ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  ארזי | צילום: גבריאל בהרליה
  7 לילות • 16.05.2017
  ממלכת ירדנה
  היא שלחה קלידן לכלא. טרקה לפשנל את הטלפון בפרצוף. לקחה כדור עם פראנק זאפה. הרגיעה שימפנזה נסערת בעכו. ויתרה על 'הללויה' אבל ריגשה את המדינה עם 'ליל חניה'. ספגה אלימות בגלל התנגדותה למלחמת לבנון והחזית עם עפרה חזה ולוהקה לקמפיין רהיטים לבקשתו של אחד, בנימין נתניהו. מה זוכרת ירדנה ארזי מהחיים ומהקריירה המופלאה שלה?
  רז שכניק

  1. על איזה רקע הודח מפקד להקת הנח"ל והפכת למפקדת?

   

  "יו, אני לא זוכרת שהודח מהתפקיד. נפלתי".

   

  התשובה: היה מרד בלהקה.

   

  "לא זכרתי שזה קשור אחר בשני. השעה הייתה משהו כמו שלוש לפנות בוקר והיינו להקה שטורטרה המון, המשמעת הייתה מאוד קשה, דני ליטאי ויאיר רוזנבלום החזיקו אותנו מאוד־מאוד קצר. גם לוותיקים התייחסו כמו אל טירונים. הייתה אכזריות רוחנית ביחס אלינו. חיינו בתחושה שהחרב מתהפכת מעלינו כל הזמן ושעוד דקה מעיפים אותנו. הם הרשו לעצמם לא להתחשב בשעות מנוחה. קרענו את התחת בהופעות, החזרות היו נמשכות עד השעות הקטנות.

   

  ליטאי ורוזנבלום היו ציפורי לילה והתייחסו אלינו כאל חומר גלם שאפשר לעשות איתו מה שרוצים. היום דברים כאלה לא היו עוברים. התחיל מרמור. בכל זאת חבר'ה דעתניים. עבדנו על השיר 'מסביב למדורה' בסולו של גידי גוב ששר את זה מקסים. ואז יאיר חצה את גבול ההתעמרות וגידי ודני סנדרסון אמרו לו משהו בחזרה. ואז הוא אמר, 'אם לא תעשו ככה וככה, אני הולך'. וגידי אמר לו, 'אז תלך'. והוא הלך. השאיר אותנו תקועים באמצע החזרות ולקח את השיר ללהקת פיקוד מרכז. ואז כנראה מוניתי למפקדת". (0)

   

   

  2. מה הייתה התגובה הראשונה שלך לטלפון שקיבלת מהאמרגן פשנל?

   

  "טרקתי כמה פעמים את הטלפון בפרצוף שלו".

   

  התשובה: טרקה לו את הטלפון.

   

  "הייתי חצי שנה בלהקת הנח"ל ופשנל היה כבר אגדה. כל הכוכבים הכי גדולים היו חתומים אצלו. תאר לך אותי, חיילת מושתנת שעדיין מסוחררת מהעובדה שבכלל הגעתי ללהקת נקראת למשרדים ומתבשרת שיש לי טלפון. אני מרימה ושומעת, 'שלום, מדבר פשנל'. היה לי ברור שהש"ג עובד עליי וטרקתי את הטלפון. זה קרה שלוש פעמים ונורא כעסתי על הש"ג. לפני הטריקה הרביעית הוא אמר לי, 'זה אני באמת'.

   

  פשנל החתים אותי על חוזה לחמש שנים אבל הייתה לי החוצפה לחתום קבע בלהקה, למרות הפיתויים שחיכו לי בשוק האזרחי. היו המון הצעות וסירבתי לכל כי אהבתי את הלהקה, הייתי מאושרת ולא רציתי שזה ייגמר. עד שהראו לי את הדלת אחרי שנה וחצי בקבע". (1)

   

   

  להקת הנח"ל
  להקת הנח"ל

   

   

  3. מי תקף אותך במהלך הופעה בבית מלון בעכו?

