שבת 29 בפברואר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 11.04.2017
  צדק מאוחר
  תארים לסטודנטים שנספו בשואה
  איתמר אייכנר

  בעקבות פנייה של רופא ישראלי ושל שגרירות ישראל בליטא, החליטה אוניברסיטת וילנה להעניק תואר בוגר למאות סטודנטים יהודים שסולקו מהאוניברסיטה במהלך מלחמת העולם השנייה. רבים מאותם סטודנטים נרצחו בהמשך על ידי הנאצים.

   

  מדובר בפרויקט שהחל ביוזמת הפרופסור הישראלי משה לפידות. לאחר שערך ביקור שורשים בליטא פנה לפידות לרקטור אוניברסיטת וילנה, פרופ' ארתוראס זוקאוסקאס, ולשגריר ישראל בווילנה, אמיר מימון, וביקש שיכירו בלימודיו האקדמיים של דודו, צ'לונה מאייזצטובסקי (קלמן), שלא הספיק לסיים את לימודיו ונרצח בידי הנאצים. הרקטור נענה מייד לבקשה ואף החליט להרחיב את המחווה ולהעניק תעודות לכל הסטודנטים והמרצים היהודים שנאלצו לעזוב את האוניברסיטה בשל גזירות הנאצים. ימים ספורים לאחר שהשגריר מימון נפגש עם הרקטור, הודיעה הנהלת האוניברסיטה בווילנה כי היא פותחת במבצע לאיתורם של אותם סטודנטים שסולקו מהמוסד בשל יהדותם.

   

  לפני כמה ימים התקיים טקס מרגש באוניברסיטת וילנה שבו הוענק תואר בוגר לקרוב המשפחה של פרופ' לפידות. כמו כן הוענקו דיפלומות זיכרון לעוד שלושה פרופסורים שלימדו באוניברסיטה: ולדאס לזרונס, נוח פרילוקי ונחמן שפירא ז"ל. בטקס השתתפו פרופ' לפידות עצמו ונכדתו של פרופסור ולדאס, מוריה שחף.

   

  השגריר מימון הגדיר את הטקס המרגש כ"חסר תקדים" והוסיף: "הכוונה שלנו היא לעודד את הפנייה של קרוביהם וצאצאיהם של אותם סטודנטים ומרצים יהודים, שלא את כולם הצליחה האוניברסיטה לאתר".

   

   


  פרסום ראשון: 11.04.17 , 22:32
  ידיעות אחרונות