ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  סובלים מלחץ ומחרדה? | צילום: שאטרסטוק
  זמנים בריאים • 11.05.2017
  סובלים מלחץ ומחרדה?
  רינת פז

  אנשים רבים סובלים מלחץ ומחרדה ברמה כלשהי, העלולים לגרום לתופעות פיזיות של הפרעה בשינה סדירה, עצבנות, כאבים בחזה או דפיקות לב חזקות, קשיי נשימה, יובש בפה, סחרחורות ועוד.

   

  במצבים אלה, בשלב הראשון צריכות להישאל כמה שאלות: מה הם הגורמים ללחץ? (מומלץ להכין רשימה מסודרת) האם אפשר לשפר את אורח החיים? מה אפשר לעשות כדי לשפר את המצב?

   

  במקרים של חרדה קלה עד בינונית ישנן דרכים רבות לסייע בהרגעה לפני הפנייה לעזרה של תרופות פסיכיאטריות. פעילות גופנית, למשל, ידועה כמסייעת להרגעה, במיוחד לאנשים שהתעמלות היא לא חלק מאורח החיים שלהם. תרגילי נשימה או מדיטציה אף הם בעלי השפעה גבוהה.

   

  לתזונה יש ערך גדול בהשפעה על לחץ וחרדה ולכן חשוב לעשות התאמה נכונה של התזונה. מומלץ להימנע מצריכה של קפה, אלכוהול וסוכרים או להקטין אותה. חשוב לבדוק האם יש חוסרים בוויטמינים מסוג B או חוסר במגנזיום.

   

  אמצעי הרגעה נוסף, שתופס תאוצה יותר ויותר בשנים האחרונות, הוא השימוש בצמחי מרפא. הם חלק חשוב בטיפול באנשים שלא החלו ליטול תרופות פסיכיאטריות. אנשים הנוטלים תרופות חייבים להיוועץ ברופא בטרם שימוש בצמחי מרפא כלשהם, וזאת כדי לדעת אילו צמחים הם יכולים לקחת ואילו יכולים לגרום לתגובות־נגד כמו הגדלת פעילות התרופה או הקטנתה.

   

  ישנם כמה צמחים ותרופות מבוססות צמחים שמשמשים להרגעה ומהווים תחליף טבעי לתרופות המרשם. את חלקם אפשר לצרוך באופן עצמאי והם זמינים לרכישה, וחלקם דורשים התייעצות מקדימה עם איש מקצוע.

   

  מליסה Melissa officinalis

   

  אחד הצמחים הפופולריים להרגעת מתחים, חוסר מנוחה, עצבנות, דפיקות לב, חרדה ובעיות שינה. השתמשו בו כבר בתרבויות עתיקות לאורך ההיסטוריה. מליסה הוא צמח בטוח יחסית, אם כי לא מומלץ לנשים בהיריון ולמי שסובל מבעיות של תת־פעילות בלוטת התריס. ניתן לשתות כחליטת תה, שתייה של כמה טיפות שמן אתרי בכוס או במיצוי אלכוהולי. אפשר לגדל מליסה בגינה או לקנות בצורות השונות בחנויות טבע.

   

  לבנדר Lavendula officinalis

   

  הצמח בעל הפרחים הסגולים בטוח לשימוש, חוץ מלנשים בהיריון. אפשר לגדל אותו בגינה או לקנות בחנויות הטבע. ניתן לעשות בו שימוש בכמה דרכים, כגון: שמן אתרי לבליעה, חליטת תה, תמצית אלכוהולית לבליעה. ניתן לקבל חלק מהאפקט הטיפולי על ידי הרחה – כאשר נשים פרחים של לבנדר בכוס מים רותחים או שמן לבנדר ליד המיטה ופשוט נריח. כרית חימום עם פרחי לבנדר יכולה לתת את ההשפעה המרגיעה, בשילוב עם החום.

   

  פסיפלורה Passiflora incarnita

   

  צמח השעוונית יכול להתאים לשימוש במצבים של עצבנות ובעיות שינה. יכול להרגיע גם במקרים של כאבים (אך לא במקום טיפול ממוקד בכאב). ניתן להשתמש כתמצית אלכוהולית כחלק מפורמולה צמחית הנצרכת בבליעה. רצוי להימנע משימוש במקרה שמטופלים באמצעות תרופות אחרות.

   

  קמומיל Matricaria recutita

   

  השימוש בפרחים הצהובים של הקמומיל תועד כבר בתקופת הפרעונים. השימוש העממי העיקרי של הקמומיל הוא להרגעת מערכת העיכול, אך לתה על בסיס קמומיל יש סגולות מרגיעות ואף משפרות שינה. לא מומלץ להשתמש בקמומיל לבעיות חרדה כטיפול בלעדי, אך כחלק מפורמולה או כחלק מטיפול רחב יותר יש לו ערך רב. חשוב לשים לב שאנשים מסוימים יכולים להיות אלרגיים לצמח.

   

  פרג קליפורני Eschscholiza popy

   

  צמח ממשפחת הפרג, הידוע כמסייע להרגעה ולעזרה בשינה. נשתמש בתמצית אלכוהולית כחלק מפורמולה הנצרכת בבליעה.

   

  ולריאן Valeriana officinalis

   

  ידוע לאורך ההיסטוריה כמסייע בבעיות של לחץ וחרדה, שינה, אי־שקט, הרגעת מערכת העצבים ועוד. הוא משפיע על מגוון רחב של סימפטומים עקב מספר רב של חומרים פעילים, שמשפיעים בדרכים שונות על הגוף. ישנן כיום בשוק תרופות ממקור צמחי העושות שימוש בצמח הוולריאן כמרכיב פעיל. היעילות גדולה עוד יותר בתרופות על בסיס צמחי המשלבות ולריאן עם פסיפלורה, קרטגוס ואיצטרובל לופולי.

   

   

   

  הכותבת היא

   

  מומחית לרפואה נטורופתית,

   

  תזונה וצמחי מרפא

   


  פרסום ראשון: 11.05.17 , 22:20