ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  זמנים מודרנים  • 13.04.2017
  ילדים זה השראה
  אומרים שהצורך הוא אבי ההמצאה, ואמהות הרי תמיד קשובות לצורכי ילדיהן, אז קבלו את הנשים שלקחו השראה מהקטנטנים שלהן בדרך לרעיונות הכי יצירתיים ומקסימים, שבהמשך גם הפכו למוצרים מצליחים
  מירי בן־דוד ליוי

  איזה יום מתוק | משחק מונופול יומי לילד הסוכרתי, חבריו ובני משפחתו

   

  * הממציאה: יערית אלבז (36) מירושלים, עורכת "מאמע", מגזין הנשים של האתר "כיכר השבת". מגישה את התוכנית "בקצב החיים" ברשת מורשת של קול ישראל וסטודנטית למשפטים שנה שלישית, נשואה ואם לשניים (15, 9).

   

  * ההשראה: "המשחק נולד מתוך צורך לפתור סיטואציה קשה להתמודדות שלי: כשבני הבכור היה בן 5 וחצי, התפרצה אצלו סוכרת נעורים. הקושי העיקרי היה להסביר לילד הקטן שפתאום חווה שינוי מהותי בגופו, שהוא אמור לספור ולחשב פחמימות ביחס לגרמים ולחלק את מינון כמות האינסולין לפי מה שקבע לו הרופא ביחס למשקל גופו, לשמור על איזון ותזונה קפדנית, ולהמשיך להיות ילד. ישבתי מול הרופא, שנטל דף ועט לא צבעוני כלל, ושירטט טבלה עם מספרים, כמויות, זמנים וסוגי מאכלים. הילד הקטן שלי הסתכל, מנסה להקשיב ולהבין. הוא לגמרי הבין שהסיטואציה החדשה מחייבת אותו, הוא רצה להרגיש טוב. היה לי עצוב מאוד, ולא רק בגלל העובדה שיצאנו למסע התמודדות עד סוף חיינו, אלא כי ההסבר שהוא קיבל על הסוכרת שלו היה קודר, שחור־לבן, בלי שום צבע משמח, ואמרתי לעצמי 'היי, יושב כאן ילד, העולם שלו עדיין צבעוני, אז למה לא לדבר אליו בשפתו?'"

   

  * היצירה: "כשחזרתי הביתה שירטטתי טבלה צבעונית וגדולה, ציירתי מאכלים מכל מיני סוגים וזריקות צבעוניות, כולל תמונת המחשה למשאבה צבעונית עם צינוריות להחדרת האינסולין בצורות שונות. האמנתי שכל עוד זה משחק, ניתן לתת לזה המון צבע ולהפוך את המציאות לשמחה יותר. זה היה הרגע שבו התחלנו לחיות את הסוכרת המתוקה שלנו במשחק יומי של מה אכלת, כמה הזרקת ומה ניתן לשפר ביום הבא על מנת להיות מאוזנים יותר. המשחק נתלה במקום מרכזי בבית תחת הכותרת 'הסוכרת שלנו – איזה יום מתוק היום'. וכך, צעד אחר צעד, הרעיון התגבש למשחק קופסה מונופול יומי, המלמד את הילד הסוכרתי, חבריו והסביבה הקרובה אליו מהי סוכרת ואיך מתמודדים איתה. אני חושבת שזה יכול אפילו להציל חיים אם הסביבה תהיה יותר מודעת. אני חושבת שזה הופך את כל ההתמודדות להרבה יותר קלילה. אז אמנם סוכרת נעורים זה לא משחק ילדים, אך דרך המשחק אפשר להחזיר לילדים הסוכרתיים את הנעורים".

   

   
  צילום : ידיעות אחרונות
  צילום : ידיעות אחרונות

   

   

  * המחיר: 180 שקל.

   

  * להשיג: ישירות מהיצרנית,

   

  yarit73@gmail.com

   

   

  חלבלובון | מחברת אחרת לילדים

   

  "עולם של כיף ויצירה"
  "עולם של כיף ויצירה"

   

  * הממציאות: אירית חוסחאלק (44) מבית חנניה, מעצבת גרפית, נשואה ואם לשלוש (14, 12, 10), וטלי הרדאבל (40, בתמונה) מבנימינה, עיתונאית ועורכת, נשואה ואם לשני בנים (11, 8), ובת (5), שתיהן בעלות "הוצאת חלבלוב – זמן נייר במקום זמן מסך".

   

  * ההשראה: אירית: "הרעיון הגיע מתוך צורך אישי, אחרי שלא מצאנו בארץ שום דבר דומה שדרכו נוכל להעניק לילדים את השמחה שבעשייה ובקריאה מתוך נייר, כמו שהיה לנו: ריח, תחושה, תכנים ובעיקר אפשרויות אינסופיות להעסיק אותם בצורה יצירתית ובעזרת נייר. ראינו שהילדים לא מספיק מתחברים למה שקיים, או עוזבים מהר".

