שבת 16 בדצמבר 2017
ידיעות אחרונות
צילום : ידיעות אחרונות
חדשות • 16.03.2017
הקשר הנאצי של היועץ לטראמפ
עיתון יהודי־אמריקאי חושף: סבסטיאן גורקה, המשמש יועצו של הנשיא למאבק בטרור, הוא חבר ב"ויטזי רנד", ארגון הונגרי לאומני ששיתף פעולה עם הנאצים
אורלי אזולאי | וושינגטון

סבסטיאן גורקה, חבר בכיר בצוות היועצים לביטחון לאומי של טראמפ ויועצו של הנשיא למאבק בטרור, נשבע בעברו אמונים לארגון נאצי בהונגריה, כך חשף אתמול העיתון היהודי־אמריקאי "פורוורד".

 

לפי הדיווח, גורקה נשבע אמונים והיה חבר במסדר "ויטזי רנד", ארגון לאומני בהונגריה ששיתף בעבר פעולה עם גרמניה הנאצית ומוגדר גם על ידי מחלקת המדינה בארה"ב כארגון כזה. גורקה סירב בתחילה להכחיש או לאשר והפנה את כלי התקשורת האמריקאיים לבית הלבן, אבל לאחר מכן הכחיש את חברותו בארגון.

 

לפי העיתון, גורקה, שקיבל אזרחות אמריקאית ב־2012, לא דיווח על כך כשהיגר לארה"ב. גורקה הוא בעל שורשים הונגריים, נולד בבריטניה וחי במשך שנים רבות בהונגריה עד שהיגר לארה"ב והפך לאזרח אמריקאי. ב"פורוורד" נכתב כי המדיניות של מחלקת המדינה האמריקאית היא שחברים ב"ויטזי רנד" אינם רשאים להגר לארה"ב.

 

"ויטזי רנד" הוקם ב־1920 על ידי מיקלוש הורטי, ששלט בהונגריה עד 1944. הורטי, מבעלי בריתו של אדולף היטלר, שיתף פעולה עם הנאצים באותן שנים ומסר לידי הנאצים מאות אלפי יהודים. חברים בארגון הניאו־נאצי אמרו אתמול לעיתון היהודי שגורקה נשבע אמונים לארגון.

 

בראיון טלוויזיוני עם גורקה בסוף השבוע שבו הושבע טראמפ לנשיא ארה"ב נראה היועץ עם המדליה והמדים של הארגון ההונגרי. גורקה הסביר אז כי מדובר במחווה לאביו המנוח.

 

"ב־1979 אבי קיבל הכרה בזכות התנגדותו לדיקטטורה", סיפר לאתר "ברייטברט". גורקה סיפר כי "למרות שהוא מת לפני 14 שנים אני עונד את המדליה כדי לזכור מה משפחתי עברה ומה זה מסמל עבורי היום, כאמריקאי".

 

גיולה סולטש, אחד מבכירי "ויטזי רנד", אישר אתמול לאתר "באזפיד" האמריקאי כי גורקה הוא עדיין חבר פעיל בארגון.

 

חברי קונגרס יהודים כבר החלו אתמול לדרוש את התפטרותו של גורקה וקראו לנשיא טראמפ לפטר אותו מיד. גם סטיבן גולדשטיין, מנכ"ל "מרכז אנה פרנק לכבוד הדדי" בארה"ב, קרא לבית הלבן לפטר אותו. "בממשל הזה יש גורמים עם עבר אנטישמי מובהק, וקשה לתאר שאין לכך קשר לתגובות המאוד נרפות של הבית הלבן לגל האנטישמיות האחרון", אמר אתמול גולדשטיין. "העובדה שגורקה אפילו לא יכול להכחיש את הקשר שלו לארגון פרו־נאצי הוא סמלי מאוד לאנטישמיות הגרוטסקית שנדבקה בבית הלבן תחת טראמפ".

 

ועדת המודיעין של הסנאט אתמול הודיעה כי אין ראיה שתומכת בטענתו של טראמפ כי ממשל אובמה צותת לטלפונים שלו במהלך מערכת הבחירות. טראמפ האשים את אובמה בציתות לטלפונים במגדלי טראמפ בניו יורק ופנה לוועדות בקונגרס, שבודקות את הטענות להתערבות רוסית בבחירות, לבדוק את הנושא הזה גם כן.

 

"בהתבסס על המידע שברשותנו אנחנו לא רואים שום סימן כי מגדל טראמפ היה נתון למעקב מצד גורם כלשהו בממשל האמריקאי, לפני בחירות 2016 או אחריהן", מסרו ריצ'רד בר, היו"ר הרפובליקני של הוועדה, וסגנו מארק וורנר הדמוקרטי.

 

‏בהודעה שפרסם מאוחר יותר הבית הלבן נמסר: "טראמפ עומד על דעתו שאובמה הורה לצותת לו במגדלי טראמפ".

 


פרסום ראשון: 16.03.17 , 23:40