ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  תומריקו
  ממון • 30.04.2017
  "לוקחים אותי ברצינות כי אני לוקח את עצמי ברצינות"
  אתם רגילים לראות אותו כקומיקאי מצחיק ב"מה קשור", אבל לאסי ישראלוף חשוב להבהיר שהוא לא גימיק: בראיון ל"ממון" הוא מספר איך קונים סביח בעזרת הסטארט–אפ החדש שהשקיע בו, איך התאהב בעולם העסקי, ומה אמר כשציון ברוך הציע לו 100 מיליון דולר בתנאי שיפסיק לעשות מוזיקה וסטנד–אפ לתמיד • ראיון רציני עם איש מצחיק
  רועי ברגמן | צילום: תומריקו

  "אולי נשבור קצת את החליפה עם גרביים מיוחדים?" שואל אסי ישראלוף לפני שהוא מצטלם לראיון. אחרי התלבטות של כמה דקות עם שני זוגות גרביים צבעוניים הוא מחליט: "בלי גרביים, יאללה בואו נתחיל". ישראלוף הוא אולי האדם האחרון שהייתם מצפים לראות בבורסה של לונדון. אבל מי שגדל ברמלה והפך לחבר באחת משלישיות הבידור המצליחות ביותר בישראל בעשורים האחרונים, "מה קשור", עלה ביום חמישי האחרון על במת הבורסה הלונדונית כדי לצלצל בפעמון פתיחת המסחר. ישראלוף הוזמן לשם יחד עם הסטארט־אפ החדש שבו הוא משקיע — Geekapps — כחלק מפרויקט קידום חברות של הבורסה בלונדון. Geekapps היא חברה שמציעה לעסקים קטנים להקים ולתפעל עבורם אפליקציה בקלות ובמהירות במחיר של 9 דולר בחודש.

   

  תסלח לי על הקלישאה המתבקשת, אבל מה קשור אסי ישראלוף ואפליקציות?

   

  "שאלה מצוינת. דווקא בסיטואציה האישית שלי זה נורא קשור. אני אדם שלאורך כל הקריירה הבחירות שלו נעשות ממקום מאוד פנימי, אישי. אמרתי 'לא' להרבה מאוד הצעות, גם למסעדות, גם לאפליקציות וגם לקמפיינים. פה יש חיבור, קודם כל לאנשים".

   

  החיבור של ישראלוף נוצר מפנייה שקיבל לדף הפייסבוק שלו מהיזם אדי כץ. "ישבנו ושתינו קפה יחד והייתה התאהבות אישית קודם כל. הוא אמר לי שהוא מרגיש חיבור אליי כבר 12 שנה, אחרי שראה הופעה של 'מה קשור'. זה היה משהו אישי, מיסטי אפילו. ואני מאוד מאמין בו. בחרתי את הסטארט־אפ הזה כמו שהייתי בוחר תפקיד בתיאטרון או בקמפיין. אני אדם שאנשים שקרובים אליו בוחרים אותו. יש לי סדרת רשת מאוד מצליחה בפייסבוק, וגם שם שני השותפים שלי בחרו אותי. באו, דפקו לי בדלת ואמרו שהם רוצים לעבוד איתי. שלחתי אותם הביתה כי הרעיון שלהם לא היה מספיק טוב. הם חזרו פעם נוספת ושוב שלחתי אותם, ובפעם השלישית זה היה בינגו".

   

  ישראלוף בפתיחת המסחר בבורסה בלונדון. "התייעצתי עם שלום, ובעיקר עם אשתי"
  ישראלוף בפתיחת המסחר בבורסה בלונדון. "התייעצתי עם שלום, ובעיקר עם אשתי"

   

   

  ברור למה הם באו אליך, אתה בדרן מאוד מוצלח. אבל בכלל לא ברור למה הגיעה אליך Geekapps.

   

  "אני לא איש עסקים. אני אדם שאוהב ללמוד כל הזמן. כשאני לא לומד משהו אני משתעמם. ויש לי יכולות להגיע לאנשים מסוימים. זה מקצר דרכים. וכשאני מגיע עם משהו שלמדתי אותו טוב ואני בטוח בו, אז יש תוצאות".

   

  לישראלוף וכץ יש עוד שני שותפים, אמיר שאול וגיא עמר. עד היום הם גייסו מיליון וחצי שקל ממשקיעים פרטיים, ויש להם כבר מעל 300 עסקים קטנים כלקוחות ברחבי העולם.

   

  עד כמה אתה אדם טכנולוגי? עד כמה נכנסת לפרטים הטכניים?

