ראשון 26 במאי 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  גלעד קוולרציק
  ממון • 22.03.2017
  תביעה של 700 אלף שקל נגד החינוכית
  יהודית גרינשפן, יוצרת בובות בתוכנית "פרפר נחמד", תובעת את החינוכית על אי מתן קרדיט • חושפי הפרשה: נכדיה, שחיפשו את שמה על גבי אריזת הדיסק
  ליטל דוברוביצקי

  האמא של אוזה, בץ, שבי, נולי, פינגי ובובת הפרפר מתוכנית הילדים הקלאסית "פרפר נחמד" יוצאת לקרב משפטי. יוצרת שש הבובות המפורסמות, יהודית גרינשפן (84), תובעת כ־700 אלף שקל מהטלוויזיה החינוכית הישראלית בטענה להפרת זכויות יוצרים.

   

  גרינשפן הגישה אתמול באמצעות עוה"ד פז מוזר וליטל רבינוביץ ממשרד ליבליך־מוזר את תביעתה לבית המשפט המחוזי בתל־אביב.

   

  "נגרמה עוגמת נפש לנכדים שחיפשו את השם של סבתם ולא מצאו אותו". בובותיה של גרינשפן
  "נגרמה עוגמת נפש לנכדים שחיפשו את השם של סבתם ולא מצאו אותו". בובותיה של גרינשפן

  "במהלך דצמבר 2016 הופתעה גרינשפן לגלות כי הטלוויזיה החינוכית הישראלית עושה שימוש בבובות מבלי לתת לה כל קרדיט", נטען בכתב התביעה. "הדבר התגלה לגרינשפן במקרה כאשר נכדיה הלכו יחד עם כלתה לקנות דיסק של התוכנית פרפר נחמד לכבוד חג החנוכה. עם מציאת הדיסק, חיפשו נכדיה של גרינשפן את שמה של סבתם על גבי אריזת הדיסק, במקום שבו ניתן קרדיט לגורמים נוספים המעורבים ביצירה, אולם בניגוד לציפייתם, הוא לא נמצא. מיותר לציין כי עוגמת הנפש שנגרמה להם הייתה רבה, כמו גם עוגמת הנפש שנגרמה לגרינשפן עת שמעה מפיהם על כך".

   

  לדבריה, מצאה שלא קיבלה קרדיט ב־9 אריזות דיסקים, וזאת על אף שהחינוכית נתנה קרדיט לאנימציה, איור וצילומי סטילס על גבי האריזות. גרינשפן שלחה מכתב התראה לחינוכית בבקשה שתאסוף את הדיסקים האמורים מהחנויות, אך זו לא הגיבה לבקשתה טרם הגשת כתב התביעה.

   

   

   

  גרינשפן טוענת כי ערכה בדיקות נוספות בעקבות הגילוי, וכך מצאה הפרות נוספות. למשל, מצאה שבאתר הנתבעת וכן בערוץ החינוכית ב־YouTube ישנם לפחות 21 פרקים של התוכנית אשר גם בהם לא ניתן לה קרדיט.

   

  זאת ועוד, גרינשפן מציינת שנעשה שימוש בתמונות של הבובות בעמודי הפייסבוק והאינסטגרם של החינוכית, אולם לא ניתן לה כל קרדיט.

   

  "במעשיה, רמסה הטלוויזיה החינוכית הישראלית ועודנה רומסת את זכויותיה של גרינשפן, ומפיקה לעצמה רווחים מפרי עמלה של גרינשפן מבלי לתת לה קרדיט על כך", נכתב בכתב התביעה.

   

  גרינשפן עוסקת כבר עשרות שנים בעיצוב בתיאטרון עם התמחות מיוחדת בנושא אביזרים ומסכות, והיא אף מופיעה ומרצה על הנושא בסמינר הקיבוצים. שש הבובות שהיא יצרה מפורסמות, ומהוות לטענתה סימן היכר ידוע ומוכר של התוכנית פרפר נחמד, שהחינוכית, הנתבעת, מפיקה משנת 1981.

   

  עו"ד פז מוזר
  עו"ד פז מוזר

   

   

  לטענת גרינשפן, "זכויותיה כי יינתן לה קרדיט הן אף חוזיות, שכן בכל החוזים שנחתמו בין הצדדים, הוסכם כי בכל שימוש שתעשה הנתבעת בבובות, בין בעצמה ובין בהעברה לשימושו של צד שלישי כלשהו, יצוין כי גרינשפן היא זו שיצרה את הבובות".

   

  גרינשפן ציינה כי לדעתה מגיע לה פיצוי בסך של 3 מיליון שקל בגין כ־30 הפרות זכויות לכל הפחות, אולם לצורכי אגרה בלבד העמידה תביעתה על סך 720 אלף שקל בלבד. טרם הוגש כתב הגנה.

   

  מהטלוויזיה החינוכית הישראלית נמסר בתגובה: "יהודית גרינשפן העבירה במסגרת כל החוזים שחתמה עם הטלוויזיה החינוכית את הבעלות, את זכויות היוצרים, את זכויות השימוש ואת כל הזכויות שהיו לה לגבי הבובות. בנוסף, החינוכית לא הוציאה דיסק עם תכניות פרפר נחמד מאז שנת 2013. כתב התביעה טרם הגיע לחינוכית. לכשיגיע, נעביר התייחסותנו לגורמים הרלוונטיים".

   

  lital-do@yediot.co.il