חמישי 21 במרץ 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 26.04.2017
  ה"פייק ניוז" של אונסק"ו
  רון פרושאור

  ברחבי ישראל פרוסים מספר אתרים שמוגדרים כאתרי מורשת עולמית על ידי אונסק"ו, סוכנות האו"ם לחינוך, מדע ותרבות. זהו דבר שאנו מתברכים בו, אך במקביל אונסק"ו פועלת לשכתב את ההיסטוריה ולמחוק את הקשר ההיסטורי שיש לעם ישראל לבירתו הנצחית ירושלים. בעידן של פייק ניוז, אונסק"ו מנסה להשליט פייק היסטורי, ועושה את זה בעיתוי המתריס מכולם.

   

  ביום שני הקרוב, יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה, בעת שמדינת ישראל תתייחד עם רבבות בניה ובנותיה שמסרו את חייהם על הגנת המדינה, ובהם אלפים שנספו בקרבות על ירושלים במערכות ישראל ובפיגועי טרור, תועלה באונסק"ו הצעת החלטה שבאה לקבוע שכל ניסיון של מדינת ישראל לאכוף את ריבונותה בירושלים — לא רק במזרחה אלא בכל חלקי העיר — הוא בלתי חוקי.

   

  כיצד עלינו להתמודד עם התקפה שקרית שכזאת, בעיתוי רע ובהיקף בינלאומי?

   

  ראשית, חושפים את העובדות, וזאת טרם ששוב יקומו אלו שיגידו שישראל מקימה מהומה על לא מאומה. נוסח ההחלטה המוצע קובע במפורש: "כל פעולות שננקטות בידי ישראל, הכוח הכובש, על מנת לאכוף את חוקיה, ריבונותה וניהולה על העיר ירושלים אינן חוקיות ולכן בטלות ומבוטלות מעיקרן ואינן בנות תוקף". אין מקום לפרשנויות או לזווית מתנצלת, אין מקום להקטנת חשיבותה של ההחלטה מפני שאינה מזכירה את הר הבית. אונסק"ו מבקשת לקבוע חד וחלק שלפעולות ישראל הריבונית בבירתה — אין תוקף חוקי.

   

  שנית, יש לפעול! מאז יומי הראשון כשגריר, ובמיוחד בתפקידי כשגריר באו"ם, פעלתי בהתאם לאסטרטגיה הקובעת כי ההגנה הטובה ביותר כנגד הטרור המדיני שמופעל חדשות לבקרים כנגד ישראל היא לוט"ר (לוחמה נגד טרור) מדיני. כפי שכוחות הביטחון של ישראל מצליחים לסכל את מרבית פיגועי הטרור, כך על מדינת ישראל לפעול ביעילות לסיכול מרבית פיגועי הטרור המדיני.

   

  הלוט"ר המדיני מתבסס על שלושה שלבים פשוטים ומתמשכים המשלימים זה את זה: מודיעין והתראה, מנופי לחץ, ותקיפה.

   

  מודיעין והתראה: אסור למדינה להיתפס עם המכנסיים למטה ועליה לאתר פעולות אנטי־ישראליות כשהן עוד בחיתוליהן ולפעול כנגדן מהרגע הראשון. מנופי לחץ ותקיפה: ברגע שמאתרים סכנה מדינית, יש לזהות מנופי לחץ אפשריים, ולתקוף ולהגיב מיידית — בין אם עצמאית ובין ביצירת קואליציות עם מדינות החולקות איתנו שותפות אינטרסים.

   

  בנושא זה פניתי אישית למנכ"לית אונסק"ו, אירינה בוקובה, כבר לפני מספר שבועות והתרעתי בפניה שארגונה עומד בפני השתלטות עוינת נוספת מצד כוחות ששואפים לעוות את ההיסטוריה. במקביל מנוהל קמפיין רשת כנגד ההחלטה הצפויה להתקבל — קמפיין שלאחרונה קיבל רוח גבית מפתיעה מנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שהחליט לנקוט עמדה פרו־ישראלית חד־משמעית בנושא זה ולהנחות את שגריריו בעולם לפעול לסיכול ההחלטה. זהו צעד מבורך שמוכיח פעם נוספת כי ארה"ב שבה להוביל את המערכה המדינית והיא צועדת יד ביד עם ישראל במאבקה מול אלו המנסים להשליט נרטיב שקרי ולהמציא את ההיסטוריה לטובתם.

   

  עלינו ליטול את היוזמה בחזרה. ברוח ההפתעה שביקשו אויבי ישראל להמיט עליה במלחמת יום הכיפורים, ניסו יוזמי ההחלטה באונסק"ו להפתיע את ישראל באחד מימיה המקודשים ולקדם טרור מדיני מובהק. תוצאות ההצבעה עדיין לא ידועות, אך כבר עתה ברור שהם לא יוכלו להעביר את ההחלטה בקלות. כעת על מדינת ישראל להמשיך ולפעול באופן רצוף ופרו־אקטיבי על מנת להיאבק על האמת ההיסטורית, לא לגמגם, ולסכל את ההחלטה. √

   

  הכותב הוא ראש מכון אבא אבן לדיפלומטיה במרכז הבינתחומי

   


  פרסום ראשון: 26.04.17 , 23:01