ראשון 12 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  אוראל כהן
  חדשות • 26.03.2017
  חוצה את הקווים
  האיש עם היד על השלטר של נתב"ג, יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה והאיש החזק במשק, פנחס עידן, נוטש את אבי ניסנקורן — לטובת שלי יחימוביץ' • במכתב ששיגר ליו"ר ההסתדרות כתב: "לא אסכים להיות חלק מההסכמים שנחתמים עם עסקנים על חשבון העובדים" • יחימוביץ': "זו זכות גדולה" • ניסנקורן: "ספינים של שלי־כבל”
  תלם יהב

  סיכוייו של יו"ר ההסתדרות המכהן, אבי ניסנקורן, להיבחר מחדש לתפקיד החזק במשק ספגו אתמול מכה קשה לאחר שפנחס עידן, יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה (רש"ת) — אחד הוועדים החזקים במדינה — ערק לשורותיה של יריבתו על התפקיד הנכסף, ח"כ שלי יחימוביץ'.

   

  עידן הוא אחד מראשי הוועדים החזקים והוותיקים ביותר: כוחו לא נמצא רק במספר העובדים שהוא מייצג (אלפים) אלא ביכולתו 25 שנה לשלוט על — ואפילו להשבית את — השלטר האווירי של ישראל: שדה התעופה בן־גוריון.

   

  על אף השפעתו הגוברת על המרוץ לראשות ההסתדרות שיתקיים בעוד כחודשיים, עידן בכלל איש ליכוד הממוקם במקום ה־36 ברשימה הארצית של המפלגה לכנסת. הוא נמצא רק שלושה ח"כים מכניסה לכנסת בעצמו.

   

  עד לא מזמן היה עידן חבר סיעתו של ניסנקורן וחבר הנהגת ההסתדרות. אבל עכשיו מתברר כי הוא מתכוון לחצות את הקווים ולהעניק את תמיכתו — ותמיכת עובדיו — במועמדותה של יחימוביץ'.

   

  צילום: אביגיל עוזי
  צילום: אביגיל עוזי

   

   

  "אני רוצה להודות לך על שיתוף הפעולה לאורך שנים ולהביע בפניך את הערכתי על פעילותך", כתב עידן במכתב ששלח לניסנקורן בשבוע שעבר שהגיע לידי "ידיעות אחרונות". "לא אוכל להסכים להיות חלק מההסכמים הקואליציוניים שחתמה סיעת 'עוגן' עם הסיעות האחרות והכל על חשבון חברי ההסתדרות והעובדים. הסכמים קואליציוניים שנחתמים עם עסקנים, שלהם אין דבר וחצי דבר עם ייצוג של עובדים".

   

  הוא הוסיף וכתב: "בכל שנות כהונתי עשיתי כמיטב יכולתי להיטיב עם העובדים ולפעול למענם. אינני רואה עצמי היום משנה ממנהגי וחי בשלום עם הטבות שניתנות לאנשים שאין להם שום קשר מקצועי או אישי עם עובדים, עם עבודה מאורגנת עם ייצוג של עובדים, או עם נכונות לתרום למען עובדים, או עם כנות ורצון לעשות כהוא זה למען העובדים בישראל".

   

  בסוף המכתב הודיע רשמית כי הוא מתפטר מהסיעה של ניסנקורן ומהנהגת ההסתדרות. המשמעות: הוא עובר לשורותיה של יחימוביץ', יריבתו של ניסנקורן על הנהגת ארגון העובדים הגדול במדינה.

   

  הוכחה ראשונה לברית הנרקמת בין עידן ליחימוביץ' התבהרה כבר בסוף השבוע כאשר הוגשו רשימות הסיעות לבחירות: בתוך רשימת הבית החברתי של יחימוביץ' ואיתן כבל ניתן היה לראות מלבד אנשי ש"ס, שאיתם חתמה יחימוביץ' על הסכם קואליציוני, גם את מקורביו של עידן.

   

  צילום : ידיעות אחרונות
  צילום : ידיעות אחרונות

   

   

  בעקבות חשיפת הקלטות המעידות לכאורה על "דיל" בין מחנה יחימוביץ' לח"כ איתן כבל בתחילת החודש, נדמה היה כי המרוץ נמצא בכיס של ניסנקורן. אבל ההערכה היא שהבחירות על תפקיד יו"ר ההסתדרות למעשה נפתחו מחדש עכשיו: הנוכחות של עידן לצידה של יחימוביץ' עשוי להתפרש כמסר לוועדי עובדים נוספים לעזוב את ניסנקורן ולעבור אליה. בימים האחרונים אף קיבלו כמה מראשי הוועדים הגדולים טלפונים מעידן שניסה לשכנע אותם לחצות את הקווים ולתמוך פומבית ביחימוביץ'.

   

  עם זאת, צפוי לה קרב קשה: ניסנקורן עדיין זוכה לתמיכתם של היו"ר הקודם עופר עיני כמו גם של ח"כ עמיר פרץ והשר חיים כץ — שלוש מהדמויות המשפיעות ביותר על ועדי העובדים במדינה.

   

  "פנחס עידן הוא מנהיג עובדים מוערץ, אהוב ורב השפעה", מסרה אתמול ח"כ יחימוביץ'. "התמיכה שלו היא גם זכות גדולה וגם מעניקה לנו תוספת כוח עצומה לקראת הבחירות לראשות ההסתדרות ב־23 במאי, ואני מודה לו על כך".

   

  ניסנקורן טען כי הוא זוכה לתמיכה “חסרת תקדים” של עובדים ואמר אמש כי התייצבו מאחוריו כבר 2,300 ראשי ועדים. הוא הצביע לעבר סקר שנערך לאחרונה שלדבריו “קובע חד־משמעית” שהוא “מוביל בגדול ולא יעזרו הספינים של שלי־כבל”.

   

  אבי ניסנקורן | צילום: יובל חן
  אבי ניסנקורן | צילום: יובל חן

   


  פרסום ראשון: 26.03.17 , 23:36