימוש בפחם, גם היקף פעילותה צפוי להצטמצם. במקביל לאחריות על יבוא הפחם לישראל, החברה גם אחראית לתחום חכירת אוניות הצובר שמובילות אותו. בשנים האחרונות התגאו בחברה כי ביצעו עסקאות חכר ורכש פחם שהביאו להוזלה משמעותית במחיר גם ביחס למחיר בעולם.

   


  פרסום ראשון: 15.03.17 , 21:58