   

  "כמה שיותר עמוק. אני אדם כזה. כשאני נדלק על משהו אני אוהב להיכנס לתוך הפרטים. שאלתי הרבה שאלות ועם הזמן אני מבין עוד ועוד דברים".

   

  אז אתה לא רק הפנים היפות של האפליקציה.

   

  (צוחק) "ממש לא. כשאדי בא אליי הוא אמר: אני רוצה אותך, את האישיות שלך. זה מאוד ריגש אותי וחיבר אותי לעסק. אני חבר דירקטוריון, יש לי השפעה ואני מאוד אוהב את זה".

   

  איזה טיפוס אתה של פלאפל, סביח או שווארמה?

   

  "אני שלושתם ביחד. פלאפל כי איך שלא תסובב אותי אני צבר, ואני אוהב את זה כי זה ישראלי. סביח כי אני עיראקי וגדלתי בבית עם סביח. ושווארמה כי אני מאוד אוהב שווארמה".

   

  בוא נלך על סביח איפה הכי טוב לאכול סביח?

   

  "סביח 'עובד' בגבעתיים. אגב, שמעתי שיש לידו מסעדה גרוזינית מצוינת, אותנטית ברמות".

   

  האפליקציה שלכם אמורה להתאים גם ל'עובד'. אתה באמת רואה את עובד מתפעל את האפליקציה תוך כדי שהוא מחמצץ ומבצבץ?

   

  "זה קלאסי. גם באפליקציה של עובד תהיה לך את האפשרות לחמצץ, לבצבץ ולחצל. אתה יושב בבית בכיף שלך ועושה הזמנה, אתה יכול לשאול תוך כדי הזמנה את החברים אם לחמצץ או לבצבץ, ואז אתה מגיע לעובד, עוצר לשנייה ולוקח את ההזמנה בלי לקבל דוח חניה מהעירייה. הלכת הביתה וגם שילמת דרך האפליקציה. המוטו שלנו הוא 'כל אחד יכול'".

   

  אנשים יורידו אפליקציה כדי להזמין סביח פעם בחודש?

   

  "בטח. האפליקציות שלנו לא לוקחות הרבה מקום בטלפון. אנחנו לא ווייז. והעולם משתנה, היום כל דבר עובר דרך אפליקציה. זה ה־Wix של האפליקציות (Wix בונה אתרים עבור לקוחות — ר"ב). אם לפני חמש שנים היית רוצה להקים אתר אינטרנט, היית צריך להוציא 20־30 אלף, אני כבר לא זוכר כמה. באה Wix ושינתה את התמונה. היום אם אני רוצה מישהו, אני מחפש אתר שלו, כי סביר להניח שיש לו אתר. בעוד שנה אני מעריך שאם תחפש מישהו, תחפש את האפליקציה שלו. זו תהיה מהפכה עולמית. אנחנו לא לבד שם, יש לנו 42 מתחרים. אבל לנו יש יתרון בעיצוב של האפליקציה כרשת חברתית, שבה בעל העסק יכול גם לתקשר עם הלקוחות".

   

  אתם מכוונים לעסקים קטנים. עד כמה אתה מודע למגזר הזה בחיי היומיום?

   

  "גדלתי ברמלה, עיר של עסקים קטנים. יש שם את הפלאפל הכי טוב בעולם ואת הבורקס הכי טוב בעולם של דוד בשוק. יש את יאמי יאמי, שלא אכלת בגט כזה, בהתחייבות. והשווארמה המדהימה של בית הלאפה. ויש את אפרים שאין פיצה כזאת. בשבת היינו יוצאים לפיצה של בועז או של יואב, ומשם לגלידה של תותי פרוטי. אנחנו רוצים לתת לעסקים הקטנים הזדמנות אמיתית לעבור לעולם הגדול. זה ישדרג לכולם את החיים. העולם הולך לשם. איך אשתך קונה בגדים לילדים? בנקסט, באמזון. העולם כבר שם".

   

  אתם מציגים את העסק כמיזם חברתי. תשלום של 9 דולרים בחודש זה חברתי?

   

  "לחלוטין. המוצר שלנו הוא מוצר צריכה בסיסי. אנחנו לא גובים מאות שקלים בחודש מבית עסק. לייצר אפליקציה, כדי שהיא תעמוד, עולה בסביבות ה־20 אלף דולר. אז תגיד לי מה זה 9 דולר בחודש, כשבתוך יום יש לך את זה גם באפל וגם באנדרואיד. אנחנו מספקים להם סליקה ומטפלים בכל הנושא של הרישוי מול אפל. אנחנו מקצרים את הביורוקרטיה".

