שבת 16 בדצמבר 2017
ידיעות אחרונות
Getty Images
חדשות • 16.03.2017
ההקלה לתלמידה שפונתה מעמונה: מבחן בגרות אישי
תמר טרבלסי חדד | כתבתנו לענייני חינוך

שר החינוך, נפתלי בנט, נענה לפנייתה של תלמידת כיתה י"א שפונתה עם משפחתה מעמונה והורה לאנשי משרדו לאפשר לה להיבחן במועד מיוחד בבחינת הבגרות בספרות. מורים לספרות הביעו תמיהה על היחס המקל לתלמידה, משום שלדבריהם תלמידים רבים מתמודדים עם בעיות אישיות שמפריעות להם להתכונן כראוי לבחינות אבל אינם זוכים למועדים מיוחדים.

 

התלמידה הייתה פעילה במאבק נגד פינוי עמונה ונעדרה בשל כך מהלימודים במשך ימים רבים. ביום הפינוי, ב־1 בפברואר, היא פרצה בבכי מול השוטרים שהגיעו לפנותה מביתה והטיחה בהם בכאב: "איך אנשים יהודים עם לב מסוגלים לעשות את זה? תסבירו לי, בשביל מה, בשביל קידום? זה לא שווה את זה".

 

שמונה ימים אחר כך, ב־9 בפברואר, נערכה בחינת הבגרות בספרות מועד חורף, אבל התלמידה טענה שאינה מסוגלת להתכונן היטב לבחינה בשל הנסיבות שבהן היא שרויה. יחד עם הוריה היא פנתה לגורמים שונים במשרד החינוך וביקשה שיאפשרו לה לגשת לבחינה במועד מיוחד. הגורמים הציעו לה להיבחן במועד הקיץ או בשנה הבאה, אבל התלמידה החליטה לא לוותר: היא השיגה את מספר הטלפון של השר בנט, התקשרה אליו וביקשה מועד מיוחד לבחינה. לדברי אמה, שר החינוך השיב לה כי הוא משתתף בצערה וכי יפנה אליה את העוזר שלו כדי להסדיר מועד חדש. "אני חושבת שזה המעט ששר החינוך יכול היה לעשות", אמרה האם, "הילדים שלנו הפסידו ימי לימודים רבים וזה מצב שאינו פשוט כלל".

 

בסופו של דבר התלמידה נבחנה במועד מיוחד, ב־28 בפברואר, שהוא היום שבו פונו תשעת הבתים בעפרה. וכך, לאחר שסיימה לפתור את בחינת הבגרות שחוברה במיוחד עבורה, שבה התלמידה מירושלים לעפרה והצטרפה לפעולות המחאה של חבריה נגד פינוי הבתים.

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "בחינת הבגרות התקיימה בסמיכות לפינוי עמונה, ומשום כך נענה המשרד בחיוב לבקשת דחייה של הבחינה לתלמידה תושבת היישוב המפונה".

 


פרסום ראשון: 16.03.17 , 23:40