   

  "לא במהלך הופעה אלא לפני. קוף".

   

  התשובה: קוף.

   

  "סיפור מטורף. אני בהיריון, בחודש השלישי, בשמלת ערב מפוארת. מגיעה להופעה בחוף התמרים בעכו. לפני ההופעה מעלים אותי לחדר לקומה גבוהה, להסתדר ולהתלבש. בשעה 11 בלילה אני פותחת את הדלת לצאת להופעה ובקצה המסדרון עומד שימפנזה ענק. סגרתי את הדלת מאחוריי ואין לי מפתח. מזכירה לך שאני בהיריון ובשמלת ערב. השימפנזה רואה אותי, דוהר אליי, קופץ עליי, נתלה לי על המותניים, מחבק לי את הצוואר ובוכה לתוך האוזן שלי. זו חיה כבדה וגדולה.

   

  עפרה חזה
  עפרה חזה

   

   

  אני לבד במסדרון עדיין. באינסטינקט ליטפתי אותו, הרגעתי, וביד השנייה אני דופקת על דלת של אחד החדרים. בסוף אחד החדרים נפתח, הרמתי את הטלפון ואמרתי למרכזנית את המילה 'שימפנזה'. ואז הגיעו אנשים והתברר שיש בחור שהופיע איתו, ירד לראות את ההופעה שלי והשאיר את השימפנזה בחדר. הוא התעורר, ראה שהוא לבד, יצא מהחדר ופגש אותי. תבורך אורנה בנאי על הפעילות שלה נגד הופעות עם בעלי חיים ויבורך המחוקק בעניין". (1)

   

   

  4. מה עשתה עפרה חזה כששמעה שהצטרפת לפסטיבל שירי ילדים יחד איתה באותה שנה?

   

  "לא זוכרת".

   

  התשובה: חזה סירבה להשתתף ופרשה.

   

  "שכחתי. המתיחות עם עפרה חזה קיימת עד היום אבל את האירוע הספציפי הזה אני לא זוכרת". (0)

   

   

  5. מה אמרת אחרי תקרית הדיו?

   

   

   

  "שזה יכול היה להיות לא דיו אלא חומצה".

   

  התשובה: "מי שבא עם אקדח, יש לו כוונות לא טובות. זו יכולה הייתה להיות חומצה".

   

  "זה היה נורא מפחיד ומזל שזה נגמר בדיו. זה קרה אחרי תקופה ארוכה שבה כל הזמן התנכלו לי, זרקו עליי אבנים כשהגעתי להופעה בעיר הנוער, איימו עליי. זה היה נורא. אנרגיה שלילית שלובתה על ידי כל מיני אנשים שתפסו על זה טרמפ, לרבות העניין האשכנזי־מזרחי.

   

  העניין של ירדנה־עפרה כל הזמן עולה מחדש, כקוד, וזה מלווה את שתינו כל החיים. הייתי בכזו טראומה מכל זה אז, וכשריטה נבחרה להיות זמרת השנה אחריי, שלחתי לה עציץ ומעל כל במה אמרתי שהיא ראויה, שמגיע לה, רק כדי לא לפתוח עוד פעם חזית מטורפת כזו. כבר אז הרגשתי שהמלחמה הזו מגמדת את עפרה וגם אותי. התביישתי בסיטואציה הזו, של נשים מתגוששות בזירה.

   

  ב־88' היא רצתה לכתוב לי שיר לאירוויזיון וזו הייתה מחווה יפה אבל לא לקחתי את השיר, מסיבות מקצועיות. כשההורים שלי נפטרו בהפרש של חמישה ימים, בשנת 1994, עפרה התקשרה אליי והייתה לנו שיחה ארוכה, יפה, מזככת. היא נפתחה אליי מאוד, סיפרה לי על המצוקות שלה. מבחינתי סגרנו אז את הכל. המוות שלה עד היום לא נתפס אצלי. כאילו כמו חלום רע". (1)

   

   

  6. איך כינתה העיתונות האמריקאית את שוקולד־מנטה־מסטיק ב־1975?