   

  טלי: "התחלנו עם חלבלוב למבוגרים, כי גם להם מגיע זמן נייר, מקום לשרבט בתוכו, לעשות רשימות To Do עם גלויות מקרטון שאפשר לתלוש ולשלוח, עם תוויות מיוחדות. מהר מאוד קיבלנו פניות מהילדים שלנו ומקוראים מבוגרים שנייצר מחברות גם לילדים, ומשם זה תפס תאוצה גדולה וגילינו שיש צמא גדול למוצר מהסוג הזה".

   

  * היצירה: אירית: "זהו כתב־עת לילדים, שהוא שילוב בין מגזין כמו פעם לבין חוברת עבודה ותוכן שבה ניתנת לילדים הזדמנות לצבוע, לצייר, לחבר חידות, לקרוא, לכתוב, לגזור ולהדביק בעולם של 100 אחוז כיף ויצירה, כולל שירים וסיפורים, הפתעות ומשחקים נתלשים מנייר. אנחנו מחזירות לילדים את חדוות הנייר".

   

   

  טלי: "התחלנו עם מחברת אחת ומשם, מזה שנה וחצי, הוצאנו ארבעה חלבלובים למבוגרים, חלבלוב אחד באנגלית, שישה חלבלובונים לילדים ומוצר נוסף שיצא לאור מתוך האהבה שראינו אצל הילדים שלנו בבית למפות – מפת העולם בעברית לצביעה, עם שמות המדינות וערי הבירה של כל הארצות בעולם. אנחנו מתרגשות מאוד לראות איך ההורים והסבים והסבתות עושים מנוי לילדים ולנכדים, כדי להעניק להם בדיוק את מה שאנחנו רצינו להעניק לילדים שלנו".

   

  אירית: "הילדים שלנו גאים בתוצר ויחד עם זאת הם קהל ביקורתי, ועוזרים בדרך – הם צריכים לחוות ביקורת על הגרסאות שבדרך, לפתור את החידות, לקרוא את הטקסטים, ולפי התגובות שלהם אנחנו יכולות לדעת איך יגיבו ילדים נוספים. אנחנו חושבות שמבחן התוצאה הוא כאשר הילד מסיים את החלבלובון ומבקש עוד אחד, כשעולה הציפייה לגיליון, כשמחכים לו בכיליון עיניים".

   

  * המחיר: גיליון – 25 שקל, מנוי שנתי – 150 שקל ל־7 גיליונות.

   

  * להשיג: בכ־70 חנויות ברחבי הארץ )רשימה באתר) ובחנות המקוונת באתר. halavluv.com

   

  קו־מיקx | משחק קלפים

   

   

  * הממציאות: לימור כצנשטיין־הררי (45, בתמונה) מהוד־השרון, תרפיסטית באמנויות, נשואה ואם לשניים (12, 8), וליאת שוורצמן (45) מהמושב שער אפרים, תרפיסטית באמנות, מנחת סדנאות קומיקס־כיף ויוצרת, נשואה ואם לשתי בנות (13, 5) ובן (שנה וחצי).

   

  * ההשראה: לימור: "כאמא לשני בנים שאוהבים לשחק, ובעיקר להמציא ולהשתמש בדמיון העשיר שלהם, חיפשתי תמיד משחקים שהם קצת מעבר, כאלה שמגרים את הדמיון, כאלה שמאפשרים לילד להמציא חוקים חדשים. כשהתחלתי לעבוד כמטפלת באמנות ופגשתי ילדים מגילים שונים, הרגשתי שוב את החוסר הזה במשחק קלפים נגיש, קליל, כזה שיתאים לכל הגילים ויחד עם זאת כזה שמאפשר לדמיון להשתולל. לא ידעתי להגיד אז בדיוק מה אני מחפשת אבל ידעתי איזו חוויה אני מצפה לפגוש. ליאת ואני הכרנו לפני שלוש שנים במסגרת לימודי העשרה מקצועיים, וכשמשימת הסיום הייתה ליצור משחק גילינו שאנחנו חולקות חלום משותף, וכך נולד הרעיון ליצור משחק קלפים".

   

  ליאת: "מאז ומעולם יצרתי מתוך תשוקה והנאה, אבל האימהות הולידה איתה סוג אחר של יצירתיות: יצירה שנובעת מתוך רצון לתת לאחר, יצירה ייחודית שנותנת מענה ספציפי לילדים שלי. כשהתחלתי את דרכי כתרפיסטית נחשפתי לקלפים טיפוליים רבים ומגוונים, ואז הבנתי מה אני מחפשת: אז נולד הרעיון ליצור קלפי קומיקס. כשלימור סיפרה על החלום ליצור קלפים השלכתיים, אני הצעתי את הדימויים מעולם הקומיקס ומשם השמיים היו הגבול: דימיינו גיבורים, עולמות, חוויות. בכל מפגש נוסף עוד רעיון וההתרגשות היתה גדולה. חלק ניכר מהעולמות והדמויות שיש היום בערכה מבוססים על סקיצות שציירה בתי מיה (אז היא הייתה רק בת 10). התהליך היה מלא חדוות יצירה והנאה".

