ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  "איך בכלל יודעים אם הזהות המגדרית שלך תואמת את המין ששויכת אליו בלידה?". דילון
  7 לילות • 16.05.2017
  וביניהם
  זו אישה? זה גבר? ההגדרות האלה לא מקובלות על אסיה קייט דילון, אישיות שמגדירה את עצמה כלא–בינארית מבחינה מגדרית, כלומר לא גבר ולא אישה. עכשיו, עם תפקיד שגונב את ההצגה בסדרה המדוברת 'מיליארדים', העולם לומד מדוע יש לפנות לדילון בלשון רבים, ולמה בפרסי האמי הם מעדיפים להתמודד בקטגוריית השחקן ולא השחקנית
  עינב שיף

  כמעט כל ראיון עם סלב בינלאומי מותנה בהסכמה לרשימת דרישות ברמת פירוט משתנה. יש מוזיקאים שאסור להזכיר קולגות שהם מתעבים ויש שחקנים שיסיימו את השיחה ברגע שתצוין פרשה מביכה בכיכובם. מנהלים, דוברים ויחצנים אחראים על אכיפת הקריטריונים כדי שאתם שם בבית תוכלו, בסופו של דבר, לשמוע מה חדש בעולמם של הסופרסטארים.

   

  המסמך שנשלח על ידי יחסי הציבור כהכנה לראיון עם אסיה קייט דילון הוא סיפור בפני עצמו. אין בו ציוויים קפריזיים וגם לא תנאים מופרכים, אבל יש בו כדי לתמצת את הייחודיות של הכתבה שלפניכם.

   

  מדובר בקווים מנחים לכתיבה על ושיחה עם אישיות המזדהה כלא־בינארית מבחינה מגדרית. הכוונה, למי שטרם סיים התמחות בלימודי מגדר, היא לאנשים המרגישים שזהותם המגדרית אינה נמצאת בהכרח בקטגוריות של "גבר" או "אישה", אלא איפשהו ביניהן. לכן יש לפנות ולתאר אישיות כזאת בלשון רבים (They), כמו במקרה של דילון. למשל: אסיה קייט דילון מגלמים את טיילור בעונה השנייה והמצוינת של הסדרה 'מיליארדים'. באנגלית זו משימה לא פשוטה אבל אפשרית. בעברית, שבה ההפרדה בין זכר לנקבה משמעותית יותר בכל הקשור להטיית פעלים, מדובר במתכון ודאי לסמטוחה.

   

  בימים שלפני שיחת הטלפון עם דילון נשאלתי כמה וכמה וכמה פעמים, בעל פה ובכתב, אם קראתי את המסמך ואם אני מאשר שאפעל לפיו. גם בתום הראיון נעשה וידוא נוסף. אלא שבניגוד למקרים שתוארו לעיל, זוהי לא גחמה ולא קטנוניות: שפה היא מכשיר קריטי להבניית זהות ולהנחלתה בציבור הרחב. ודילון, בשל החשיפה הרבה ב'מיליארדים', הם סמל. לנוכחות שלהם בספירה הציבורית ומתן יחס ראוי להגדרתם העצמית יש משמעות. לכן, לאחר התייעצות עם מביני עניין בתחום, גם בכתבה זו היכן שישנה הטיה שונה לגברים ולנשים היא מובאת בגוף רבים זכר, שכן זוהי הצורה המקובלת בעברית לביטוי ניטרלי.

   

  עושה היסטוריה. דילון ב'מיליארדים'
  עושה היסטוריה. דילון ב'מיליארדים'

   

   

  דילון מבינים היטב את האימפקט ואת גודל ההזדמנות. "אם בזמן שהתבגרתי הייתה דמות לא־בינארית כמו טיילור בסדרה, או אולי סלב - פוליטיקאי, מישהו - זה היה באמת משנה את האופן שבו יצאתי למסע שלי", אמרו בראיון לוואניטי פייר. "זה משתקף דרך המסרים המגיעים אליי מאנשים צעירים".

