שבת 16 בדצמבר 2017
ידיעות אחרונות
אלכס קולומויסקי
חדשות • 17.03.2017
ממשבר למשבר
יממה אחרי שדרש לדחות את תחילת שידורי התאגיד בחצי שנה, ראש הממשלה חזר בו וויתר • זה קרה בעקבות מסר מכחלון: "איך אומרים החבר'ה? נתניהו ואני כבר לא" • בישיבת ראשי הקואליציה נשאל נתניהו "אז למה ביקשת דחייה?" — ושלף תירוץ: "קפץ לי הגן המזרחי"
יובל קרני ואיתמר אייכנר

פחות מיממה נמשך המשבר הקואליציוני בנושא התאגיד — והסתיים בהתקפלות של ראש הממשלה: אחרי שדרש לדחות את תחילת הפעלת שידורי התאגיד, הודיע אתמול נתניהו כי הוא מוותר. כששאל אותו שר האוצר משה כחלון, המתנגד העיקרי בקואליציה לסגירת התאגיד, "אז למה ביקשת דחייה?", השיב נתניהו בתירוץ מקורי: "קפץ לי הגן המזרחי".

 

המשבר הקואליציוני הקצר החל ביום רביעי בלילה. באירוע גיבוש של מפלגות הקואליציה בחר נתניהו לדבר דווקא על התאגיד, שאמור להתחיל לשדר בסוף אפריל, ודרש מכחלון לדחות את פירוק רשות השידור ואת תחילת שידורי התאגיד בחצי שנה. בסביבת כחלון הבינו שנתניהו מנסה לגלגל עליהם את האחריות לפיטורי כאלף עובדי רשות השידור — וזעמו. כחלון טען בתגובה שנתניהו "עושה לו ספין" והוסיף: "זה חוק שממשלת נתניהו הקודמת העבירה", אמר, "אני בכלל לא הייתי שם".

 

אתמול בבוקר כבר הודה כחלון כי יחסיו עם נתניהו נמצאים במשבר. "איך אומרים החבר'ה?" אמר בכנס בתל־אביב, "נתניהו וכחלון כבר לא".

 

כחלון האשים את נתניהו שהוא משתמש בעובדי רשות השידור לצרכיו הפוליטיים והזכיר שבתשדירי הבחירות של הליכוד הוצגו עובדי רשות השידור כאנשי חמאס. "הוא קרא לעובדי רשות השידור חמאסניקים, אבל זה היה בסדר כי זה היה טוב לקמפיין", אמר.

 

אתמול, אחרי ישיבת הממשלה, נפגשו ראשי מפלגות הקואליציה, ואז כבר נמצא הסולם שאיפשר לנתניהו לרדת מהעץ. זה קרה בתיווכו של יו"ר ש"ס, שר הפנים אריה דרעי, שמוקדם יותר אתמול הצהיר כי "זה הולך ומחריף. אני לא הולך להישאר בממשלה שתחיה על קלקולים ועל ניסיון לחסל אחד את השני. אם לא יתעשתו כולם — עדיף ללכת לבחירות".

 

וכך, בפגישת ראשי הקואליציה הסכים נתניהו לוותר על דרישתו לפרק את התאגיד ולאפשר לו לעלות לאוויר בסוף החודש הבא כמתוכנן. בתמורה הוא דרש שכל השותפות בקואליציה יתמכו בחוק התקשורת, שמקדם שר התקשורת צחי הנגבי, ושנועד להגביר את שליטתו של נתניהו בשוק התקשורת. עם זאת, נוסח החוק עדיין לא גובש סופית. במהלך הפגישה שאל כאמור השר כחלון את נתניהו מדוע אם כך יצר את הסערה, ונתניהו הפתיע כשהשיב: "קפץ לי הגן המזרחי".

 

בסביבת נתניהו טענו שבמגעים בין הצדדים גובש הסכם שמסיים את המשבר, אבל בסביבת כחלון אמרו שלא השתנה דבר משלשום בלילה, וכי ראש הממשלה פשוט נבהל מהתגובה החריפה של כחלון. מקורביו של כחלון אמרו אתמול כי ראש הממשלה נוהג בשותפו הקואליציוני "באופן אובססיבי". "בכל מקום שיש דיווח או מגמה של כלכלה חיובית — נתניהו קופץ לגנוב את הקרדיט", אמרו, "אבל כשיש בעיות — הוא לא שם. שום דבר אצלו זה לא אמיתי".

 

ח"כ אורן חזן (ליכוד) דרש אמש מנתניהו להתנצל. "אדוני רה"מ, קפץ לך הגן המזרחי", צייץ חזן בטוויטר, "אם באמת היה לך אחד כזה, לא היית פוגע בו".