   

  עם מי התייעצת לפני שנכנסת להשקעה?

   

  "התייעצתי עם שלום (שלום מיכאלשווילי משלישיית מה קשור — ר"ב), כי יש לו קצת ניסיון בעסקים. אחרי זה התייעצתי עם חָמי אלי ארליך, שהוא סוכן ביטוח מאוד גדול, איש יקר. זכיתי. הוא איש מאוד חכם ואני מתייעץ איתו. ועם אשתי כמובן. אם כל יועציי יגידו לי לא והיא תגיד כן, אז זה יהיה כן. לאשתי יש תחושות בטן מאוד חדות ואני הולך איתה".

   

  איזה משקיע אתה? הרפתקן או פחדן?

   

  "אני מאוד־מאוד סולידי. אני עושה נדל"ן ומאוד אוהב, אבל מאוד סולידי. קונה, מוכר, מתעניין, אבל עוד לא מסחרי, למרות שלאחרונה אני מוצא את עצמי עם כל מיני זכויות לקרקע ובאמריקה, אבל לאט־לאט (יותר מזה הוא לא מרחיב — ר"ב). אני עובד מאוד קשה על הכסף שלי, ואני לא הולך להשקיע אותו בקלות. אני לא הולך לבורסה. גדלתח עם אבא שכל החיים אמר ש'התמדה וסבלנות שווים ניצחון'.

   

  "גם בקריירה, ברוך השם, אני היום במקום נפלא, אבל לקח לי קצת יותר זמן מלציון (ציון ברוך) ולשלום. אני צריך את הזמן שלי ולעשות דברים בדרך שלי. מעולם לא עשיתי רק כי האחר עשה. אני מסתכל על עצמי פנימה. זה לא מעניין אותי להסתכל החוצה. אני מקבל את הביטחון שלי מהאדמה, מהשורשים".

   

  "בגיל 50 אתה פאסה"

   

  ישראלוף (37) נשוי לפרסומאית אפרת ארליך (44). יש להם שני ילדים, גידי (7) וירדנה (5), וגם כלבה שעונה לשם גולדה, בת 15, שכבר אינה רואה ואינה שומעת. לפני כחודש היא הלכה לאיבוד וישראלוף ניצל את דף הפייסבוק שלו כדי לאתר אותה בסופו של דבר סמוך לשכונת הארגזים בדרום תל־אביב ("היה לנו הרבה מזל"). לפני כחצי שנה עברה משפחת ישראלוף מדירה בגבעתיים לווילה בשכונת רמת חן היוקרתית שברמת־גן.

   

  ישראלוף גדל ברמלה יחד עם שני החברים האחרים במה קשור. בבגרותם הם עברו לגור יחד בתל־אביב וכבר כמעט 20 שנה הם עושים יחד מוזיקה ובידור, בעיקר במסגרת השלישייה, אבל לא רק.

   

  גם אתה וגם שלום הלכתם לסטארט־אפים טכנולוגיים. שלום הקים את אתר הצעצועים Toyz. אתה רואה את שייקה מהגששים משקיע בסטארט־אפ?

   

  "ואתה רואה את שייקה מהגשש מעלה סרטונים לפייסבוק? אנחנו בעולם אחר. העולם הזה דוהר קדימה. תסתכל על אמריקה, תסתכל על סנאפצ'ט. מי ידע מה זה? באו לקרדשיאן, היא העלתה תמונה שלה כארנבת, ויום למחרת כל העולם הוריד את האפליקציה. זה בעיניי חיבור מאוד נכון לאנשים שיש להם השפעה, כוח, ושהם אהובים. ככל שיעבור הזמן החיבור הזה ייעשה יותר טריוויאלי. תראה כמה אנשים מפורסמים בעולם משקיעים בסטארט־אפים, כמו ליאונרדו דה קפריו. כל מה שאני עושה אני מעורב בו ב־100% עד הפרט האחרון, מצבע הווילון על הבמה ועד להכנסות החודשיות. ואני רוצה להגיד לך משהו שלמדתי על מה קשור בשנה האחרונה. אנחנו אנשי עסקים. מה קשור זה עסק, ואנחנו מנהלים עסק לכל דבר".

   

  היה טבעי שתיכנסו ביחד להשקעה.

   

  "היו הצעות, אבל לכל אחד מאיתנו האופי שלו והחישובים שלו. החלטנו בשלב מסוים לפתוח את דלתות הבית, כי בשנים הראשונות לא עשינו שום דבר לבד, וגילינו שכשכל אחד עושה קצת לעצמו, זה בסוף עושה טוב לנו כשלישייה. אני תמיד משווה אותנו לגבר ואישה במערכת יחסים. אם הם צומחים במערכת היחסים, המערכת תישאר איתנה. אם הם יעצרו זה את זה, זה יתפוצץ בסוף. אני חושב שבגלל שהאהבה המאוד גדולה זה מצליח".

