שלישי 20 בפברואר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
צביקה טישלר
ממון • 18.04.2017
הורים יקרים: תוספת לנטו, פחות הוצאות
סבסוד צהרונים במאות שקלים למשפחה, יותר נקודות זיכוי להורים עובדים, מענק של עד 720 שקל להורים שמשתכרים עד 5,000 שקל כל אחד וביטול מכס על בגדי תינוקות ומכשירי סלולר • מורה נבוכים
תלם יהב

שר האוצר משה כחלון הודיע אתמול במסיבת עיתונאים שכינס, על שורת צעדים כלכליים שאמורים לסייע למשפחות עובדות וייכנסו לתוקף ברובם מינואר 2018.

 

 קראו עוד: הדוד כבר לא יביא אייפון מניו־יורק

 

התוכנית שנקראת "נטו משפחה", כוללת תוספת נקודות זיכוי להורים, סבסוד צהרונים, הגדלת מענקי עבודה והפחתת מכסים על בגדי תינוקות, הנעלה ומכשירי סלולר. "נוביל לסבסוד צהרונים שאפשר יהיה לשלוח ילדים לצהרון בלי לפשוט רגל. המשק צומח, האבטלה נמוכה מאי פעם", הכריז כחלון, כשלצידו הממונה על התקציבים באוצר אמיר לוי, ומנהל רשות המסים משה אשר.

 

עלות התוכנית כולה נאמדת ב־4 מיליארד שקל לשנה ומתבססת על נתוני הרבעון הראשון של 2017 שהסתיים עם עודפי גביית מסים של 1.6 מיליארד שקל. בנוסף, תחזית הצמיחה המעודכנת של הכלכלן הראשי במשרד האוצר צופה גידול בהכנסות בסך 3 מיליארד שקל ב־2017 ו־3.5 מיליארד שקל ב־2018. לכך יש להוסיף עוד כ־4 מיליארד שקל הכנסות ממסי מכירת חברת מובילאיי הישראלית.

 

 


נקודות זיכוי שוות לשני ההורים

 

 

באשר לנקודות הזיכוי במס לפי החישוב החדש שאמור להיכנס לתוקף רטרואקטיבית מתחילת 2017, שני בני הזוג יהיו זכאים לנקודה וחצי עד גיל שנה ול־2.5 נקודות מגיל שנה עד שש, בכל שנה. שווייה של נקודת מס: 215 שקל.

 

כיום, גברים עובדים זכאים לנקודות זיכוי בעבור ילד מיום היוולדו עד גיל ארבע לפי הפריסה הבאה: נקודת זיכוי אחת לילד מתחת לגיל שנה, שתי נקודות עבור ילד מתחת לגיל שנתיים, שתיים לילד מתחת לגיל שלוש ונקודה אחת לגילאי שלוש עד ארבע. נשים עובדות זכאיות לחצי נקודה מיום הלידה, ולשתי נקודות זיכוי מגיל שנה עד שש, בכל שנה.

 

התשלום עבור צהרונים נע עד היום בין 900 ל־1,300 שקל, כאשר כעת המענק שתקבלו מהמדינה תלוי בהכנסה ובאזור המגורים שלכם, בדגש על משפחות במצב סוציו־אקונומי נמוך. משפחות הגרות באשכול סוציו־אקונומי 4 יזכו לסבסוד של 350 שקל בחודש לילד עבור צהרון, מגיל שלוש עד שמונה. משפחות הגרות באשכול 5 יזכו לסבסוד של 300 שקל בחודש בעבור צהרון לאותו חתך גילים. משפחות מאשכול 6 יזכו למימון של 300 שקל בחודש לילד עבור צהרון לילדי כיתות א' ו־ב'. משפחות הגרות באשכול סוציואקונומי 7 יקבלו מימון של 200 שקל בחודש בעבור ילד בצהרון בכיתות א' ו־ב', ומשפחות הגרות באשכול סוציו־אקונומי 8־10 יזכו לסבסוד של 150 שקל בחודש עבור ילד בצהרון בכיתות א' ו־ב'.

 

במקביל, יינתנו מענקי עבודה להורים המשתכרים עד 5,000 כל אחד, ויעמדו על 495 שקל לכל הורה עד שני ילדים, וכ־720 שקל להורים עם שלושה ילדים ויותר. הטבה נוספת היא הורדה מוחלטת של מכסים על נעליים, בגדי תינוקות ומס קנייה על מכשירי סלולר.

 

עלות סבסוד הצהרונים היא 900 מיליון שקל, ו־750 מיליון שקל נוספים לטובת מענק העבודה. עוד כ־1.7 מיליארד שקל יממנו את העלאת נקודות הזיכוי להורים. הרפורמה בעלות הצהרונים אמורה להיכנס לתוקף בשנת הלימודים הבאה, ואילו שאר השינויים מתוכננים מינואר 2018.

 

כחלון גילה, בנוסף, כי בתוך שבועות אחדים תוצג התוכנית המלאה להעלאת קצבאות הנכים ב־4 מיליארד שקל, כפי שנחשף לראשונה ב"ידיעות אחרונות".

 

כחלון: לא חוששים מלוביסטים

 

"היום אנחנו מחזקים את מעמד הביניים במעשים ולא בדיבורים", הכריז כחלון אתמול. "אנחנו מחזקים זוג שיוצא בבוקר לעבודה ומשלם מסים, את משרתי המילואים. אפשר לשאול מאיפה הכסף אבל מה שחשוב זה חיזוק המשפחה העובדת בישראל. הגיע הזמן לשנות כיוון ושיותר משפחות מלמטה יעלו למעלה ולא הפוך. אנחנו צריכים לתת למעמד הביניים והמשמעות היא לריב עם קבוצות לחץ שלא רוצות בירידת יוקר המחייה. היום אנחנו מביאים את הבשורה. נבחרנו כדי לסייע לעם ישראל והיום הכסף חוזר לציבור".

 

שר האוצר הוסיף ותקף את אותן "קבוצות לחץ", כלשונו. "הם אנשים עם הרבה כסף ולוביסטים ויכולת לפרסם נגדך ולהשמיץ. לשכור טוקבקיסטים בשכר שישחירו את פניך יום אחרי יום. אנחנו לא חוששים מזה ונעשה את מה שנכון לציבור בישראל ולא לקבוצה קטנה של אנשים".

 

כחלון התייחס גם לעובדה שלא טרח לעדכן את ראש הממשלה בנימין נתניהו על עצם קיומה של מסיבת העיתונאים. "התוכנית הזו היא חלק ממדיניות ממשלה והמשך לתוכניות קודמות", השיב. "אני לא רואה פה שום דבר שצריך לעדכן מישהו. לא קרה פה שום דבר מיוחד".