רביעי 26 ביוני 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  יובל חן
  חדשות • 20.03.2017
  שדרות רוטשילד, פורים. שלושה צעירים מותקפים במכות רק מפני שהם הומואים
  זה נחשב למקום שבו הומואים מרגישים הכי בנוח • אבל זה מה שקרה בפורים: שלושה צעירים תל־אביבים הוכו באכזריות בשדרות רוטשילד רק מפני שהלכו יד ביד • ואם זה לא מספיק, היחס של השוטרים שהגיעו לזירה היה מזלזל ופוגעני • המשטרה: "הטענות על הומופוביה משוללות יסוד"
  צחי דבוש

  בפורים האחרון צעדו שלושה חברים מחופשים בשדרות רוטשילד, מעוז הליברליות התל־אביבית, כשהם אוחזים ידיים. לפתע הגיחו מולם שלושה צעירים שהגיעו לתל־אביב מירושלים. אחרי שווידאו שהם הומואים, החלו השלושה לתקוף אותם נמרצות תוך צעקות ועלבונות. אחד המותקפים פונה לבית־החולים כשהוא סובל מפצע פתוח בראש ומחבלות בכל גופו. ואם זה לא מספיק, השוטרים שהגיעו למקום לא התייחסו ברצינות לתקיפה ושיחררו את אחד התוקפים לדרכו.

   

  "אף פעם קודם לא פחדתי בתל-אביב". אחד הצעירים שהותקפו
  "אף פעם קודם לא פחדתי בתל-אביב". אחד הצעירים שהותקפו

   

  עד כה פשעי שנאה נגד הקהילה הגאה אירעו בעיקר במצעדי הגאווה בירושלים. האירוע בפורים בתל־אביב מגיע בצל הסערה שצפויה להתעורר עם העברת מצעד הגאווה לירושלים בקיץ הקרוב. לראשונה, האירוע המרכזי של אירועי הגאווה של הקהילה הלה”טבית יתרחש בחודש אוגוסט בירושלים — במקום בחודש יוני בתל אביב, כפי שהיה מאז שנות התשעים. גורמים חרדיים צפויים להתנגד לקיום המצעד בירושלים.

   

  האירוע התרחש ביום שישי שעבר ב־1:20 בלילה, בזמן שאלפי בני אדם גדשו את הרחובות המוארים. "הייתה תחושה של חג, כולם צחקו ודיברו והיה מאוד כיף", סיפר ליאור, אחד המותקפים. "שלושתנו חברים מאוד טובים, צעדנו שלובי ידיים בדרך הביתה, כי למחרת היינו צריכים ללכת לעבודה. כשהגענו למרכז השדרה פנו אלינו שלושה חבר'ה ששאלו אותנו 'אתם הומואים?' אחד מאיתנו ענה בחיוב". זה היה האות לתקיפה. "פתאום שלושתם התנפלו עלינו. אחד משך לי את הגלימה והתחיל לבעוט בי תוך שהוא צועק 'הומואים'. על חבר שלי התנפלו שניים שממש פוצצו אותו. הכניסו לו בוקסים לפנים, בעטו בו בלי הפסקה, הוא ניסה להתגונן אבל לא כל כך הצליח. החבר השלישי רץ מהר והתקשר למשטרה. לא האמנו שזה יקרה. שדרות רוטשילד, תל־אביב. כולם לובשים חצאיות וחצי עירומים. והם היו אנשים רגילים, לא שיכורים, לא נראו עבריינים. סתם החליטו לתת לנו מכות כי אנחנו הומואים".

   

  עשר דקות אחרי הטלפון למשטרה, הגיעו שוטרים למקום והצליחו לתפוס את אחד התוקפים, אולם קורבנות התקיפה טוענים כי היחס שקיבלו מהם היה מזלזל ופוגעני. "השוטר שניהל את הכל רק חיפש לסגור את הסיפור", טוען ליאור. "הוא דיבר מאוד לא יפה ולא היה רגיש לסיטואציה בכלל. שאל אותנו אם אנחנו רוצים להתפייס עם הבחור שהרביץ לנו. הרגע חטפנו מכות כי אנחנו הומואים והשוטרים שיחררו אותו כאילו כלום. השוטר אמר בתגובה שאנחנו יכולים להתלונן עליו אם אנחנו לא מרוצים. לא הבנתי איך שוטר שאמור להגן עלינו אחרי שהותקפנו מתנהג ככה".

   

   

  למחרת בערב הגישו השלושה תלונה רשמית במשטרה. "כשהגענו לתחנה שאלנו למה לא עצרו את התוקפים, והשוטר אמר שזה באמת מקרה חמור", סיפר ליאור. "הלכתי הביתה בתחושה נוראית של חוסר ביטחון. הרגשתי עלבון והשפלה. מעכשיו אני אחשוב פעמיים אם ללכת עם בן הזוג שלי יד ביד. אף פעם לא הרגשתי ככה בתל־אביב".

   

  כעבור יומיים קיבלו השלושה הודעה שהתוקף שנתפס בזירה נעצר והוזמנו לפגישה עם מפקד תחנת לב תל־אביב ירקון. "המפקד אמר לנו שאין ספק שההתנהלות של השוטרים בזירה לא הייתה תקינה והם היו חייבים לעצור את התוקפים. בהמשך הבנו שבית־המשפט שיחרר את התוקף למעצר בית".

   

  "מקרה התקיפה האחרון בשדרות רוטשילד הא פשע שנאה מובהק", אמר ל"ידיעות אחרונות" ד"ר גיל פישהוף, רכז מרכז ניר כץ למאבק בלהט"בופוביה של האגודה למען הלהט"בים. "העובדה שהשוטרים באירוע לא השכילו להבין כי מדובר בפשע שנאה היא חמורה במיוחד. יש לי הרושם שעדיין אין הפנמה של נושא פשעי השנאה בקרב דרגי השטח במשטרה. עם זאת אני רוצה לציין לטובה כי לאחר הפנייה שלנו זכינו להבנה מלאה של הקצינים לחומרת האירוע, והטיפול במקרה היה קשוב וראוי".

   

  מהמשטרה נמסר בתגובה: "הטענות על הומופוביה לכאורה מופרכות ומשוללות כל יסוד. מבירור שערכנו עולה כי גם הדברים שהובאו בשמו של מפקד התחנה לוקים באי דיוקים. לגופו של עניין, השוטרים תחקרו את המעורבים אשר מסרו גרסאות סותרות. קורבנות העבירה מיאנו להגיש תלונה במשטרה, ובשל כך התבצע המעצר בשלב מאוחר יותר. לאחר שהוגשה התלונה נעצר החשוד לחקירה במשטרה, וזו עודנה מתנהלת בימים אלו. יחד עם זאת ככל שקיימות למתלוננים טענות ענייניות כנגד התנהלותו של מי מהשוטרים שטיפלו באירוע, הם רשאים לפנות לגורמים המוסמכים לכך".