שבת 16 בדצמבר 2017
ידיעות אחרונות
חדשות • 17.03.2017
קריאת אזהרה
עמיחי אתאלי

סגן הדר גולדין ז"ל, שנחטף לפיר המנהרה ברפיח בעיצומה של פעולה לאיתור מנהרות במבצע צוק איתן, הוא בוגר המכינה הקדם־צבאית "בני דוד" בעלי. סגן איתן פונד, סגן מפקד סיירת גבעתי ומי שנכנס למנהרה לחפש אחריו וזכה על כך בעיטור המופת, למד במכינה שנה אחת מעליו.

 

הרב לוינשטיין השתמש בשפה בוטה ומעליבה, אבל הנזק הכי גדול שגרם הוא בהסטת הזרקור מהמצוקה האמיתית שמסתתרת בין המילים הרעות שבחר. המסר העיקרי הוא שצריך לאפשר לבני הציונות הדתית תנאי שירות שמתאימים לאמונתם.

 

הרב לוינשטיין ושותפו הרב אלי סדן אחראים למהפכה הדרמטית ביותר בתולדות הציונות הדתית: אחרי שמאסו בדתיים שממלאים את שורות הרבנות הצבאית, הם לקחו את צעירי המגזר, הרביצו בהם אידיאולוגיה וחזון ולימדו אותם על לקיחת אחריות ודוגמה אישית. את רועי קליין ועמנואל מורנו ז"ל כולם מכירים, אבל יש עוד המוני אנשי ביטחון, מדענים, רופאים, כלכלנים וגם לא מעט עובדים סוציאליים שהם תוצרי המהפכה הזו. תמשיכו להצר את צעדיהם, ובעוד עשר שנים לא יהיו כאלה.

 

בשנים האחרונות הצבא מצר את צעדיהם של חובשי הכיפות הסרוגות באופן לא סביר. בשביל שחרדי אחד יתגייס לצנחנים הסכימו בצה"ל לוותר על המד"סניקית ועל הפקידה הפלוגתית ולהחליפן בגברים, אבל את הסרוגים אפשר כנראה למרוח. ראשי המכינות והישיבות מקבלים הבטחות שיאפשרו לבוגריהן לשמור על אורח חיים דתי - אך אלה מופרות שוב ושוב. ואכן, אחרי הרב לוינשטיין חתמו שלשום עשרות רבנים על מכתב שאומר: עד כאן! הצבא הוא משוש חיינו, אבל לא נוכל לשרת בצורה שמתנגשת עם הערכים הבסיסיים של אמונתנו.

 

אתמול סיפר לי אחד ממנהלי המכינות: עד לאחרונה נהג חיל הים לפתוח מדי שנה שני מחזורי קורס חובלים — באחד היו משולבות בנות ובאחר לא. הדתיים המקפידים בהלכות שבינו לבינה היו מנתבים את עצמם למחזור נטול הבנות, וכולם היו מרוצים. אלא שלאחרונה פשטה שמועה שמעתה בכל קורס יהיו בנות — וכבר היום לפחות חמישה בני מכינות שוקלים לחתום ויתור. במקום לאבד אותם, למה לא להשאיר את המצב כמו שהיה?

 

שר הביטחון חייב לקרוא לסדר את ראשי הצבא. אם הם לא יתעשתו מהר, בפעם הבאה שכוח גבעתי יעמוד תחת אש בלב רפיח, הדר גולדין ואיתן פונד עלולים לא להיות שם.