   

  "מינט שוקולד? רגע, לא. נערות השוקולד".

   

  סליון דיון
  סליון דיון

   

   

  התשובה: נערות השוקולד.

   

  "הם לא ידעו לאכול את זה כי להגיד מסטיק היה קשה באנגלית וגם את השם ירדנה ארזי. יום אחד הופענו בתוכנית הטלוויזיה הכי יוקרתית בגרמניה בשם 'סטאר פארדה'. המנצח היה ג'יימס לאסט ולא היה לנו מושג מי הוא. היינו בשמלות לבנות ורותי רצתה שמישהו ימרח לה על הגב מייק־אפ. היא ראתה איש מזוקן וביקשה ממנו. הוא אכן עשה את זה, מההלם. כשנודע לנו שזה המנצח לאסט, בכינו מרוב צחוק בצרחות". (1)

   

   

  7. מה הסיפור שלך ושל פרנק זאפה?

   

  "הוא חיזר אחריי".

   

  התשובה: על פי הטענה, השיר Jewish Princess נכתב עלייך.

    

  פרנק זאפה
  פרנק זאפה

  "יכול להיות, אני לא בטוחה. הייתי עם שוקולד־מנטה־מסטיק אחרי האירוויזיון במאלמו, שוודיה. באותו מלון ישנו גם אבבא - עם ההיסטריה סביבם - ופרנק זאפה. הוא ראה אותי ונדלק. אבל מה אעשה שהוא לא היה בראש שלי? זה לא עניין אותי בכלל. הופענו אז באיזה בית מלון, זאפה הגיע להופעה שלנו וזה היה הזוי ברמות מטורפות. הייתה סוג של היסטריה סביבו. שומרי ראש, מעריצים ואני, מהקיבוץ, לא מבינה מה הוא רוצה ממני.

   

  זאפה והאמרגן שלו ביקשו מלאה לופטין וממני לצאת איזה ערב. אמרתי לה, בואי נצא קצת וסלמאת. הם לא הבינו שנפלו על ישראליות, קצת אחרות ממה שהם מכירים. הם רצו לתת לנו כדור בשם קווילו, לסוטול. התעקשו שניקח. אמרתי ללאה, 'נלך על הכדור ונישן טוב כל הלילה'. זוכרת שזאפה הלך איתי ברחוב, יד ביד, ורצו אחרינו עיתונאים, אין לתאר. כשהגענו למלון אמרנו להם, 'לילה טוב'. ישנו נהדר ובבוקר אכלנו יחד עם להקת אבבא שהיו מאוד נחמדים". (1/2)

   

   

  8. איזה חבר להקת הנח"ל שלחת לכלא?

   

  "דניאל פאר, לימים הקלידן של גזוז".

   

  התשובה: דניאל פאר.

   

  "הוא הפריע בחזרה ונכנס איתי ראש בראש. העליתי אותו למשפט והוא נשלח לחמישה ימים במחבוש. הייתי מפקדת נוקשה מדי. אני באה מבית יקי ושמתי את עניין הסדר בראש סדר העדיפויות. בהנדסת אנוש זה לא היה דבר נכון. הייתי צעירה מדי, מאוד לא מוכנה לתפקיד. אחרי האירוע הזה ביקשתי שיחליפו אותי ואז שמעון ויצמן מונה למפקד ועשה את זה בהצלחה". (1)

   

   

  שוקולד מנטה מסטיק
  שוקולד מנטה מסטיק

  9. מי זכתה באירוויזיון שבו השתתפת ב־1988?

   

  "סלין דיון חמוצת הפנים".

   

  התשובה: סלין דיון.

