ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 10.05.2017
  בן הזוג לא השתתף אף פעם בהענקת הדרגות
  אמיץ, קר מזג ובעל סבלנות של רץ מרתון. צה"ל הוא אמנם סביבה סובלנית בהרבה מהעבר, אבל ההחלטה של תא"ל שרון אפק לחשוף את חייו האישיים תשמש דוגמה למפקדים וחיילים
  יוסי יהושוע

  איש אמיץ הוא תא"ל שרון אפק. הן בהחלטות המקצועיות שלו לאורך השירות, והן בהחלטתו לחשוף את חייו האישיים ולשמש דוגמה לחיילים ולקצינים זוטרים ממנו, לומר להם שזה בסדר לצאת מהארון, גם אם אתה קצין בכיר ואפילו חבר מטה כללי.

  אין קצין בכיר שהופתע מהמידע. אפק לא הסתיר זאת, אולם נמנע עד כה מלחשוף זאת בזירה התקשורתית. אפק היה עוזרו של מנחם פינקלשטיין, בעבר הפצ"ר וכיום נשיא בית המשפט המחוזי מרכז, ובהמשך גדל במערך הייעוץ והחקיקה ונחשב למומחה לדין הבינלאומי. מפקדו והמנטור שלו היה אביחי מנדלבליט, לימים היועץ המשפטי לממשלה. מנדלבליט היה זה שיעץ לו להרחיב את אופקיו המקצועיים כדי להכשיר את עצמו לתפקיד הפרקליט הצבאי הראשי. אפק שימש כפרקליט חיל האוויר בתקופתו של האלוף אליעזר שקדי כמפקד החיל, איתו היו לו יחסים מצוינים. בהמשך מינה אותו מנדלבליט לסגנו, וסימן אותו כיורשו.

   

  הוא היה מועמדו של הרמטכ״ל גבי אשכנזי לתפקיד הפצ"ר, אך נפסל על ידי אהוד ברק, שר הביטחון באותם ימים, ובמקומו מונה דני עפרוני. אפק, אולי בשל נסיונו כרץ מרתונים, היה קשוב לעצת מנדלבליט, ובחר שלא לפרוש והמתין עד שתגיע ההזדמנות. לפני שנה וחצי הוא מונה לתפקיד - היישר לפרשיות שהסעירו את צה"ל והמדינה כולה - אלאור אזריה ואופק בוכריס.

   

  אפק נחשב ל"דג קר". כזה שמצד אחד לא לוקח ללב ביקורת מקצועית, אבל מצד שני מאוד קשוב לה ואינו נוקט פינקסנות כמו קצינים בכירים אחרים. הוא מעולם לא הסתיר את נטיותיו, אומר קצין בכיר בפרקליטות, אבל בניגוד לקצינים אחרים לא הרבה לדבר על כך וגם נמנע מהענקת דרגה על ידי בן זוגו למשל.

   

  בהחלטות המקצועיות הוא הלך עם האמת שלו באומץ, גם כאשר ניתן היה לבקר אותן. כך, למשל, בתיק אזריה שבו הטיל כל כובד משקלו על סעיף ההריגה. כך גם בתיק אופק בוכריס, כשהלך על סעיף האונס כנגד הקצין הבכיר אף שלבסוף חטף ביקורת על כך כשהסכים להסדר טיעון מקל באופן משמעותי מול האישום המקורי.

   

  ״שרון עושה עבודה מצוינת כפצ"ר. הוא מוכיח שהכישורים שלו בריצות למרחקים ארוכים מסייעים לו בהתמדה ובמיקוד במטרה״, אמר אמש מנדלבליט ל"ידיעות אחרונות". ״צריך לשבח את היכולת שלו לשמור על שלטון החוק לבין מערכת יחסי אמון עם המפקדים הבכירים״.

   

  בהחלטה לחשוף את חייו האישיים העביר אפק מסר חשוב לחיילים הגאים, שמנווטים את דרכם בשירות הצבאי תחת מציאות מורכבת מאוד. הוא ידע גם היכן לעשות זאת, בראיון מבוקר לביטאון לשכת עורכי הדין, כך שנחשף בדיוק כפי שרצה בלי שאלות פולשניות.

   

  למען האמת, צה"ל של היום הוא מקום נוח הרבה יותר מבעבר לחברי קהילת הלהט"ב. בטקסי הענקת דרגות ובחילופי תפקידים כבר לא נדיר לפגוש את בני הזוג מעניקים את הדרגה לצד המפקדים, וכך גם עם קצינות ובנות זוגן. אחד מחבריו של אפק אמר אמש, כי הוא מקווה שכמו פרקליטים צבאים ראשים לפני, גם הוא יזכה לדרגת אלוף, ובפעם הבאה מי שיעניק לו את הפלאפל הנוסף יהיה בן זוגו.