חמישי 21 במרץ 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 09.04.2017
  סטירה ואיתות
  אלכס פישמן

  בארמון הנשיאות בדמשק יושבת היום חיה פצועה ומושפלת — כך אומרים במערכת הביטחון בישראל. לתפיסתו של אסד, הפעילות הצבאית האמריקאית והישראלית בסוריה נועדה לחטוף מפיו את הטרף של החזרת השליטה בסוריה לידיו, אחרי שהוא כבר הצליח לנעוץ בו שיניים.

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  ריח הניצחון שנלקח ממנו עלול לדחוף אותו לעוד מהלך פזיז. לכן כל פעילות שתבצע ישראל בתקופה הקרובה בחזית הצפון תביא בחשבון שהנשיא אסד ינסה להציל את כבודו. זו כנראה הסיבה שנאסר על פעילות אווירית אזרחית וספורטיבית באזור הגולן ובעמק הירדן במהלך חג הפסח — שלא לספק לנשיא הסורי הזדמנויות לבצע ירי על כלי טיס ישראלי. גם כך טוענים בכירים במשטר הסורי שישראל היא זו שעומדת מאחורי הפעילות הצבאית האמריקאית.

   

  שעה לפני ההפצצה לא היה לאיש בישראל מושג על כך שהתקבלה החלטה בארה"ב לתקוף בשדה התעופה הצבאי א־שעיראת שליד חומס.הנשיא האמריקאי הצליח להפתיע את כל העולם, אפילו אותי.

   

  רוסיה, על פי התקשורת הרוסית, קיבלה את ההודעה שעתיים מראש. הדיווח לישראל ולרוסיה נעשה בצינורות מבצעיים בין גורמים צבאיים — ולא מדיניים. יש להניח שהשיחה עם הגנרלים הרוסים התנהלה בטונים צורמים. לרוסים נותרו שעתיים לפנות את אנשיהם מגזרת התקיפה, מה שוודאי איפשר גם לסורים להבין שהם מותקפים. הפעילות הצבאית האמריקאית באזור מתבצעת תוך שיתוף פעולה חסר תקדים עם צה"ל, כך שיש להניח שהישראלים איחלו לאמריקאים בהצלחה. אחרי ההפצצה יצר ראש המטות המשולבים האמריקאי קשר עם מקבילו הרוסי. השיחה הסתיימה בניתוק ה"קו האדום" ביניהם, קרי השעיית הפרוטוקול שנועד למנוע התנגשויות בין שני הצבאות בגזרה הסורית.

   

  ניתן להניח שבצמרת הסורית יש היום מי שעושה חשבון נפש בגין המתקפה הכימית. מקבלי ההחלטות שם לא העריכו, ככל הנראה, את היקף ההרוגים ואת ההדים שתעורר המתקפה הזו ברחבי העולם. סביר מאוד להניח שגם הרוסים הבהירו לאסד שהשימוש בנשק כימי, שלא נועד לגונן על שרידות השלטון, גרם נזק לאינטרסים המשותפים לרוסיה ולסוריה. הרוסים אולי לא אהבו את הסגנון של טראמפ, אבל המתקפה האמריקאית הגבירה את התלות של אסד ברוסיה, כך שבמוסקבה לא חשים צער עמוק מדי על הסטירה שהוא חטף.

   

  אתמול כבר הגדירו במערכת הביטחון את האירועים האחרונים בסוריה כ"משבר שהוקפא". כרגע אין שום סימנים המעידים על שינוי בהתנהלות הסורית או הרוסית בשטח. מבחינתה של ישראל, כל עוד אין אירועים היוצרים יתרון לחיזבאללה או לאיראנים בסוריה, זה לא מחייב אותה לשום היערכות צבאית. גם רוסיה הרשמית טוענת ביממה האחרונה שלא הותקפו כוחות רוסיים, כך שאין עילה לפעילות צבאית נגד ארה"ב. גם ביקורו של מזכיר המדינה האמריקאי, רקס טילרסון, במוסקבה בראשית השבוע הבא לא בוטל.

   

  כשהתפוגג העשן שהותירו אחריהם 25 טונות חומר הנפץ שנשאו טילי השיוט שנורו מן המשחתות "פורטר" ו"רוס", חזר שדה התעופה הסורי לפעילות חלקית. מבחינת הפנטגון מתקפת טילי השיוט הייתה מאמץ זניח. מבצעים כאלה מוכנים שם עוד מעידן אובמה, על רקע השימוש בנשק כימי בסוריה ב־2013. אז הפעם שלפו את התיקים מן המגירות ותקפו את שדה התעופה שממנו יצאו מטוסים סוריים לתקיפה הכימית בשבוע שעבר. הבסיס שהותקף הוא תחת פיקוד כנף 50 של חיל האוויר הסורי, המפעילה שתי טייסות קרב משנות ה־70 וה־80: מיג 23 וסוחוי 22. הפגיעות לא שיתקו את המסלולים, אבל גם לא נועדו לשתק אותם. הפנטגון בחר להוציא אל הפועל רק פיסה אחת מתוך פרק הפתיחה של מתקפה שתוכננה להתבצע ב־2013 נגד עשרות יעדים, במשך כמה ימים. התקיפה באמצעות טילי שיוט היא הרף הנמוך ביותר באיתות הצבאי האמריקאי.

   

  האיתות הזה לא נראה כמו אסטרטגיה חדשה, אלא יותר כשליפה מן המותן. עושה רושם שהאמריקאים בונים מדיניות בסוריה תוך כדי תנועה, וזה צריך להדאיג לא רק את אויביה של ארה"ב אלא גם את ידידותיה. נכון לעכשיו, זוהי מדיניות של גחמות. השאלה הגדולה היא האם יהיה המשך לנחרצות האמריקאית בסוריה — וכיצד יגיב טראמפ אם אסד ימשיך לאתגר אותו.

   


  פרסום ראשון: 09.04.17 , 00:39