   

  לצד 'מיליארדים', מעמד הפריצה של דילון למיינסטרים היה ראיון לתוכנית הפופולרית של אלן דג'נרס. המנחה נראתה נבוכה ומהוססת - ועוד מדובר באייקון להט"בקי - ואילו דילון שידרו חום, פתיחות והבנה שסייעו להם להסביר לאמריקה מה קורה פה. "מין זה בין הרגליים שלנו וזהות מגדרית זה בין האוזניים", אמרו בפשטות כובשת.

   

  "האם הרגשתי שאלן מפוחדת או נבוכה? לא בטוח", מספרים דילון ל־7 לילות. "הרגשתי שהיא בעמדה מאוד מיוחדת להתמודד עם ה'בורות' - והמילה הזאת נאמרת במובן האוהב, כי זה לא מכוון - של הקהל. אלן מייצגת את האדם שלא יודע מה זה 'זהות לא־בינארית' וככה נראה אדם שלא מכיר ואז לומד משהו חדש. עצם זה שאלן עשתה את זה, איפשר לקהל שלה להגיד, 'זה בסדר שאני לא יודע וזה בסדר ללמוד'. לכן זה היה רגע מאוד עוצמתי".

   

   

  * * *

   

  דילון הם סיבה מרכזית שבגללה העונה השנייה של 'מיליארדים', שהסתיימה בשבוע שעבר (וזמינה לצפייה ב־yes וי־או־די), הפכה לאחת מהפתעות השנה בטלוויזיה. הסדרה מביאה למסך את המלחמה בין ברוקרים וקרנות גידור חמדניות ובין שלטון חוק שבעצמו לא בוחל באמצעים ובאינטרסים. צד אחד בקרב המוחות והתרנגולים הזה מיוצג על ידי הבעלים של קרן הגידור 'אקס קפיטול' והרוקסטאר של התחום, בובי "אקס" אקסלרוד (דמיאן לואיס). את הצד השני מייצג פרקליט המחוז השאפתן צ'אק רודס (פול ג'יאמטי).

   

  וביניהם נכנסו הדמות של טיילור, שכמו דילון מזדהים כאישיות לא־בינארית מבחינה מגדרית ועוד במקום עבודה גברי וטורפני. אלא שהיכולות האנליטיות הפנומנליות של טיילור עושות את מה שבאמת חשוב - מכניסות כסף - מה שמביא את אקסלרוד לפרוש את חסותו על טיילור.

   

  היחסים המיוחדים שנרקמים ביניהם, כמו גם ההתערות של טיילור בג'ונגל היצרי והחייתי של שוק ההון, היו לציר מרכזי בעונה הנוכחית וגם להיסטוריה טלוויזיונית: זוהי ככל הנראה הדמות הלא־בינארית הראשונה בסדרה לא שולית כלל.

   

  כצפוי, גם תהליך העבודה היה לא שגרתי. "במהלך העונה קיבלנו תסריטים ולפעמים ההטיה התחבירית של טיילור הייתה לא נכונה מבחינה מגדרית. אז מדי פעם שלחתי מייל זריז בנוסח, 'אופס, שמתי לב שכך וכך', והתסריטאים היו משנים את זה בלי בעיה. לפעמים הייתה מילה כמו Policeman ותיקנתי אותם, כי טיילור לא היו ממגדרים את המילה הזאת. הם פשוט היו אומרים Cop".

   

  וכולם על הסט קיבלו את זה? אני מניח שעבור רובם המוחלט זה היה די חדשני.

   

  "שיתוף הפעולה היה מאוד פתוח ומכבד. אחד הדברים שהפתיעו אותי היה כמות השיחות עם שחקנים ואנשי צוות על זהות מגדרית ועל ההבנה שזה ספקטרום. בעקבות השיחות, גם אנשים שהזהות המגדרית שלהם תואמת את המין שאליו הם שויכו בלידתם, גילו שאפשר לעסוק בזהות מגדרית בנפרד מהמין. רמת ההבנה הייתה מעבר לכל הציפיות".

   

  מה שמרתק זה שגם בג'ונגל פרוע כמו 'אקס קפיטול' מקבלים את טיילור. המוסריות של העובדים שם היא בדיחה, אבל מבחינה מגדרית הם הכי פתוחים ומכילים שאפשר.

