ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  אבי רוקח
  חדשות • 03.04.2017
  קצבאות הנכים יוגדלו
  הבשורה שתשנה את חיי הנכים? • לפי הערכות, הוועדה תמליץ כי בשלב ראשון יועלו הקצבאות מ־2,342 ל־3,000 שקל בחודש, ולאחר מכן יועלו בכמה פעימות עד שיגיעו ל־4,000 שקל • גם החוק ש"קונס" נכים שעובדים וגורם לקיצוץ קצבאותיהם – יתוקן • השאלה הגדולה: האם ההמלצות יאומצו • חלק מהנכים פסימיים: "זו עוד ועדת מריחה"
  תלם יהב וגד ליאור

  ועדה מיוחדת שהקים משרד האוצר אמורה להמליץ היום למשרדי האוצר והרווחה להעלות משמעותית את קצבאות הנכות.

  מפגין, אתמול באשדוד
  מפגין, אתמול באשדוד

   

  הקצבה עומדת היום על 2,342 שקלים. לפי המסתמן, הוועדה תמליץ להעלות בשלב ראשון את הקצבה לגובה של כ־3,000 שקלים, ובהמשך, בכמה פעימות, להעלות אותה עד שתעמוד על כ־4,000 שקלים.

   

  במקביל תמליץ הוועדה להעלות משמעותית או לבטל כליל את "חוק לרון". מדובר בחוק ששולל קצבאות מנכים שיוצאים לשוק העבודה אם הם מרוויחים "יותר מדי". מה זה יותר מדי? אם הם מרוויחים מעל 2,700 שקל לחודש, הם מאבדים חלק מזכויותיהם. המשמעות: עד כה המדינה החליטה שנכה לא יכול שיהיו לו הכנסות של יותר מ־5,000 שקל בחודש ועדיין לקבל תמיכה. אף שלא ברור לגמרי מה יהיה המתווה שעליו תמליץ הוועדה — שבה חברים החשב הכללי באוצר לשעבר ירון זליכה, יועצו של שר הרווחה אילן מרסיאנו ויועצת שר האוצר ענבל בליליוס — בכל מקרה ה"קנס" על עבודה יהפוך פחות כואב עבור הנכים, אם, כמובן, החלטות הוועדה יאומצו.

   

  "אי־אפשר לחיות מ־2,342 שקלים. פשוט אי־אפשר", אמר אתמול אלכס פרידמן, אחד ממובילי מאבק הנכים ויו"ר ארגון "נכה, לא חצי בן אדם". "כבר היום ידוע שלא תהיה העלאה לגובה שכר המינימום במהלך הנוכחי אבל כן תהיה העלאה גדולה ומשמעותית. אם היא אכן תהיה כזו, נברך, אך לא נוותר על שכר המינימום".

   

   

  ארגוני המחאה של הנכים דורשים בחודשים האחרונים להעלות את קצבאות הנכות לגובה שכר המינימום במשק — 5,000 שקלים. כזכור, המהלך התחיל בעקבות הצעת החוק של חבר הכנסת אילן גילאון, שפורסמה לראשונה ב"ידיעות אחרונות", ובה נקבע כי הן יועלו לגובה זה. ההצעה אף אושרה בקריאה טרומית בממשלה, אך במשרד האוצר סבורים כנראה שהעלות גבוהה מדי, ולכן מונתה הוועדה בתקווה להגיע להסכמות עם הנכים. עם זאת, כלל לא בטוח שגם את המלצות הוועדה יסכימו באוצר לממן.

   

  "במקום לנצל את העודפים התקציביים וההצלחות בגביית המיסים ולתקן את העוולה ההיסטורית שדנה אלפי בני אדם לחרפת רעב ועוני, ממשלת ישראל עוסקת בעיקר בספינים על ידי הקמת ועדה עוקפת חוק גילאון", אומרת נעמי מורביה, יו"ר מטה מאבק הנכים בישראל. "אנו ניאבק עד לקבלת מבוקשנו ונסיר את חרפת קצבאות העולב, שהן מהנמוכות בעולם המערבי ואינן מאפשרות קיום בכבוד מינימלי".

   

  גם קובי כהן, אחד ממובילי המאבק ומי שיושב במאהל בכיכר רבין בשבוע האחרון, לא מאמין שהמציאות תשתנה. "המדינה השתגעה. זו עוד ועדת מריחה", הוא אומר. "יש התחייבות לקבל את המסקנות? זה עוד תרגיל סרק שנועד לעשות לנו צפירת הרגעה. גם אם היא תבטיח הרים וגבעות, מי אומר ששר האוצר יקבל את זה? מי אומר שהממשלה תקבל את זה? מי אומר שזה ייושם, ומתי? אנשים מתים ברעב. אנשים מתאבדים. אני לא מבין. השלטון מנוכר מהציבור שלנו? הוא לא קולט שיש מצוקה מטורפת? שכר מינימום הוא הבסיס של הבסיס".

   


  פרסום ראשון: 03.04.17 , 23:47