שלישי 20 בפברואר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
REUTERS
חדשות • 18.04.2017
טורקי חזק
בכיכרות חוגגים המונים: "נמות בשבילך, ארדואן" • בבתים נותרו עשרות מיליונים שחרדים לעתיד ומשוכנעים: "תוצאות משאל העם זויפו" • ומעל כולם עומד נשיא אחד שנחוש לחסל כל בדל התנגדות, ומבטיח: "לפני הכל נחזיר את עונש המוות" • שליחת "ידיעות אחרונות" יצאה לרחובות טורקיה, רגע אחרי ההצבעה שהפכה את ארדואן לשליט כל יכול
טולין דאלוגלו

הדגלים התנופפו לגובה מחוץ לארמון הנשיאות באנקרה. ההמונים שעמדו בחוץ המתינו לכוכב הבלתי מעורער של האירוע. "תגיד לנו להרוג, נהרוג. תגיד לנו למות, נמות. ארדואן, ארדואן, ארדואן", הם קראו לנשיא. ואולי מעכשיו מוטב לומר: הסולטן ארדואן.

 

רויטרס

סגורסגור

שליחה לחבר

 הקלידו את הקוד המוצג
תמונה חדשה

שלח
הסרטון נשלח לחברך

סגורסגור

הטמעת הסרטון באתר שלך

 קוד להטמעה:

נאום הניצחון של ארדואן

 

כן, תוצאות משאל העם — שהתקבלו שלשום ברוב זעום — קובעות מציאות חדשה בטורקיה. כבר שנים שהנשיא הקיצוני מבצר, בעקביות, את מעמדו ואת כוחו, אבל שום דבר לא דמה ולא ידמה למהפך שמתחולל כעת, כשהמדינה עוברת למשטר נשיאותי. על פי החוקה המתוקנת שאישר העם, מעתה כל הסמכויות, כל ההחלטות, כל המינויים, הכל — בידיים של ארדואן. הנשיא מעכשיו, ואולי, בעקבות השינויים, עד 2029.

 

ארדואן יצא שלשום לקהל הנרגש והכריז על המהפכים שבדרך. טורקיה מתמודדת עם קשיים וצרות בכל הגזרות, אבל השינוי הראשון שהנשיא מתכוון ליישם מתוקף סמכותו הבלתי מוגבלת נוגע לנושא אחר: "דבר ראשון", הוא זעק להמונים, "נחזיר את עונש המוות". הקהל המשולהב השיב בשאגות. המסר ברור: מי שיעז להתנגד — אולי אלה שכבר ניסו להתנגד, בניסיון ההפיכה הכושל ביולי האחרון — שם את נפשו בכפו.

 

אז תומכי ארדואן חגגו בהמוניהם ברחובות. אבל בבתים נותרו עוד עשרות מיליוני טורקים; כאלה שחוששים לגורל הדמוקרטיה השברירית שלהם.

 

קראו עוד: מותה של הדמוקרטיה הטורקית | סמדר פרי

 

"זה פשוט עצוב", אמר אתמול ל"ידיעות אחרונות" מרצה באוניברסיטה שממנה יצאה הפגנה קטנה של סטודנטים נגד תוצאות המשאל. "קשה לראות את המשטרה בקמפוס מצלמת את הסטודנטים שלנו, בזמן שהם מביעים את מורת הרוח שלהם מהתוצאות. כולנו מאוד דואגים להם".

 

בינז, סטודנט, בטוח שגם עכשיו יהיה עדיין מי שיתנגד לנשיא. "צעירי האוניברסיטה היו הראשונים להפנות גבם למפלגת השלטון", אמר אתמול. "הם הפסידו בכל הערים הגדולות, בכל האוניברסיטאות המרכזיות".

 

גם האטיס, ממחנה המתנגדים, לא מאבד תקווה. "אני לא רואה בתוצאה הזו הפסד", הוא אומר. "אני מאמין שאנשים עכשיו יהיו יותר פטריוטיים, ארדואן לא יקבל את מה שהוא רוצה עד הסוף".

 

באופוזיציה זעמו אתמול. הבחירות, הם טענו בתוקף, זויפו. במפלגה הרפובליקנית העממית הודיעו כי אם לא יינקטו "הצעדים הראויים" לטיהור ההצבעה, בכוונתם לעתור לבית הדין האירופי לזכויות אדם ולהציג הוכחות לזיוף. ארדואן, טוענים שם, הורה "להכשיר" מעטפות הצבעה פסולות, ובעשרות קלפיות נמנע מהמצביעים לבחור מאחורי וילון.

 

כך או כך, התוצאה ברורה: 18 השינויים מרחיקי הלכת בחוקה יעניקו לארדואן סמכויות כמעט בלתי מוגבלות. הבחירות הקרובות יערכו ב־2019, ואחריהן הוא יוכל להמשיך לשתי קדנציות בנות חמש שנים כל אחת. 51.4% מהקולות הלכו עם מחנה ה"כן" של ארדואן, מול 48.4% שהצביעו "לא" לחוקה החדשה.

 

ארדואן, שמיהר כבר אתמול להאריך את מצב החירום במדינה בשלושה חודשים — כפי שמתירה לו החוקה כעת — הודה לתומכיו. "הם הביאו לנצחון היסטורי, גורלי, וסללו את הדרך לבצע מהלכים לגמרי לא פשוטים", אמר. "זאת הפעם הראשונה שבה העם אומר 'כן' למהלך החשוב הזה, שיתרום לביצוע רפורמות מרחיקות לכת". הנשיא עלה לקבריהם של שני מנהיגי העבר טורגוט אוזאל ונג'מטין ארבקאן, שניסו להעביר את המשטר הרפובליקני בטורקיה למשטר נשיאותי.

 

ארדואן ימנה מעתה בעצמו את השופטים הבכירים והתובעים הכלליים, יקבע את התקציב, ויסמן מיהם חברי הפרלמנט המועדפים עליו. אתמול הוא הדגיש כי יישום השינויים בעיצוב פניה של טורקיה יארך לפחות שנה.