ראשון 27 בספטמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  איור: גיא מורד
  ממון • 04.04.2017
  המנקה שתבעה אותי
  גם אם אתם מעסיקים עוזרת בית רק בחגים או פעמיים בחודש, עליכם להקפיד על מספר כללים כדי שבמקרה של פיטורים או פציעה לא תשלמו פיצוי גבוה • מדריך
  ליטל דוברוביצקי

  רבים מעסיקים עוזרת בית באופן קבוע או מדי פעם, בעיקר בתקופות חגים או מעברי דירה. אלא שאם לא נקפיד על כללי החוק בהעסקת העוזרת, אנחנו עלולים להיות חשופים לתביעה משפטית. באמצעות עו"ד גל גורודיסקי, המתמחה בדיני עבודה ופנסיה, ועו"ד ענת גינזבורג, מומחית לתביעות נזיקין, הכנו מדריך שאלות ותשובות למעסיק.

   

  אני מעסיקה עוזרת בית פעם בשבועיים תמורת 500 שקל בחודש. עליי לשלם לה פנסיה וביטוח לאומי?

  חובה לשלם ביטוח פנסיוני לכל עובד, גם אם במשרה חלקית. לכן, יש לשלם ביטוח פנסיוני לעוזרת גם אם היא עובדת פעמיים בחודש. עו"ד גל גורודיסקי מסביר כי "אם יש לעובדת ביטוח פנסיוני קיים, המועד להתחלת ההפקדה הוא 3 חודשים מתחילת העבודה ואז יש לשלם באופן רטרואקטיבי מתחילת העבודה. אם אין לה ביטוח פנסיוני קיים, צריך להתחיל להפקיד עבורה כעבור 6 חודשים מתחילת העבודה ואין חובה להשלים את ההפקדה באופן רטרואקטיבי מתחילת העבודה. חובה על מי שמעסיק עובד במשק בית להירשם כמעסיק בסניף המוסד לביטוח לאומי הקרוב למקום מגוריו בתוך שבועיים מהיום שהחל להעסיק את העובד. על המעסיק לדווח באופן שוטף על עבודתו של העובד ולשלם עבורו את דמי הביטוח הלאומי. הביטוח הלאומי שולח פנקס תשלומים ובו מפורטים שיעורי התשלום. עבור שכר של עד כ־5,800 שקל בחודש על המעסיק לשלם 3.85% מהשכר לביטוח הלאומי".

   

  אני קשישה שמעסיקה מטפלת סיעודית זרה חוקית מספר שנים. אני אמורה לשלם לה ביטוח פנסיוני? אם אפטר אותה, זה מכסה את פיצויי הפיטורים?

  עו"ד גורודיסקי: "חובה לשלם ביטוח פנסיוני לכל עובד, גם לעובד סיעודי הגר עם המטופל. אם המעסיק מעוניין שהביטוח הפנסיוני יכסה גם את חבות הפיצויים, עליו להפקיד עבור העובד 8.33% משכרו ברוטו בכל חודש במשך כל תקופת עבודתו ולערוך עם העובד הסכם בכתב לפיו ההפקדה הפנסיונית תהיה במקום תשלום פיצויי פיטורים. אם המעסיק מפקיד לפיצויים פחות מ־8.33% לחודש, אז במקרה שהוא מפטר את העובד עליו לשלם לעובד סכום נוסף, מעבר לסכום שהופקד, כך שישלים את החבות החוקית לפיצויי פיטורים. אם שכר העובד לא השתנה בתקופת עבודתו החישוב יהיה: שכר כפול שנות עבודה, פחות הצבירה הפנסיונית".

   

  אם עובדת אצלי עוזרת בית ואני לא פותח לה תיק בביטוח הלאומי, אפשר לתבוע אותי?

  עו"ד גורודיסקי: "כשמעסיק לא מפקיד לביטוח הלאומי או לפנסיה לעובד משק בית, יש לעובד עילת תביעה נגדו בבית הדין לעבודה במשך 7 שנים לפני התביעה. אם העובד נפגע פיזית, המעסיק עלול להיות מחויב לשלם לו פיצוי גבוה מאוד בגין נכות או מוות".

   

  מה חובותיי מבחינת מתן זכויות לעוזרת?

  עו"ד גורודיסקי: "לעובד משק בית מגיעות כל הזכויות של עובד רגיל: שכר מינימום, שעות נוספות (מעל 9 שעות ביום או 43 שעות בשבוע), החזר נסיעות, מנוחה שבועית, דמי חגים (אם עבד יום לפני ויום אחרי החג), גמול עבודה ביום מנוחה (אם עבד בשבת וחג), הפקדות לפנסיה, ופיצויים אם פוטר. בנוסף, זכאי עובד משק בית לחופשה שנתית והבראה בהתאם לוותק ולשיעור המשרה".

   

  העוזרת שלנו שטפה את הרצפה, החליקה ושברה את רגלה. היא טוענת שנותרה לה נכות. לא פתחתי לה תיק בביטוח הלאומי.

  עו"ד ענת גינזבורג: "על מי שמעסיק עוזרת לדעת שאם היא תיפצע במהלך שעות העבודה כתוצאה מרשלנות או מחדל, כגון התחשמלות, נפילה, נפילת רהיט או חפץ עליה וכו', בעלי הבית יהיו חייבים לשאת בנזק וקמה לה זכות תביעה נגדם. בעל הבית יכול להקטין את הנזק והחשיפה לתביעה כזו באמצעות דיווח על העוזרת למוסד לביטוח לאומי. פעמים רבות התשלומים המשולמים לביטוח הלאומי אינם מספיקים כדי לפצות את העוזרת על כל נזקה, אולם לפחות ניתן יהיה בכך להקטין את הנזק.

  "העוזרת יכולה לתבוע מהמעסיק פיצוי בגין כאב וסבל, פגיעה בהשתכרות שלה ובכושר העבודה, הוצאות רפואיות וכו'. אם המעסיק לא הפריש עבורה לביטוח הלאומי, הוא ייאלץ לשלם את מלוא הנזק לבדו. מומלץ למעסיק לבטח עצמו במסגרת ביטוח מעבידים, דבר שיפחית עוד יותר את הפיצוי. קיימות פוליסות לדירה הכוללות ביטוח חבות מעבידים כלפי עובדי משק בית. פוליסות אלו כוללות, במקרים רבים, סעיף לפיו חברת הביטוח לא תהיה אחראית לשיפוי אם העוזרת לא מבוטחת במוסד לביטוח לאומי. במצב כזה חברת הביטוח תתנער מהתביעה, ולא תשפה את המבוטח שנתבע על ידי העוזרת".

   

  ביקשתי מהעוזרת פרטים כדי לפתוח לה תיק בביטוח הלאומי ובקרן הפנסיה שלה, אבל לדבריה אין צורך בכך. מה עליי לעשות?

  עו"ד ענת גינזבורג קובעת כי "אם העוזרת אינה מוכנה שתדווח עליה למוסד לביטוח לאומי – אל תעסיק אותה. מי שמעסיק עוזרת בית ללא דיווח לביטוח לאומי מסתכן בכך שייאלץ לשלם את מלוא נזקיה אם תיפצע בביתו, עקב רשלנות או מחדל שלו. גם אם העובדת תמסור למעסיק מסמך לפיו היא מוותרת על זכותה לפיצוי בגין תאונה בביתו, גם אז תקום לה עילת תביעה נגד המעסיק מאחר שלמסמך כזה אין כל תוקף משפטי".

   

  lital-do@yediot.co.il

   


  פרסום ראשון: 04.04.17 , 21:08