   

  למה לא להשקיע בטכנולוגיה שקשורה לתחום הבידור, שיותר קרובה לעולם שלך?

   

  "אני אוהב ללמוד, ואני כבר חצי שנה מרותק. אני נורא נהנה מהראיון הזה, נורא נהנה מהפגישות, לפני יומיים ישבנו עם חברת כרטיסי אשראי, מחר אני טס להופעה באילת ומשם לבן־גוריון לטיסה ללונדון. נבחרנו לאחד מעשרת הסטארט־אפים שבורסת לונדון לוקחת תחת חסותה. ואני, אסי, הילד מרמלה, פתחתי את המסחר בבורסה השנייה בגודלה בעולם. זה מרגש בטירוף".

   

  כמו להופיע בהיכל התרבות?

   

  "כן. אני עשיתי את הגלינג־גלינג של לונדון. זה מדהים בעיניי".

   

  אתה רואה מצב שבו אתה מוותר על הבידור והולך להיות נטו בביזנס?

   

  "בשום פנים ואופן לא. ציון שאל אותי פעם: 'אני נותן לך 100 מיליון דולר ואתה מתחייב שאתה לא עוסק באמנות. לא נוגע בגיטרה, לא כותב שירים, לא כלום. לוקח או לא?' ברור שלא. אין שאלה בכלל. אני קודם כל שחקן, קומיקאי ומוזיקאי. אחרי זה כל השאר".

   

  יש פחד מהיום שבו אולי תפסיקו להצחיק?

   

  "אני לא באתי ל־Geekapps מפחד, אלא כי ראיתי פה הזדמנות מאוד יפה לעשות משהו גדול ומוצלח. אבל מצד שני יש משהו, במיוחד במדינת ישראל, כשגבר מגיע לגיל 50... בארה"ב המבוגרים הם חלק בלתי נפרד מכוח העבודה. פה בגיל 50 אתה קצת פאסה. אני מאמין שכוחנו במותנינו, ואני מאמין שנישאר יחד כשלישייה, ונהיה מותג. כבר היום אנחנו מותג, אבל נהיה כמו הגשש החיוור, ונמשיך להופיע גם בגיל 50 ו־60 ואנשים יבואו להופעות שלנו כל שנה כמו שאני הולך כל שנה להופעות של שלמה ארצי שהוא מותג".

   

  "אני שובר מתחים"

   

  מוטיב תחושות הבטן חוזר כמה פעמים בראיון. ישראלוף: "לפני שש שנים התקשר אליי אלי בן דוד ואמר שהוא הולך לעשות תוכנית עם בובות בערוץ הספורט, וביקש כטובה שאצטרף. אמרתי לו: 'אלי, אני חולה עליך', ובאתי. חד־פעמי. הלכתי וראיתי אולפן קטן, בלי קהל, עם בובות ותוכנית שמשודרת ב־1 בלילה בערוץ הספורט. נדלקתי. באתי לציון ושלום ואמרתי להם שאני עושה תוכנית עם בובות. הם צחקו עליי. מה אתה, דפוק? תוכנית עם בובות בערוץ הספורט? התחלקת על הראש? והתוכנית הנפלאה הזו נהייתה מפלצת. זה הוביל ל'אנחנו במפה' בהוט, ובסוף המקום הקטן הזה מהבטן, של לדבר עם בובות, הוביל עד לקמפיין שעשיתי עם רונאלדו, שאני מעריץ אותו".

   

  אולי זה בגלל שהיום אתה יכול להרשות לעצמך יותר מאשר פעם.

   

  "לא בדיוק. איש עסקים מתחיל אין לו את הידע. וכשאין את הידע אתה לא מפחד. כמו ילד. כשאתה לא יודע, יש לך את האומץ ואין לך מה להפסיד. כשיש לך מה להפסיד, אתה מפחד. אם אתה הולך לעשות תוכנית בפייסבוק עם כלב מדבר (ישראלוף מתכוון לתוכנית הפייסבוק שלו "הייזנברג" — ר"ב), אתה חושב 'מה יגידו עליי'. לי אין את זה, נשארתי ילד במקומות האלה. היום אנחנו עומדים על יותר מ־2.5 מיליון צפיות בפייסבוק".

   

  אתה חושב על הפנסיה? חושש ממנה?

