שלישי 20 בפברואר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
כללי • 18.04.2017
השוד המושלם
הגנבים עולים מדרגה – ומסוגלים לפרוץ למכוניות באמצעות לא יותר ממחשב נייד
שגיא כהן
גנבי המכוניות עולים מדרגה – ומסוגלים לפרוץ למכוניות באמצעות לא יותר ממחשב נייד.

המקרה האחרון קרה השבוע בבריטניה, על פי דיווח של דיילי מייל. זוג התלונן שנגנבה מחצר ביתו מכונית מרצדס יוקרתית. כשבני הזוג צפו בסרטי מצלמות האבטחה שבביתם, הם לא האמינו למראה עיניהם: שני הגנבים לא השתמשו בשום ציוד פיזי כדי לפרוץ לתוך הרכב. הם פשוט הסתובבו סביב הרכב, כשאחד מהם הצמיד תרמיל – שככל הנראה הכיל מחשב נייד או מכשיר אלקטרוני אחר - לקיר החיצוני של הבית. בסרט ניתן לראות איך לפתע דלת המכונית נפתחת, והגנבים פשוט נכנסים אליה ונוסעים לדרכם – אף שהמפתחות נותרו בבטחה על שולחן המטבח בתוך הבית.

איך הגנבים עשו זאת? ככל הנראה הגנבים פרצו את מערכת ההתנעה ללא מפתח (Keyless) של המרצדס. מכוניות חדשות רבות מצוידות היום במערכות כאלה: מפתחות שאין צורך להכניס אותן לחריץ המפתח ברכב, אלא רק לקרב אותם לרכב – ואז הדלת נפתחת ואפשר להתניע.

ככל הנראה, הפורצים השתמשו בטכנולוגיה המאפשרת לקלוט מרחוק את האות של המפתחות האלחוטיים שהיו מונחים בתוך הבית, ואז לחקות או להגביר את האות. כך פרצו לרכב גם בלי שהמפתחות עצמם יהיו בקרבת מקום.

במרצדס טענו כי המכוניות שלהם מצוידות במערכות אבטחה למניעת מקרים כאלה ושהם לא מכירים תלונות דומות. אלא שכבר בשנה שעברה צצו דיווחים על גנבים-האקרים שמסוגלים לפרוץ למחשב המכונית מרחוק, לפתוח את הדלת ולהתניע את המנוע.