חמישי 13 בדצמבר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  7 לילות • 21.03.2017
  האמת הכואבת
  הרבה יותר נוח להאשים את ליאור אשכנזי שהמציא סיפור על לינץ' בצבא, במקום להתמודד עם המציאות
  רז שכניק

  בספטמבר האחרון התראיין ליאור אשכנזי למוסף הזה וסיפר מולי בפרוטרוט איך היה עד כחייל ללינץ' שנעשה במבוקש פלסטיני. זה היה סיפור עיתונאי שעשה הרבה רעש, אבל לכמה אנשים היה מאוד קשה איתו. חבורת ימנים בראשות הח"כ לשעבר ינון מגל קבעה ש'ידיעות אחרונות' הפך את אשכנזי לפושע מלחמה ושהעיתון הסתמך על שחקן שאמר פעם שהוא משקר בראיונות. אתרי ביקורת תקשורת קבעו שאשכנזי שיקר בעבר לעיתון 'הארץ' בראיון, ולכן ברור מאליו ששיקר גם כעת, מאחר שהוא עצמו הרי התוודה על סיפורים שהוא "מוכר בראיונות".

   

  אלא שאף אחד מהגורמים לא טרח לבדוק מה באמת קרה. אשכנזי לא המציא סיפור. אחד מחבריו סיפר לי שפעם ליאור התוודה בפניו על התקרית בצבא ש"שרטה אותו". בראיון שאלתי את אשכנזי אם יוכל לפרט, והוא שירטט סיפור רב־פרטים וניואנסים. בדיקה פשוטה בגוגל הייתה מגלה שאשכנזי אפילו לא סיפר אצלנו על המקרה לראשונה. לפני 13 שנה כבר דיבר מעט על הנושא בתוכניתו של יהורם גאון בערוץ 1 ועורר את זעם הצופים. אלה הרגישו לא נעים מול הדברים הקשים והתקשרו למרכזייה של רשות השידור למחות. הסיפור נבלע אז, כי לכולם היה נוח.

   

  בסוף הראיון שערכתי שאלתי את אשכנזי: "התוודית פעם ששיקרת ל'הארץ', אולי אתה ממציא שוב?" "לא", הוא ענה, "בחיים לא אשקר לגבי סיפור כזה רגיש על חיים ומוות. הכל קרה מול העיניים שלי". ועתה, כחצי שנה אחרי השער המדובר, התראיין השחקן לאבנר שביט באתר 'וואלה'. "הייתי מאוד רציני (בראיון בידיעות)", אמר שם. "יש ראיונות שבהם אני מאוד רציני. כשזה קשור לעבודה שלי, לאמנות שלי... הכתבה המדוברת הייתה סופר־רצינית. לא אשקר לגבי דבר כזה. יש דברים שהם לא שעשוע. אותי כאלה דברים לא מצחיקים". גם גורי אלפי ניסה לברר בתוכניתו עם אשכנזי אם המציא את הסיפור ונתקל בתשובה דומה: "ב'ידיעות אחרונות' לא".

   

  ושתקה הארץ, ודממו אגפי הימין, כי קשה כשמציבים פתאום מראה ממול. ליאור אשכנזי פתח באומץ לב סיפור מטלטל שיש מה ללמוד ממנו. אפרופו מקרה אלאור אזריה. למה אומץ? כי אחרי מה שנעשה פה לאורנה בנאי, רונה קינן וענת וקסמן, לא פשוט להתמודד עם התגובות המתלהמות ברשתות. אבל בימין מעדיפים לראות באשכנזי ברנש לא רציני שבודה דברים במקום להתמודד עם המציאות. ככה זה כאן: אם אתה לא שוחה עם הזרם הלאומני, כנראה שאתה סתם שחקן סמולן או שמאשימים אותך בשקר.

   


  פרסום ראשון: 21.03.17 , 17:37