   

  "כן, מהיום הראשון שהפכתי להיות עצמאי התחלתי לחסוך ולבטח את עצמי. ידעתי שאני במקצוע שאין מי שידאג לי ביום שזה ייגמר".

   

  בוא נחזור ל־Geekapps. אתה יושב בפגישת עסקים עם בעלי רשת סופר באבא. הוא לא אומר לך בסוף הפגישה "תביא איזה חיקוי"?

   

  "בטח. למה לא? אתה יודע שבהמון פגישות אני שובר מתחים. בדיחה קטנה וכולם צוחקים רגע, נושמים, והכל בסדר. אבל לוקחים אותי ברצינות, כי אני לוקח את עצמי ברצינות".

   

  אתה קצת מזכיר את בר רפאלי אתה גם יזם, גם פרזנטור של העסק וגם יצאת עם ציון ברוך.

   

  (צוחק) "ענק. אם היה לי את היופי של בר אני חושב שיכולתי ללכת יותר רחוק".

   

  את הראיון קוטעת ירדנה, בתו של ישראלוף, שחוזרת מהחוג. אחרי סלטה על הבטן של אבא, חוזרים לדבר על כלכלה.

   

  עד כמה אתה מעורה בכלכלה? חוץ מ"ממון" אתה מתעניין וקורא?

   

  "אני מתעניין, קצת קורא, אבל לא תמצא פה פרופסור לכלכלה. בורסה לא דיברה אליי אף פעם, אבל אני מתעניין קצת".

   

  אנחנו ערב יום העצמאות, אז תסלח לי שוב על הקלישאה, אבל מה זו עצמאות כלכלית בעיניך?

   

  "היכולת לקנות מה שבא לך, כל דבר מקטן ועד גדול. אני היום מרגיש שאני שם".

   

  ציון ברוך התראיין ל"7 לילות" בשישי האחרון. לא מרגיש לך מוזר שהוא היה שם על השער ואתה מתראיין ל"ממון"?

   

  "לא. אני אפילו מתרגש מזה יותר. כבר הייתי על השער של '7 לילות'. ל'ממון' לא חשבתי שאגיע".

   

  ציון סיפר על החרדה הכלכלית שחווים כשבאים הילדים. לך יש שני ילדים. חווית את זה?

   

  "הדבר הראשון שקרה כשאפרת נכנסה להיריון זה שנכנסתי לחרדה כלכלית. אתה מיד חושב מה יהיה ואיך יהיה וכמה. אני עובד היום מאוד קשה, בחריצות באמת אין־סופית, יש ימים של 2־3 הופעות, וכן, זה בעיקר בשביל הילדים. רק בשבילם".

   

  סיפרת שאתה משקיע בנדל"ן. אתה מאלה שמרוויחים יפה משם?

   

  "היום כבר פחות. שוק הנדל"ן הוא חסר פרופורציה היום, וזה יחריף. אני שומע שאם לה פן תזכה בצרפת, הרבה צרפתים יבואו לגור בישראל ויקנו פה דירות. להגיד לך שלא קשה לי עם זה שלאחים שלי קשה לקנות פה בתים? זה קשה".

   

  התחברת למחאה הכלכלית?

   

  "אני לא מבין איך אין מחאה כזאת גם היום. זה מאוד מציק לי. אני כועס עלינו. לא על הממשלה. הכוח הוא בידיים של העם והעם לא עושה איתו שום דבר. רבאק, אם מחר מעלים מחיר למוצר, אל תקנו אותו. שהמחירים יירדו. אני מדבר על מוצרי צריכה בסיסיים. אנחנו אחת המדינות היקרות בעולם. אני לא מבין למה, ואם הייתי ראש ממשלה, זה היה הדבר הראשון שהייתי מטפל בו. כשאמא שלי הייתה הולכת עם 50 שקל לשוק ברמלה, הבית היה מלא בכל טוב. היום אם אתה ואשתך לא יוצאים לעבוד אתם לא גומרים את החודש. זה בסוף בא על חשבון הדור הבא — אנחנו פחות נמצאים איתם".

   

  מה ההחלטה הכלכלית הכי טובה שעשית?

   

  "קניתי בית בתל־אביב לפני 12 שנה".

   

  מכרת אותו?

   

  "כן. כחלון לא השאיר לי ברירה (בגלל מס דירה שלישית — ר"ב)".

   

  מה ההחלטה הכי גרועה שעשית?

   

  "ההליכון שקניתי. תולים עליו בגדים. חראם. אני אתרום אותו".

   


  פרסום ראשון: 30.04.17 , 17:49