שבת 31 באוקטובר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 06.05.2017
  התרומה המסתורית של קוקה־קולה
  חשיפה: ”החברה המרכזית למשקאות” תרמה 50 אלף שקלים לעמותת הימין “אם תרצו” - ומקור אנונימי ביקש להותיר את התרומה חסויה • במי מדובר? אף אחד לא לוקח אחריות
  עמיחי אתאלי | כתבנו בכנסת

  מי לא רוצה שנדע על התרומה של “קוקה־קולה ישראל” לארגון “אם תרצו” – ולמה? זוהי השאלה שמעסיקה את ראשי עמותות השמאל בימים האחרונים.

   

  בשנתיים האחרונות הגישו חברי כנסת מהימין ארבע הצעות חוק שנועדו לפגוע בעמותות השמאל – ובכולן הייתה מעורבת מאחורי הקלעים תנועת הימין "אם תרצו". התנועה הובילה בעבר את הקמפיין נגד "הקרן החדשה לישראל" ומאז היא מנסה לכרסם בעבודת הארגונים הממומנים על ידי הקרן, בין היתר באמצעות חקיקה.

   

  נשיא ועידת מרצ, אורי זכי – שהיה בעבר פעיל בולט בארגון "בצלם" – החליט לאחרונה להשיב מלחמה ולנסות לפגוע בחזרה בתנועת “אם תרצו”. וכך הוא פנה לפני כחודש לרשם העמותות וביקש שיכפה על "אם תרצו" לחשוף את רשימת תורמיה החסויים.

   

  לפני מספר ימים קיבל זכי מרשם העמותות מסמך מפתיע מאוד המעיד כי בשנת 2015, “החברה המרכזית למשקאות”, יצרנית קוקה־קולה בישראל, העבירה לתנועת אם תרצו תרומה של 50 אלף שקלים. לא זו בלבד שקוקה־קולה העבירה את התרומה, לפי המסמך, גורם כלשהו, עמותת “אם תרצו” או “החברה המרכזית למשקאות” ביקש מרשם העמותות להטיל חיסיון על עצם התרומה, כך שזו לא תופיע במסמכים של העמותה – שעל פי חוק חייבים להיות גלויים לציבור.

   

  לפני כחודשיים כתב רשם העמותות ל”אם תרצו” כי מטעמים טכניים – ומאחר ו”החברה המרכזית למשקאות” לא סיפקה מסמך חתום המפרט את הסיבות שבגינן נדרש החיסיון – הוא נענה בשלילה לבקשה, ומחייב את העמותה לתעד את התרומה במסמכיה הגלויים.

   

  "הניסיונות להסתיר את התרומה של חברת קוקה־קולה ישראל פותח את מפת האינטרסים הלא ברורה שעומדת מאחורי תורמי 'אם תרצו'", אמר נשיא ועידת מרצ, אורי זכי.

   

  מנכ"ל תנועת "אם תרצו", מתן פלג, אמר בתגובה: "אנו מקווים כי גם בעתיד ראשי השמאל הקיצוני יעסקו בתנועת 'אם תרצו' במקום ברדיפת חיילי צה"ל ובהכפשת מדינת היהודים".

   

  בחברה המרכזית למשקאות סירבו להגיב.

   


  פרסום ראשון: 06.05.17 , 23:55