   

  "זה סיפור מרים בנימיני. נבחרנו בהגרלה להיות שיר מספר 9. אני מתקשרת למרים בטלפון והיא אומרת לי, 'נ ה ד ר. אין יותר טוב מזה'. אבל קפריסין ביטלה את ההשתתפות שלה באירוויזיון והפכנו לשיר מספר 8. אני מתקשרת למרים בנימיני ונהיה שקט על הקו. היא אומרת לי, 'תראי, זה לא כמו 9, אבל זה בסדר'. שיר מספר 9, סלין דיון של שווייץ, זכה בראשון, אני בשביעי, שזה בסדר. לא יצא לי לדבר איתה ואי־אפשר היה להבין שהיה תהיה כוכבת גדולה. אני בכלל הייתי שקועה בתוך עצמי וכל מה שעניין אותי זה לעשות ביצוע טוב. לא התמנגלתי עם אף אחד". (1)

   

   

  10. מה הוצע לך במקביל להנחיית האירוויזיון ב־1979?

   

  "אתה מתכוון ל'הללויה'?"

   

  התשובה: 'הללויה'.

   

  "שלמה צח קרא לי למשרד שלו, השמיע לי את השיר 'הללויה' וביקש שאקח אותו. זה היה אחרי ששוקולד־מנטה־מסטיק התפרקה. אני, הפוסטמה, עדיין לא מבינה שאני קרייריסטית ואומרת לצח, 'אני מוכנה לשיר אבל רק עם לאה לופטין'. לא רציתי להיות לבד. במקביל שי נשר הציע אותי לאלכס גלעדי להנחיית האירוויזיון והוא קפץ על הרעיון, לא מבינה עד היום איך הלך על חסרת ניסיון כמוני. אז עמדו בפניי שתי ההצעות האלה. חשבתי ש'הללויה' הולך לקדם ואילו ההנחיה כבר בכיס, האירוויזיון בארץ. הפולנייה הלכה על הבטוח. אם הייתי מכירה את מרים בנימיני אז, הייתי מתייעצת איתה". (1)

   

   

  11. מי בחר בך למובילת הקמפיין של חברת הרהיטים רים?

   

  "מנהל השיווק אז היה בנימין נתניהו".

   

  התשובה: בנימין נתניהו.

   

  "הקשר שלו היה עם פרסום אריאלי ולא איתי אישית. מנהל הקריאייטיב היה עמוס טל־שיר, בעלי לשעבר. אחרי האירוויזיון הם עשו סקר על הדמות הנשית הפופולרית ויצאתי מקום ראשון אז לקחו אותי לקמפיין. לא זוכרת אם יצא לי לדבר עם נתניהו". (1)

  נתניהו
  נתניהו
   

   

  12. מה היה אלבום הזהב הראשון שלך?

   

  "'אתה לי ארץ'?"

   

  התשובה: האלבום השני, 'מה נשמע'.

   

  "אז אני רוצה לציין משהו. 'מה נשמע' היה אלבום טעון, בגלל השיר 'הביתה'. הרבה מהשירים ברפרטואר שלי לא קלילים כמו שנוטים לחשוב. אמרתי הרבה פעמים 'לא' לשירים שהצליחו אבל לא היה בהם את מה שחיפשתי, למשל 'כאן' של הדצים או 'חי' של עפרה שהוצעו לי, זה נראה לי כמו שיר ילדים. גם ל'בללייקה' של אילנית אמרתי לא. 'עוד נגיע' למשל זה סוג של תפילה בעיניי, גם 'שירו שיר אמן'. יש דיבור עם מישהו למעלה. המעטפת שלהם טישטשה את התוכן אבל בטקסטים יש כוונה". (0)

   

   

  13. מה צעקו לך בשלומי בתקופת מלחמת לבנון?

   

  "לא זוכרת מה, אבל זוכרת שלא רצו שאשיר את השיר 'הביתה'".

   

  התשובה: "נהרוג את כל הערבים ואותך".

