yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 04.05.2017
  איבדו צלם
  הם אחראים לפיגועים גדולים שבהם נרצחו עשרות אזרחים, אבל מי שיחפש אותם באתר של "בצלם" לא ימצא שום אזכור לכך • על פי ארגון השמאל, מדובר בכלל ב"פלסטינים שלא ידוע אם השתתפו בלחימה", שנהרגו בידי כוחות הביטחון הישראליים • "בצלם": "המידע שאנחנו מפרסמים הוא תוצאה של תחקיר עצמאי שלנו"
  איתמר אייכנר

  לקראת יום השנה ה־14 למותו של סגן דניאל מנדל, שנפל בקרב עם מחבלים בשכם ב־15 באפריל 2003, עלו כל חברי "צוות מנדל" שעליו פיקד בסיירת נח"ל לקברו בכפר עציון כדי לזכור אותו.

   

  אחד הלוחמים בצוות נכנס לאינטרנט וחיפש חומר על התקרית ההיא שבה נהרג דניאל, והוא רק בן 24. גוגל הוביל אותו למסד נתונים של ארגון זכויות האדם "בצלם", המפרט את רשימת הפלסטינים שנהרגו מירי צה"ל. לתדהמתו של הלוחם, הוא גילה שהמחבל שירה בדניאל והרג אותו, מאזן פריתח', שהיה אז אחד ממפקדי התנזים בשכם ואחראי לפיגועים רצחניים, לא מוצג ברשימה של "בצלם" כמחבל.

   

  פריתח' מופיע באתר בצלם בקטגוריית "פלסטינים שנהרגו בידי כוחות הביטחון הישראליים, ולא ידוע אם השתתפו בלחימה בגדה המערבית", ולא תחת קטגוריות מתאימות יותר באתר, כגון "פלסטינים שהשתתפו בלחימה ונהרגו בידי כוחות הביטחון הישראליים" או "פלסטינים שהיוו יעד להתנקשות".

   

  ופריתח' לא היחיד - הרשימה כוללת פירוט של מחבלים נוספים שהיו מעורבים בהרג של ישראלים ובהכוונת פיגועי טרור רצחניים, אבל "בצלם" קובע שכלל אין ודאות שהיו מעורבים בלחימה, מה שמותיר פתח לכך שאולי היו חפים מפשע. חלק מהשמות שמופיעים ברשימה מופיעים ברשימות השב"כ כמחבלים פעילים ומספיק חיפוש קצר בגוגל כדי לגלות את עברם, אבל ב"בצלם" בחרו כנראה להעדיף את הנרטיב הפלסטיני.

   

  צילום : ידיעות אחרונות
  צילום : ידיעות אחרונות

   

   

  בחזרה לתקרית ההיא באפריל 2003 בשכם. כך נכתב באתר "בצלם" על המחבל מאזן פריתח': "בן 25, תושב שכם, נהרג ב־15.4.2003 בשכם, מירי. פרטים נוספים: נהרג במהלך חילופי אש". פריתח' ואחרים מופיעים, כאמור, תחת הקטגוריה של מי שלא ידוע אם השתתפו בלחימה. ואולם, מהודעות שפורסמו בעבר על ידי שב"כ וצה"ל עולה כי מדובר במחבלים - ובחלק מהמקרים אף בארכי־מחבלים.

   

  כך למשל, על פי שב"כ וצה"ל, פריתח', תושב שכונת יאסמינה בשכם, נמנה על תשתית התנזים בעיר, אשר אחראית להוצאת פיגועים בשטח ישראל ולביצוע פיגועים לעבר כוחות צה"ל באזור שכם.

   

  תחקיר מפקד היחידה העלה אז שפריתח' היה המחבל שירה והרג את דניאל ב־2003 בשכם. י', לוחם ב"צוות מנדל", סיפר אמש בשיחה עם "ידיעות אחרונות": "אני ראיתי בעצמי את המחבל פריתח' יורה. אני בטוח ב־100% שמהירי שלו סגן דניאל מנדל נפל, וגם כל התחקיר המבצעי ברמת מפקד היחידה הוביל למסקנה הזאת. בהיתקלות הזו הוא גם שמט את הנשק שלו – היה לו M16 ואקדח. זה לחלוטין לא נכון להגיד שאין ודאות שהיה מעורב בלחימה".

   

  גם נאייף פתחי נאייף אבו שרח' מופיע באתר "בצלם" בקטגוריית הפלסטינים שנהרגו בידי צה"ל ולא ידוע אם השתתפו בלחימה. אלא שעל פי הודעות השב"כ וצה"ל, אותו שרח' היה מפקד גדודי שוהדה אל אקצא בשכם ואחראי לשורה ארוכה של תכנון וגלגול פיגועי התאבדות בשטח ישראל - חלקם מומן בצורה ישירה על ידי גורמי חיזבאללה מלבנון וכן גורמים מהרשות הפלסטינית.

   

  צילום : ידיעות אחרונות
  צילום : ידיעות אחרונות

   

   

  דוגמה נוספת היא לואי ג'יהאד פתחאללה א-סעדי, שגם הוא מופיע תחת אותה קטגוריה באתר "בצלם". אלא שלפי הודעות השב"כ וצה"ל, סעדי היה ראש התשתית האסלאמית הצבאית באזור טול כרם - תשתית שהייתה אחראית באופן ישיר לשורה של פיגועים חמורים.

   

  ו' היה אחד מלוחמי צה"ל שחיסלו את א־סעדי בקרב במחנה הפליטים טול כרם. ל"ידיעות אחרונות" סיפר כי ראה את א־סעדי רץ אליו בקלצ'ניקוב שלוף. "הוא ניהל איתנו אש במשך דקות ארוכות. אין כל ספק שהוא היה מעורב בלחימה. אם זה לא מחבל, אני לא יודע מה כן. אני מזועזע ממה ש'בצלם' כותבים עליו. זה עלבון אישי ולאומי".

   

  מארגון "בצלם" נמסר בתגובה: "'בצלם' לא טוען ששלושת ההרוגים האמורים לא היו מעורבים בלחימה, אלא שאין בידינו מידע לגבי שאלת מעורבותם במהלך התקרית בה נהרגו. כפי שמובהר לכל ובפרט במאגר המידע של בצלם, אין בסיווג 'לא ידוע' התייחסות למעשי העבר של ההרוג. סיווג זה נעשה על פי הפרשנות המקובלת של המשפט ההומניטרי עד לשנת 2008, אז שינה הצלב האדום את הגדרותיו. בכל מקרה, המידע שאנחנו מפרסמים הוא תוצאה של תחקיר עצמאי שלנו".

   

  צילום : ידיעות אחרונות
  צילום : ידיעות אחרונות

   

  דובר צהל
  דובר צהל

   

  yed660100