   

  "כי טיילור יודעים איך לעשות כסף. מה שאנחנו רואים בהתחלה זה לא קבלה של טיילור, אלא מין התפעלות. העובדים הם כמו חיות שמרחרחות את החיה החדשה. הסיפור כאן הוא ש'אקס קפיטול' זה עולם היפר־גברי וטיילור לא, ועדיין הם מסוגלים לעשות את העבודה יותר טוב מכל אחד אחר. אז השאלה היא אם העולם הזה חייב להיות היפר־גברי כדי לתפקד".

   

  ההופעה ב'מיליארדים' והבאזז סביב הדמות פורצת הדרך הובילו את רשת שואוטיים להגיש את דילון לפרס האמי. אלא שאז התעוררה השאלה: לאיזו קטגוריה משתייכת אישיות לא־בינארית? שחקן או שחקנית?

   

  דילון לא היססו ושלחו מכתב נלהב לאקדמיה: "אם הקטגוריות של 'שחקן' או 'שחקנית' אמורים לייצג את 'ההופעה הטובה ביותר של אישיות המזדהה כגבר' או 'ההופעה הטובה ביותר של אישיות המזדהה כאישה', אז אין מקום לזהות שלי בתוך מערכת הפרסים הבינארית הזאת". באקדמיה השיבו שלפי החוקים, כל אחד ואחת יכולים להציע את עצמם לכל קטגוריה.

   

  טיילור שמחו לשמוע ויתמודדו על קטגוריית שחקן המשנה הטוב ביותר. הסיבה: המילה Actor במקור אינה נושאת שייכות מגדרית גברית בהכרח. "מצאתי את עצמי בעמדה מיוחדת בגלל הנראות שלי", אומרים דילון על המהלך שעורר הדים בתעשיית הבידור ועשוי, אם וכאשר האקדמיה תמצא לנכון, להביא לתמונה היסטורית.

   

  תחשבו על האפשרות: לנצח בכלל ואולי גם להביס בפרט שחקן מגה־שמרן כמו ג'ון ווייט.

   

  "בוא רק נאמר שבין אם אקבל מועמדות או אנצח, זה לא קריטי. מה שחשוב הוא שמדברים על זה. ועצם השיחה תשאיר את העולם קצת יותר מכיל מאיך שהוא היה כשאני הגעתי אליו".

   

   

  * * *

   

  אחת הנקודות החשובות במסמך היא האופן שבו ייכתב כיצד אנשים באים לעולם. יש להימנע, למשל, מניסוחים כמו "נולד גבר" או "נולדה אישה". יש לכתוב כי אסיה קייט דילון שויכו למין הנשי בלידה לפני 32 שנים וגדלו באיתקה, ניו־יורק. "זה מקום מגוון כלכלית וגזעית. קל להיות בו אדם 'שונה' בכל צורה".

   

  אמרתם פעם שזה היה מקום נפלא לגדול בו, אבל שגם שם יש אלימות, בעיקר נפשית.

   

  "כן, כמו בכל מקום. יש אנשים שמקבלים מכות וכאלה שצועקים להם 'פאגוט'. גדלתי על סיפורי אימה של חברים או שראיתי בסרטים ובטלוויזיה דמויות קוויריות שפשוט נרצחו. בהחלט התבגרתי עם התחושה והמודעות שיש המון מקומות שבהם לא בטוח להיות מי שאני. הבית שלי היה תמיד מקום בטוח ואין לי אלא להודות על כך".

   

  זה עידן מורכב ומוזר. מצד אחד, תעשיית הבידור פתוחה מאי פעם לדמויות קוויריות. מצד שני, דונלד טראמפ נשיא ארצות־הברית.

   

  "עבור הקהילה שלנו, היום שבו '45' (דילון לא נוקבים בשמו של טראמפ אלא רק במספר 45, שכן הוא הנשיא ה־45 של ארה"ב - ע.ש) ניצח לא היה כל כך שונה מהיום שלפני כן. אנחנו נאבקים את אותו מאבק. צריך להחריף אותו בגלל הקצב שבו גוברת המתקפה מטעם הקבינט של '45'. המאבק הזה יימשך והאנשים שתמיד קיבלו את היחס הגרוע ביותר ימשיכו לחטוף ולכן חשוב מאוד לתמוך בהם".