   

  "וואו. זה בגלל אותו שיר. הוא נפל בעיצומו של ויכוח ציבורי מאוד גדול על עצם השהייה שלנו בלבנון. היו הפגנות ובחלקן גם השתתפתי וכמובן הופעתי בפני חיילים בהרי השוף. בעקבות כמה הופעות נכתב השיר 'הביתה' אחרי שסיפרתי לאהוד מנור ז"ל על קורותיי בלבנון. זה הרגיז הרבה אנשים כי נקטתי עמדה.

   

  היום אני מקדישה את השיר בכל הופעה שלי ל־1,216 החיילים שנהרגו במלחמה הזו. לא מוותרת על השיר בכל הופעה והוא מוקדש גם לבן דוד שלי, סגן ישראל ארזי, שנפל בפעולת כארמה, 1968. ב־2003, בפרספקטיבה של 20 שנה מאותה מלחמה, ביקשתי מאהוד מנור שיוסיף בית. הוא הוסיף בית מצמרר שחידד את המחאה, וזה לפני שידעו על העונה השנייה של המלחמה הזו". (1/2)

   

   

  14. בכנס של איזו מפלגה חדשה הופעת בשנות ה־80?

   

  "לא זוכרת".

   

  התשובה: מפלגת 'יחד' של עזר ויצמן, 1984.

   

  "אתה בטוח? מה עשיתי שם. אם אין תמונות, אני לא זוכרת. תצלוב אותי". (0)

   

   

  15. איזה פוליטיקאי הציע לך מקום משוריין ברשימה לכנסת ומתי?

   

  "הייתה פנייה ממפלגת העבודה בשמו של שמעון פרס".

   

  התשובה: מפלגת העבודה.

   

  "בדקו איתי את האפשרות ואני זוכרת שנורא הצחיק אותי. אם יש משהו שאני רחוקה ממנו זו עסקנות ציבורית. אני פריקית של אקטואליה כי אכפת לי, אבל אין בי שום כישרון למרפקנות כזו. אני יכולה להיות פעילה בעשייה, בהתנדבות, לא כפוליטיקאית. אמרתי מיד לא. לאורך שנים פגשתי את פרס כמה פעמים אבל אף פעם לא דיברנו על זה". (1)

   

   

  16. מאיזה קמפיין דרשה ח"כ מרים גלזר־תעסה להדיח אותך ולמה?

   

  "מהקמפיין של האגודה למען החייל".

   

  התשובה: האגודה למען החייל.

   

  "אלה היו ימים סוערים. השתתפתי בהפגנה גדולה נגד מלחמת לבנון ולאחר מכן היה עמוד שלם ב'ידיעות אחרונות' של הפוליטיקאים נגדי, על איך שאני מרשה לעצמי. נורא נבהלתי מזה, הרגשתי שהממשלה כולה נגדי. אבל בסוף לא הודחתי מהקמפיין". (1)

   

   

  17. בפני קהל האוהדים של איזו קבוצה הופעת ב־1984?

   

  "מכבי חיפה?"

   

  התשובה: חגיגות הגביע של הפועל לוד.

   

  "גם עם כיתת יורים לא הייתי זוכרת את זה, אבל אחלה". (0)

   

   

  18. איזה שיר שלך שלט במצעדים ביולי 1973?

   

  "'ליל חניה'".

   

  התשובה: 'ליל חניה'.

   

  "שיר שאני מאוד אוהבת. עד היום אני בודקת דרך הביצוע שלו את המנעד הקולי שלי - אם אני מגיע לגבוהים שם, אז הכל בסדר. האגדה מספרת שיהורם גאון התקשר ליאיר רוזנבלום ב־1973 ושאל אם יש לו שיר בשבילו לפסטיבל הזמר. יאיר התרגש מעצם הפנייה ועל השולחן שלו היה מונח בדיוק הספר של נתן אלתרמן פתוח על השיר 'ליל חניה'.

