שבת 16 בדצמבר 2017
ידיעות אחרונות
צילום : ידיעות אחרונות
חדשות • 16.03.2017
הרבנים אומרים "לא" לליברמן
הרב אלי סדן הבהיר אתמול כי לא ייענה לאולטימטום של שר הביטחון ולא יקרא לשותפו לניהול המכינה בעלי, הרב יגאל לוינשטיין, להתפטר: "לא נשתף פעולה עם דיקטטורה" • אבל ליברמן מתעקש: "תפקוד תקין של המכינה לא עולה בקנה אחד עם המשך כהונתו של הרב לוינשטיין"
אלישע בן קימון

מחריף העימות בין שר הביטחון, אביגדור ליברמן, לבין ראשי המכינה הקדם־צבאית "בני דוד" בעלי.

 

שלשום הודיע ליברמן כי הוא דורש שראש המכינה, הרב יגאל לוינשטיין, יתפטר מתפקידו בעקבות הדברים הקשים שאמר נגד גיוס נשים לצה"ל, אחרת יפסיק את ההכרה של משרד הביטחון בישיבת עלי כישיבת הסדר. אתמול הגיעה התגובה של ראשי המכינה לאולטימטום של שר הביטחון. "מתוך אמונה בתפקידנו כמורים ומחנכים לא נשתף פעולה עם אף פגיעה בחופש הביטוי והדעה של רבני, תלמידי ובוגרי 'בני דוד'", אמרו בעלי.

 

שותפו של הרב לוינשטיין בראשות המכינה, חתן פרס ישראל הרב אלי סדן, הבהיר כי אינו מתכוון לפטר את הרב לוינשטיין ואף לא יקרא לו להתפטר. "לא ניתן לפוליטיקאים לעשות סיבוב על הגב שלנו", אמר הרב סדן. "נאמרים בישראל דברים הרבה יותר חמורים מכל מיני גורמים, ובמסגרת הדמוקרטיה חופש הביטוי זה אחד הערכים העליונים. הניסיון לפטר את הרב יגאל אין בו שום דבר שיעשה סדר במדינה, אלא רק ניסיון להישגים פוליטיים. לא נשתף פעולה עם דיקטטורה".

 

בשיחה שקיים עם נציגי משרד הביטחון הסביר סדן: "אני חושב ששדה הקרב זה לא מקום לאישה. לא הייתי רוצה שנשים יעסקו בהרג. אני חבשתי פצועים בשדה הקרב. לא רוצה שתהיה לידי בחורה שאצטרך לקרוע את הבגדים שלה בשביל לחבוש אותה. ועוד יותר אני לא רוצה שהיא תצטרך לסחוב אותי על הגב, חס ושלום אם אהיה זקוק לזה. אבל בלי קשר למה שאני חושב איך צריך להיות, היא חושבת שזו התרומה הכי גדולה שלה כאישה לעם ישראל, ולכן אני מכבד אותה ורואה אותה כצדיקה. יחד עם זה, אני לא מוותר על זכותי להסביר בציבוריות הישראלית למה אני חושב שמדינת ישראל לא צריכה לשלוח בנות למקצוע לחימה".

 

הרב אלי סדן | צילום: אלכס קולומיסקי
הרב אלי סדן | צילום: אלכס קולומיסקי

 

 

לדברים הצטרפו גם רבנים מתונים מהציונות הדתית. יו"ר ארגון רבני צהר, הרב דוד סתיו, אמר: "אנחנו מבקשים שצבא ההגנה לישראל יאפשר לכל בן ובת לשרת ביחידות שעל פי ההלכה מותר ואפשר להשתלב בהן ולא במקומות שבהם מתעוררות שאלות הלכתיות כבדות שיכולות להגיע למצב שבו הדבר יהיה אסור על פי ההלכה. ישנם מצבים של קרבה פיזית או אינטימית שהם אסורים בין בנים לבנות. צה"ל צריך לעשות כל מאמץ כדי לאפשר לבנים ולבנות לשרת על פי כללי ההלכה והאמונה היהודית".

 

אבל שר הביטחון לא השתכנע ודבק גם אתמול באולטימטום שהציב לראשי המכינה. "כמי שמכיר בחשיבותן של המכינה הקדם־צבאית וישיבת ההסדר בעלי אין לי ספק שחשוב שהן ימשיכו לתפקד ולהכין את הדור הבא של הלוחמים בצה"ל. הדבר האחרון שאני רוצה הוא לפגוע בהן", אמר ליברמן והדגיש: "מי שרוצה באמת בהמשך הצלחתן ותפקודן התקין של הישיבה והמכינה מבין שזה לא עולה בקנה אחד עם המשך כהונתו של הרב לוינשטיין".

 

 


פרסום ראשון: 16.03.17 , 23:40