שבת 16 בדצמבר 2017
ידיעות אחרונות
לשכת סגן השר
חדשות • 17.03.2017
האיש שהעיר לחיים את עיר דוד
דוד בארי, יו"ר עמותת אלע"ד, יקבל פרס ישראל למפעל חיים על פיתוח אתר המורשת ההיסטורי • הבחירה לוותה בביקורת עקב פעילותה השנויה במחלוקת של העמותה בכפר סילוואן
רועי ינובסקי, אתי אברמוב ותמר טרבלסי חדד

 פרס ישראל למפעל חיים יוענק השנה גם לדוד בארי, האיש שהקים את עמותת אלע"ד שפועלת לחידוש ההתיישבות בשכונת עיר דוד שבתחום הכפר סילוואן. חברי ועדת הפרס ציינו כי בארי "יזם, הקים, הוביל ומוביל את העשייה המבורכת שהפכה את עיר דוד לאתר מורשת, חינוך ותיירות לאומי ובינלאומי מן המעלה הראשונה".

 

דוד (דוידל'ה) בארי (64), נשוי ואב לשישה, תושב עיר דוד שבירושלים, נולד ברמת־גן ולמד בישיבת נתיב מאיר ובמרכז הרב. ב־1973 התגייס לחיל השריון ולאחר מכן עבר לסיירת מטכ"ל, שם שימש מפקד צוות. לאחר שחרורו מצה"ל התחיל ללמוד בישיבת עטרת כהנים ופעל לחידוש ההתיישבות היהודית בשכונת עיר דוד, שבתחום הכפר סילוואן. לפני 30 שנה הקים את עמותת אלע"ד (אל עיר דוד) הפועלת להעמקת הקשר היהודי אל ירושלים ולייהוד העיר העתיקה. בארי עומד בראש העמותה עד היום, ובזכות פעילותו הפכה עיר דוד לאתר מורשת. במקביל שימש מנהל פרויקטים של חברת עמידר.

 

ב־1983 היה בארי מעורב בפרשת המחתרת היהודית, כאשר סירב למסור שמות של אנשי המחתרת שאותם ידע, והזהיר אחד מהם כי השב"כ בעקבותיו. ב־2006 ניסה מחבל פלסטיני להתנקש בחייו, לאחר שנשלח להתנקש בראש הממשלה דאז אהוד אולמרט אך נרתע ברגע האחרון וחיפש מטרה חלופית, אולם השב"כ תפס אותו מבעוד מועד. באוקטובר 2010 נסע בארי עם בנו בתחומי כפר סילוואן כשילדים יידו עליו אבנים. בארי, שלדבריו חש מאוים, המשיך בנסיעה, פגע בשני ילדים בני 10 ו־11 ופצע אותם. משעוכב לחקירה טען כי הפגיעה לא הייתה מכוונת ונגרמה מרגימת המכונית באבנים על ידי רעולי פנים. גם במשטרה תמכו בגרסתו. בסופו של דבר דווקא אחד הילדים נשלח לשמונה חודשי מאסר על סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה. ב־2007 זכה בפרס ירושלים.

 

בארי אמר אתמול: "נפלה בחלקי הזכות להיות שליח ולקבל את הפרס עבור המפעל הציוני שנקרא עיר דוד. אני מקבל את הפרס בענווה בשמם של כל מי שחיזוקה של ירושלים, שמירה על ערכיה ופיתוחה חשובים להם. מעבר לכל ויכוח פוליטי או מפלגתי, ירושלים הייתה ועודנה המקום שבו עוצבה דמותו המדינית והרוחנית של עם ישראל".

 

בנוגע לביקורת על פעילות עמותת אלע"ד והטענות שמדיניות ההתיישבות היהודית בעיר דוד פוגעת במרקם החיים היהודי־ערבי בעיר אמר כי "הפעילות שלנו בעיר דוד מוכיחה מדי יום שניתן ליישם דו־קיום יומיומי אמיתי בין שכנים בלי פוליטיקה. הפרס שניתן לעיר דוד הוא לא פרס אישי. שכונת עיר דוד היא חלק בלתי נפרד משיבתנו לירושלים ומהמעשה הציוני".

 

שר החינוך בנט אמר כי "שנת ה־50 לאיחודה המחודש של ירושלים היא הזדמנות מצוינת להכיר טובה לבארי, מגדולי בוני ירושלים בעת החדשה. בזכות דוד בארי נחשפים מיליוני חיילים, סטודנטים ותלמידים אל ההיסטוריה של ירושלים כפי שלא יכלו לעשות זאת מעולם".