   

  * היצירה: "ביום שהגשנו את קו־מיקX כפרזנטציה בלימודים, כבר היה לנו ברור שזה לא סתם עבודה לאוניברסיטה. יצרנו ערכת משחק שיכולה להוות כלי טיפולי, אבל גם משחק חברתי. הבנו שאסור לנו להשאיר את זה לעצמנו והגיע הזמן לחלוק את הבייבי הזה עם העולם".

   

  לימור: "החיפוש אחר מישהו שיעזור לנו בהפקה ובהוצאה של המשחק לאור לקחה המון זמן. בשיחה מקרית לגמרי עם חברה הכרנו את אנה שפרוך וענת זפרני מחברת 'מחוץ לקופסה'. מדובר במשחקולוגיות, נשות חינוך שמאמינות במשחקים ובערך המוסף הכל כך גדול שיש להם. אנה וענת היו אחראיות על יצירת הקשר עם בתי דפוס, העברת האיורים לגרפיקאית, כתיבת הוראות המשחקים והפיכת האבטיפוס הביתי שלנו למוצר אמיתי לגמרי".

   

  * המחיר: 20 שקל כולל משלוח.

   

  * להשיג: ניתן להזמין בדף הפייסבוק

   

  comixcards

   

  יריב כץ
  יריב כץ

   

   

  מלך הירקות | משחק שמעודד ילדים לאכול ירקות

   

  * הממציאה: שירה כהן (35), מפרדס חנה, פיזיותרפיסטית, נשואה ואם לשלוש בנות (8.5, 6.5, 4) ושני בנים (11, שנה ו־4 חודשים).

   

  * ההשראה: "אני בן אדם של רעיונות, אצלי הגלגלים בראש כל הזמן מסתובבים. הרעיון עלה לי מתוך קושי. הייתי בהחלמה ממחלה שגרמה לי לפתוח את הראש, להתחיל ללמוד על בריאות, מזון והקשר ביניהם. תוך זמן קצר התחלתי לשפר את התזונה בבית, להוציא מזון מתועש ולהכניס כמה שיותר פירות, ירקות ומזון גולמי, ובנקודה הזו נתקלתי בקושי – הבן שלי, אליה, שהיה אז בן 4.5, לא אכל ירקות חוץ ממלפפון. התחלתי לחקור את העניין והבנתי שמדובר בתופעה, ושכמעט בכל משפחה יש אחד כזה. קפצתי ראש והתחלתי להחביא ירקות בקציצות, קצת פסיכולוגיה הפוכה, לשים צלחת ירקות שתהיה קבועה על השולחן ועוד. יום אחד ישבנו לאכול צהריים, אבל במקום ארוחה רגילה חיכו לנו לוח וצלחת ירקות מלאה כל טוב. התחלנו לשחק, וזה עבד כמו נס: אליה טעם באותו היום כמעט מכל סוגי הירקות שהיו בצלחת וגילה שהוא אוהב גם גמבה, גזר, חסה ונבטים בנוסף למלפפון. אין לתאר כמה היינו מופתעים ושמחים. צחקנו בינינו על הניצחון הקטן שלנו. המשכנו לשחק ובמקביל נתנו לו את הירקות שלמד לאהוב גם בארוחות רגילות. היום הוא אוכל כל יום מגוון של ירקות. כך הפכנו את האוכל מבעיה לחוויה".

   

  "כלי טיפולי ומשחק חברתי"
  "כלי טיפולי ומשחק חברתי"

   

   

  * היצירה: "חברתי הטובה עינת שמשוני, מעצבת גרפית, ואני השקענו הרבה מחשבה על החומרים שמהם יהיה עשוי המשחק. רציתי שהמשחק יהיה רב־פעמי ויישאר יפה על אף העובדה שהוא יהיה מונח במרכז שולחן האוכל. יצאנו עם מהדורת פיילוט ומשם המשכתי לפרויקט לגיוס המונים שהצליח מעל למצופה. כשהתחילו להגיע תגובות נלהבות מתזונאיות, דיאטניות ונטורופתיות, הבנתי שיש לנו מוצר מנצח. 'מלך הירקות' התקבל באהבה רבה, ותגובות של הורים במייל ובפייסבוק הן דבר יומיומי שנותן לי הרבה דלק להמשיך. הצלחתי להוזיל עלויות וכעת אני מציעה את המשחק כמתנת יום הולדת לילדי הגן או מתנת סוף שנה. אני חולמת להגיע איתו לחו"ל ולהוציא לאור עוד שני משחקים, שאת אחד מהם המצאתי עם בתי".

   

   

  * המחיר: 62 שקל כולל דמי משלוח, או איסוף מפרדס חנה או ירושלים.

   

  * להשיג: באתר או בפייסבוק של מלך הירקות, melechyerakot.com.

   

  mirilivi@gmail.com

   

   

   

   


  פרסום ראשון: 13.04.17 , 22:04