   

  זה לא שיר שאפשר להלחין בכלל אבל זה איתגר את יאיר שהלחין ושלח ליהורם, שעד היום לא החזיר טלפון. השיר הועבר לחנן יובל ויאיר ביקש, למורת רוחו של חנן, לצרף לביצוע שניים שהשתחררו מלהקת הנח"ל, אפרים שמיר ואני. עבדנו המון על השיר הזה, וזו הייתה ההופעה הראשונה שלי אחרי השחרור. היצירה מדברת על היערכות צבא למלחמה וזה היה כמה חודשים לפני מלחמת יום הכיפורים. מצמרר. השיר לא זכה בפסטיבל אבל עד היום, בכל סקר דעת קהל, הוא מגיע למקום גבוה מאוד". (1)

   

   

  19. כמה קיבלת על הקמפיין מבנק לאומי?

   

  "מאות אלפי שקלים".

   

  התשובה: 160 אלף דולר לשנה.

   

  "זה היה קמפיין שנורא אהבתי. אלונה בתי לקחה בו חלק וגם אבא שלי דוד ז"ל. לא זוכרת את הביקורות על הכסף, רק שלא הבנתי שום דבר מהמהלכים שפירסמתי עבור הבנק כי אני ומספרים לא הולכים ביחד. אני רק זוכרת שאמרו לי שאנשים באים לבנק ומבקשים את התוכניות שאני מפרסמת. זה היה קמפיין שבאמת הביא תנופה לבנק". (1)

   

  פרסומת לבנק לאומי
  פרסומת לבנק לאומי
   

  20. ומה קרה ב־98' שהביא אותך להכריז על חופשה מתוכנית הבוקר?

   

  "התמוטטתי".

   

  התשובה: התמוטטות.

   

  "קמתי אז בשתיים לפנות בוקר לצורך התוכנית ולא הפסקתי לעבוד במקביל בהופעות או בהקלטות. באותה תקופה הקלטתי עם אבי פרץ דואט בשם 'אור שבעת הימים'. יצאתי מהאולפן, הזמנתי מונית והתעוררתי באיכילוב. מסכן נהג המונית. זו הייתה התמוטטות ופרופ' רפי קרסו, שהייתה לו פינה קבועה בתוכנית הבוקר, אמר לי שזה שילוב של חוסר שינה ומתח. זה קרה לי עוד פעם אחת. המאפרת דפקה בדלת שלי במלון בירושלים בארבע בבוקר לפני התוכנית ולא עניתי. בסוף פתחו את הדלת, מצאו אותי על הרצפה והתעוררתי בשערי צדק. מאז פנו אליי לאורך השנים לחזור לתוכנית בוקר, גם מערוץ 2 וגם מ־10, אבל לחשוב שוב על השעות הלא־נורמליות האלה? לא מסוגלת". (1)

   

   

  *שאלת בונוס: באיזו מסגרת ביצעת שיר שהפזמון שלו היה "בוא ותראה איך מוצצים טוב יותר".

   

  "מערכון של התוכנית 'מוצ"ש' עם אבי אתגר, ספי ריבלין ויעל עמית".

   

  התשובה: בתוכנית 'מוצ"ש' בערוץ 1.

   

  "זו הייתה פרודיה על הפרסומת שלי לבנק לאומי. תמיד היה לי הומור עצמי ותמיד יהיה". (1)

   

  סיכום הנקודות : 15 מתוך 21

   

   

  ירדנה ארזי מופיעה בימים אלה עם הגבעטרון. ב־27 ביוני תחגוג את הופעת ה־100 עם הלהקה במשכן לאמנויות הבמה בת"א עם האורח שלמה בראבא. לאחר מכן תתקיים הופעה בהרכב דומה ב־29 ביולי באמפי פארק מיני ישראל.

   

   


  פרסום ראשון: 16.05.17 , 19:21