שבת 16 בדצמבר 2017
ידיעות אחרונות
זהר שחר
חדשות • 17.03.2017
כולם היו בניו
כבר עשרות שנים אל"מ במיל' צביקה לוי הוא "האבא של החיילים הבודדים" • הקצין הקיבוצניק מעמק יזרעאל דאג למצוא בית חם לאלפים — עד שחלה לפני שנתיים בניוון שרירים קשה • אתמול התבשר שביום העצמאות יקבל פרס ישראל על מפעל חייו ולא ידע נפשו מרוב אושר
ישראל מושקוביץ ותמר טרבלסי־חדד

יותר מ־30 שנה צביקה לוי דאג לאלפי חיילים בודדים במסירות ואהבה, עד שהדביקו לו את הכינוי "האבא של החיילים הבודדים". אתמול הגיע הזמן של מדינת ישראל להגיד לו תודה גדולה כשהוכרז כזוכה בפרס ישראל למפעל חיים לשנת תשע"ז על תרומתו לחברה ולמדינה.

 

סגורסגור

שליחה לחבר

 הקלידו את הקוד המוצג
תמונה חדשה

שלח
הסרטון נשלח לחברך

סגורסגור

הטמעת הסרטון באתר שלך

 קוד להטמעה:

צביקה לוי אבי החיילים הבודדים

 

ועדת הפרס הכריזה אתמול על חתני פרס ישראל למפעל חיים — שיוענק ביום העצמאות בבנייני האומה. מלבד הפרס ללוי, יוענק פרס מפעל חיים גם לדוד בארי, מייסד עמותת אלע"ד (ראו ידיעה נפרדת).

 

חיוך וחיבוק. לוי עם חייל בודד שעלה לישראל מעיראק
חיוך וחיבוק. לוי עם חייל בודד שעלה לישראל מעיראק

חברי הוועדה ציינו בנימוקיהם לבחירה שלוי תרם תרומה מכרעת בהתגייסות למען החיילים הבודדים: "זה עשרות בשנים שהוא עושה למען מאות ואלפי החיילים מחוסרי האמצעים ומטפל במסירות ראויה לשבח במשפחות שכולות. את פועלו החשוב הוא הוביל בתנועה הקיבוצית. מדובר במפעל חיים של אדם אחד, שהיה לפעילות של תנועה שלמה".

 

לוי התחיל במפעל חייו לפני 35 שנים, בעידודו של הרמטכ"ל המנוח רפול. זה נמשך בגיוס אישי של האלוף יורם (יה־יה) יאיר והפך למפעל חיים ענק חובק עולם שכלל לאורך השנים אימוץ 20,000 חיילים בודדים מעשרות מדינות במאות קיבוצים ברחבי המדינה.

 

לא לבד. מבקר חייל בודד שנפצע במלחמת לבנון השנייה
לא לבד. מבקר חייל בודד שנפצע במלחמת לבנון השנייה
 

 

"בעקבות אירוע שחוויתי המליץ לי אז רפול שהייתי בן בית אצלו להתחיל לטפל בחיילים ממשפחות במצוקה", שיחזר אתמול צביקה לוי בביתו שבקיבוץ יפעת שבעמק יזרעאל. במשך יותר מעשר שנים איתר לוי את החיילים בתחנות מרכזיות, בחופי הים וברגישות גדולה הצליח להתקרב אליהם ומצא להם פתרון דיור. לפני 23 שנים פנה אליו האלוף יורם יאיר שהיה ראש אכ"א וביקש ממנו לפעול לטובת החיילים הבודדים — ולוי הצליח לרתום מאות קיבוצים לטובת מפעל אימוץ החיילים הבודדים. בשנים האחרונות יצא לוי למסעות גיוס של חיילים בודדים ברחבי העולם, נפגש עם עשרות קהילות יהודיות ושכנע את ההורים באופן אישי לאפשר לילדיהם לעלות לישראל ולהתגייס לצה"ל. במקביל, הוא המשיך ללוות במשך שנים גם משפחות שכולות רבות.

 

"התחושה שלי היא אושר והתרגשות" אמר לוי אתמול, "בצהריים פתאום קיבלתי טלפון מהשר בנט והתחלתי לבכות כשהוא אמר לי שזכיתי בפרס. אני לא מעכל. בנט אמר לי שהוא זוכר אותי משנת 94' כשהגעתי אליו ליחידת מגל"ן בה שירת ודיברתי איתו על שני חיילים בודדים, אמרתי לו שאני זוכר את המקרה".

 

לפני יותר משנתיים חלה לוי בניוון שרירים ובמאבק הרואי, הצליח להחזיר לעצמו את יכולת הדיבור שאבדה לתקופה. לפני כמה שבועות ליווה את מאות חיילים בודדים בטקס ההשבעה שלהם בבסיס מחווה אלון שבגליל — ואף עין לא נותרה יבשה בטקס.

 

שר החינוך נפתלי בנט בירך ואמר "לוי הוא מבניה היפים של הארץ שלנו - דמות מופת לציונות, ומעל הכל אבא של אלפי חיילים וחיילות בודדים שמצאו בו כתובת, והוא להם אבא, אמא, אוזן קשבת, חבר ואח". גם ניר מאיר, מזכ"ל התנועה הקיבוצית, בירך ואמר "התנועה גאה ומברכת את צביקה לוי על קבלת פרס ישראל על מפעל חיים".

 

 

מוקף באהבה. מקבל תעודת הערכה לצד הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ
מוקף באהבה. מקבל תעודת הערכה לצד הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