 

צילום: עפר מאיר

סגורסגור

שליחה לחבר

 הקלידו את הקוד המוצג
תמונה חדשה

שלח
הסרטון נשלח לחברך

סגורסגור

הטמעת הסרטון באתר שלך

 קוד להטמעה:

מתוך ישיבת הממשלה

 

בתוך כך ייצא נתניהו ביום ראשון לביקור רשמי בסין. אל ראש הממשלה תתלווה פמליה גדולה של עשרות אנשי עסקים ולא פחות מחמישה שרים: זאב אלקין, אלי כהן, אופיר אקוניס, יעקב ליצמן ואורי אריאל. ואיך אפשר בלי משבר קטן? מתברר ששר הפנים אריה דרעי כעס מאוד כשגילה שלא עודכן על כך ששר הכלכלה הוסמך לחתום בשמו על הסכם להבאת עובדי בניין סינים לארץ, ואם זה לא מספיק אז גם נתניהו לא הציע לו להצטרף לנסיעה. בשיחות סגורות אמר דרעי ש"ככה לא מתנהגים". בלשכת ראש הממשלה מיהרו להתנצל ולנסות לפייס את יו"ר ש"ס והציעו לו להצטרף לנסיעה — אך הוא הודיע שאינו מעוניין.

 

בנט לרה"מ: "זנחת את הציונות הדתית"

זה התחיל כעימות בין נציג המחנה הדתי־לאומי בכנסת, שר החינוך נפתלי בנט, לשר הביטחון אביגדור ליברמן — אבל אתמול התגלגל העניין עד לראש הממשלה בנימין נתניהו לקלחת.

 

הדברים שאמר הרב לוינשטיין נגד בנות דתיות שמשרתות בצה"ל ("הן נכנסות יהודיות, לא בטוח איך הן ייצאו") עוררו את חמתו של ליברמן, שהציב אוליטמטום: התפטרות הרב או שלילת ההכרה במכינה הקדם־צבאית ובישיבת ההסדר בעלי שבה הוא מלמד. בתגובה יצא השר בנט להגנת הישיבה והמכינה ואמר כי דברי ליברמן הם "עוד ברברת איווטית טיפוסית".

 

ביומיים האחרונים שמר נתניהו על שתיקה ולא התערב בעימות בין השניים, אבל אתמול ניסה בנט לגרור אותו לוויכוח. בישיבת הממשלה תקף יו"ר הבית היהודי את ראש הממשלה ואמר לו: "ברגע האמת זנחת את הציונות הדתית".

 

בנט, שהבהיר כי הוא דוחה את דבריו של הרב לוינשטיין מכל וכל, דרש מנתניהו להתערב בעניין ולמנוע את סגירת המכינה בעלי. "אתה שכחת לדאוג לאחד ממוסדות הפאר של הציונות הדתית, שתרומתה היא תרומה למדינת ישראל כולה", אמר לו. "אין כל מקום לשתיקה או להבלגה בעניין הדרישה לסגירת המכינה". נתניהו השיב כי הוא פועל להרגעת הרוחות בעלי וביקש לטפל בנושא "בצורה שקטה".

 

בנט לא הסתפק בכך ושלח עקיצה לעבר נתניהו גם בעניין עמונה. אחרי שראש הממשלה אמר כי יעמוד בהתחייבותו להקים יישוב חדש למפוני עמונה, העיר יו"ר הבית היהודי: "לרגע לא חשבנו אחרת".

 

ליברמן אמר בתגובה לדברי בנט כי הוא אינו מעוניין לפגוע בישיבה ובמכינה בעלי. "מי שרוצה באמת בהמשך הצלחתן ותפקודן התקין של הישיבה והמכינה מבין שזה לא עולה בקנה אחד עם המשך כהונתו של הרב לוינשטיין", אמר. "מה שנעשה כרגע הוא שמקריבים את הישיבה והמכינה בעלי על מזבח הפריימריז בבית היהודי, וכל זאת בגלל אדם שכבר פעמיים התנצל לאחר שפגע בציבורים שלמים, ועכשיו פגע שוב בצורה בוטה ומבזה בחיילות צה"ל ובנשות ישראל".

 

ליברמן טען עוד כי בנט גייס את משבר המכינה לצרכיו הפוליטיים. "הצטערתי לראות שבמקום להצטרף אליי בדרישה הזו, בחר בנט להתייצב לצד הרב לוינשטיין בשל שיקולים פוליטיים צרים", אמר.

 

כמה מהשרים הביעו תמיכה בעמדת בנט. "אם מאיימים על המכינה בעלי, צריך לעצור גם את מסלול העתודה באוניברסיטאות בגלל פרופסורים מהשמאל", אמר השר זאב אלקין (ליכוד). השר יואב גלנט (כולנו) אמר כי האיום של ליברמן הוא "איום סרק", ויו"ר ש"ס אריה דרעי קרא לליברמן שלא לפגוע במכינה בעלי. "אל תיתן ידך לפסטיבל הצביעות שחוגג פה", אמר. "במשך שנים נשמעו בצבא ובמערכת החינוך ביטויים פוגעים כלפי חרדים, עולים מאתיופיה ומרוסיה, מזרחים, ערבים ומתנחלים — ואף אחד לא הזדעזע".

 

בכיר בקואליציה העריך אמש כי המשבר בין בנט לליברמן הוא עוד מהלך במלחמתם על מעמדם בקרב ציבור מצביעי הימין וחלק מהניסיון שלהם למצב את עצמם כמועמדים לראשות הממשלה בבחירות הבאות.