רביעי 29 בינואר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  יחסי ציבור
  24 שעות • 13.05.2017
  יש אש בלי עשן
  קבלו את הטרנדים הלוהטים של החג: מדורות אקולוגיות שבוערות בתוך חבית, מדורה שכבתית אחת שחוסכת זיהום סביבה, מדורת פנסי אופניים שיוצרים מעגלי מדוושים ומדורות בניחוח נוסטלגי עם גיבורי הפלמ"ח
  ל"ג בעומר | איריס ליפשיץ־קליגר

  ל"ג בעומר הוא אירוע שמעצבן בכל שנה מחדש את שוחרי האקולוגיה, בגלל הבערה המופרזת שמשחררת כמויות גדולות של פחמן דו חמצני, המזהמות את האוויר. בנוסף במהלך בעירת העצים במדורות נפלטים לאוויר ריכוזים גבוהים של חלקיקים, המסוכנים ביותר לנשימה ולבריאות. שלא לדבר על הילדים שנפגעים במהלך השהות בקרבת המדורה ומובהלים לחדרי המיון כתוצאה מתאונות אש שונות.

  מה עושים כדי לצמצם נזקים?

  1. לשמחתנו, יש טרנד מעודד של מדורות אקולוגיות. כבר שמענו על גני ילדים ועל כיתות שהחליטו על מפגש חגיגי בלי להדליק מדורה, וכמובן יש את האופציה של מדורות שכבתיות במקום כיתתיות. ויש כמובן את המדורות האקולוגיות המשותפות, כמו אלה שמקיימת עיריית גבעתיים בבתי הספר בעיר. בשנה שעברה נערך פיילוט מוצלח שהורחב השנה לעיר כולה, מה גם, שליתר דיוק, נכון להיום אין כל כך שטחים להבערת מדורות ברחבי העיר וזאת בגלל הבנייה הצפופה, אולי מדי? המדובר במדורה מבוקרת שבתיאום עם מנהל החינוך העירוני ואגף הביטחון, מבוערת רק בחצאי חביות. בתוך החביות שורפים רק עצים יבשים תוך פיקוח שלא ייזרקו פנימה חומרים מזהמים, ובמקביל נערכת פעילות חווייתית לכל כיתה, הכוללת הפעלות, כיבוד ותפו"דים ומופע מרכזי לכל ילדי בית הספר.

  2. על הדלקת מדורה אלטרנטיבית באמצעות דיווש כבר שמעתם? דווקא בבני־ברק מצאנו תקווה אקולוגית: בעיר מעודדים הדלקה של אור גדול, שהוא לא דווקא מדורה, אבל מחקה את הרעיון של אש דולקת. וככה זה עובד: העיר בני ברק היא המקום עם הכי הרבה זוגות אופניים. כל תושבי העיר מוזמנים להגיע עם האופניים למעגלי ל"ג בעומר, ולדווש במרץ כדי להדליק את פנסי הכידון. ככל שעומדים במעגל צפוף יותר ונדלקים יותר פנסים, מתקבל אור גדול. גימיק אקולוגי מעורר מחשבה, מה גם שמעודד לגלות שצמצום זיהום הסביבה חשוב לא פחות משמירת המסורת.

  3. אפשר לוותר על מדורת ענק ולהסתפק בקומזיץ בטעם של פעם. אתרי הקמפינג ברחבי הארץ כבר ערוכים לבילוי משפחות שמעדיפות לינה חווייתית בחיק הטבע ואולי גם מנגל מצומצם על פני להבות ענק מזהמות. וכמובן מדובר באתרים שהדלקת האש בהם מותרת על פי חוק. שווה לבדוק את פארק גשר להבות הבשן על הירדן, שנעשתה בו עבודת שיקום אקולוגית נפלאה, את אתר קייקי מעיין הגושרים שעל גדות נחל החצבני, שם מתאפשרת לינת שטח לצד מגוון רחב של אטרקציות בסמוך לקו המים, ואת אתרי הקמפינג סביב הכנרת. גם בדרום אתרי חאן רבים מאפשרים הבערת אש מבוקרת — למשל חאן ספינת המדבר, החאן בגן לאומי מצדה, ועוד.

