חמישי 26 בנובמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  EPA
  חדשות • 04.05.2017
  לשכת רה"מ פנתה לנשיא גרמניה, אבל הוא לא התחייב להחרים את "שוברים שתיקה"
  הסערה הבאה כבר בדרך? בשבוע הבא יבקר בארץ הנשיא פרנק־וולטר שטיינמאייר, ולשכתו סירבה להתחייב כי לא ייפגש עם נציגי ארגון השמאל, כפי שעשה שר החוץ הגרמני רק לפני שבוע
  איתמר אייכנר

  בירושלים עוד טרם הספיקו לכבות את השריפה הדיפלומטית שהצית שר החוץ הגרמני, זיגמאר גבריאל, כאשר ביקר בארץ בשבוע שעבר ונפגש, בניגוד לבקשתו של ראש הממשלה, עם נציגי שוברים שתיקה. כעת נדמה כי גם עמיתו, הנשיא הגרמני פרנק־וולטר שטיינמאייר, עלול ללכת בדרכו ובכך להחריף אף יותר את המשבר בין המדינות.

   

  בישראל חוששים כי שטיינמאייר, על אף שנחשב לידיד ותיק של ישראל, ייפגש עם נציגות של שוברים שתיקה במהלך ביקור העבודה שלו בארץ בשבוע הבא. כזכור, בשבוע שעבר נפגש שר החוץ הגרמני עם נציגי הארגון — מה שגרם לראש הממשלה נתניהו לבטל את הפגישה עימו. מאוחר יותר סירב גבריאל, בתגובה, לקבל שיחת טלפון מנתניהו.

   

  שטיינמאייר יגיע לארץ ביום ראשון לביקורו הראשון מאז נכנס לתפקידו כנשיא. בירושלים ניסו לברר עם גורמי הממשל בברלין אם הוא מתכוון לפגוש בישראל את נציגי ארגון השמאל. אך אנשיו של הנשיא סירבו להתחייב כי שטיינמאייר, או מי מטעמו, לא יפגוש אותם.

   

  בשל העובדה שלוח הזמנים של הביקור עדיין לא נסגר, וכי ישנם עדיין "חורים" רבים בלו"ז, בירושלים מוטרדים כי הוא עלול לתאם מפגש ברגע האחרון. בשבוע שעבר נמנעו הגרמנים לפרסם פרטים על המפגש של גבריאל עם נציגי שוברים שתיקה עד הרגע האחרון. רק זמן קצר לפני כן, הודיעו היכן הוא מתקיים.

   

  שר החוץ הגרמני | צילום: אי.פי.איי
  שר החוץ הגרמני | צילום: אי.פי.איי

   

   

  עם זאת, גורמים מדיניים מאמינים ששטיינמאייר יגלה את הרגישות הנדרשת ולא ייפגש איתם לבסוף, ביודעו שהמשמעות היא משבר דיפלומטי חמור וגלוי עם ישראל — דבר ששטיינמאייר, הדיפלומט הוותיק, ודאי ירצה להימנע ממנו.

   

  שטיינמאייר מתוכנן לפגוש את הנשיא ריבלין וראש הממשלה נתניהו וכן לנאום באוניברסיטה העברית בירושלים. כמו כן הוא מתוכנן לבקר בגבעת חביבה ולהיפגש עם ילדים יהודים וערבים.

   

  בארגון שוברים שתיקה סירבו להתייחס לאפשרות שייפגשו עם שטיינמאייר ולמעשה מסרבים להשיב לכל השאלות שמפנים אליהם בנושאים דיפלומטיים.