   

  דילון למדו בתיכון אלטרנטיבי ואף לקחו קורס נרחב על המזרח התיכון, מה שסייע להם במעלה קריירת המשחק להיכנס לתפקיד רייצ'ל קורי, במחזה על חייה של האמריקאית שהייתה פעילה ב'תנועת הסולידריות הבינלאומית' ונהרגה ב־2003 בעזה, לאחר שנדרסה על ידי דחפור צה"לי. "גם אם רייצ'ל לא הייתה מתה ברצועת עזה, היא לא באמת הייתה חוזרת הביתה", אומרים דילון. "מה שהיא ראתה שם באמת ניער את האמונות הבסיסיות שלה בטוּב של האדם".

   

  בהמשך דילון למדו באקדמיה האמריקאית למוזיקה ודרמה בניו־יורק והתקבלו לסדנה יוקרתית לשחקנים במנהטן. לפני 'מיליארדים', ניתן היה לחזות בדילון בסדרות כמו 'Master of None' וב'כתום זה השחור החדש', שם הם גילמו את ברנדי, גזענית גלוחת ראש. ההצלחה הגדולה ב'מיליארדים' סידרה לדילון קידום בעונה הבאה של הסדרה ובשבוע שעבר הם אף הגישו פרס בטקס פרסי אם־טי־וי, שביטלו את החלוקה המגדרית בין שחקניות ושחקנים.

   

  בחייהם הפרטיים, דילון מצויים במערכת יחסים עם פרטנר המזדהה כגבר. "אז אני יכולה לקרוא לו 'הוא'?" שאלה דג'נרס בפנים חוששות וקיבלה מדילון אישור צוהל. במפתיע, גם המסמך מתייחס לכך. "אסיה קייט דילון אהבו גם גברים וגם נשים", נכתב שם. "הם מתאהבים באנשים ללא קשר למגדר שלהם".

   

  "דייטינג זה אף פעם לא משהו שעשיתי", סיפרו דילון לאחרונה. "זה אף פעם לא היה חלק מחיי. עם זאת, מניסיוני, במונחים של להתחיל עם אנשים או שמתחילים איתי, זה דומה למה שקורה בכניסה לחדר אודישן: אני האדם הראשון שנתקלים בו ונראה ככה. מפה זה עניין של תקשורת ושאלות. לא זכור לי שנדחיתי בצורה משפילה. זה יותר כמו, 'בסדר, לא זורם'".

   

  המון קוראים שלנו, בוודאי צעירים, יקראו את הראיון וישאלו את עצמם איך בכלל יודעים אם מישהו הוא לא־בינארי. יש לכם עצה עבורם?

   

  "איך בכלל יודעים אם הזהות המגדרית שלך תואמת את המין ששויכת אליו בלידה? איך מישהו יודע מה האוריינטציה המינית שלו? לדעתי לא רק טרנסג'נדרים, לא־בינארים וכו' צריכים לענות על השאלות האלו, אלא כולם. ואולי ככה הקוראים הצעירים יגלו מי הם".

   

  אני מניח שרוב השיחות שלכם עם אנשים בנושא מתנהלות בחריקה כלשהי. איך יודעים מתי מישהו בכוונה משבש את הזהות המגדרית ומתי מישהו פשוט לא מבין?

   

  "אפשר לדעת לפי הטון מתי אנשים מנסים לפגוע בי ולהתייחס אליי בצורה מוטעית מבחינה מגדרית ומתי אנשים מועדים פשוט כי כולנו מועדים מדי פעם, במיוחד כשאנחנו לומדים משהו חדש על שפה שאנחנו משתמשים בה תמיד".

   

  האמת, לא מתיש לפעמים להסביר שוב ושוב את עצמכם ככה? בטח עכשיו, כשאתם סמל?

   

  "בין אם אנשים אחרים שמו אותי בעמדה הזאת או שאני עשיתי את זה, זו עמדה שנוח לי בה. לא אכפת לי להיות האדם הראשון במסיבה או על הרחבה. זה מקום מגניב להיות בו וכולי תקווה שתצטרפו אליי. ואם אף אחד לא יצטרף אליי, אעמוד שם גם לבד בשמחה".

   

  7nights@yedioth.co.il

   

   

   

   


  פרסום ראשון: 16.05.17 , 19:06