  4. חוזרים לקומזיץ של הפלמ"ח

  דרך חדשה־ישנה לחגוג את ל"ג בעומר: מאות מדורות וסביבן אלפי חוגגים בהשראת גיבורי הפלמ"ח במסגרת המיזם "מסביב למדורה", שמפגיש את דור מקימי המדינה, ביניהם לוחמי ההגנה, הפלמ"ח, האצ"ל והלח"י, עם ילדי הטאץ'. ניר יששכר, מנהל מיזם "מסביב למדורה": "המייסדים המשתתפים בפרויקט נמצאים בעשור התשיעי והעשירי לחייהם. קשה להודות בזה, אך זו הזדמנות כמעט אחרונה עבורם לספר ועבורנו לשמוע ממקור ראשון סיפור אמיתי ואישי על קום המדינה.

  לרובם זו גם הפעם הראשונה שהם יספרו את הסיפור, פשוט כי אף אחד לא שאל אותם עד עכשיו. למידע נוסף ולהרשמה למיזם: misavivla.com.

   

  גאדג'טים למדורה

  גריל שפועל על מפוח חשמלי, פחם ידידותי לסביבה מקליפות עץ קוקוס, מבער נטען, ומדורה שאפשר להבעיר בחצר הבית. קבלו את הגימיקים הכי מדליקים לחג

  קולפן תירס

  גריל עם פחם ידידותי לסביבה

  למי שרוצה למנגל ליד המדורה ועדיין לשמור על הבריאות והסביבה, קבלו גריל הפועל על מפוח חשמלי (נטען בסוללות) בעזרת פחם מסוג BBQ ultra quick — פחם בריאותי בהשוואה לפחמים הרגילים. מדובר בדיסקיות פחם טבעי שעשויות משבבי קליפות עץ קוקוס ומעמילן תירס, המתכלות בגמר השימוש. משקל כל דיסקית 300 גרם והיא מספקת בערה המשתווה לזו של שק פחם בן שני ק"ג. הגריל נראה כמו סיר עגול, בנוי בשלוש קומות, שוקל שלושה ק"ג, נייד, נוח ומגיע עם תיק נשיאה לשינוע ואחסון. הגריל נדלק באמצעות מצת פשוט ללא חומרי בעירה ולכן אינו מייצר עשן או ריח. הוא גם אינו מפיץ חום כלפי מטה, ולכן יכול לעמוד על כל משטח עבודה. המחיר: 460 שקלים (עלות דיסקים פחם: 79.90 שקל לחבילה). להשיג בהום סנטר.

   

   

  גריל עם פחם ידידותי לסביבה
  גריל עם פחם ידידותי לסביבה

   

   

   

  מבער נטען

  אנחנו הרי לא יכולים בלי לשאול איפה המטען, אז גם כאשר מדובר במבער העניין מגיע עכשיו עם כבל נטען שטוען את המצית/מפוח למשך 4 שעות, עם חיבור וטעינת usb, כולל פותחן בקבוקים ופנס המוטמעים בתוך המטען. 299.90 שקלים. להשיג בהום סנטר. 

   

   

   

  מבער נטען
  מבער נטען

   

  מדורות גן מעוצבות

  מדורות הגן המעוצבות של FIREPIT, המיועדות לחצר הבית או לגינה, הן גימיק עיצובי עבור מי שלא רוצה לוותר על אווירת החג. הן פועלות על מערכת גז חכמה ובטיחותית, בה האש מרקדת ונראית כמו מדורה של ממש. החל מ־2,800 שקל. פרטים בכתובת

   http://www.firepit.co.il 

   

   

  מדורות גן מעוצבות
  מדורות גן מעוצבות

   

  מברשת לניקוי תפוחי אדמה

  מברשת המעוצבת בצורת תפוח אדמה, יפה ופרקטית, לשיוף תפוחי האדמה על קליפותיהם. 39.90 שקלים ברשת CHEF.

   

  מברשת לניקוי תפוחי אדמה
  מברשת לניקוי תפוחי אדמה

   

  קולפן תירס

  אביזר מדליק נוסף לסביבת

  המדורה הוא קולפן תירס שבתנועת סיבוב פשוטה יסיר עבורכם את כל הגרעינים מהקלח. 39.90 שקל, להשיג בחנות הדגל

  של Brass במתחם ONE DESIGN, או באתר החברה:  

  http://www.brassbrands.co.il

   

   

  קולפן תירס
  קולפן תירס

   


  פרסום ראשון: 13.05.17 , 20:34
  ידיעות אחרונות