שלישי 07 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  ALX
  חדשות • 17.05.2017
  מנסים לגמד את הנזק
  אלכס פישמן

  שר הביטחון רצה לכסות טפח, אבל חשף טפחיים. רצה להרגיע, והשאיר אחריו סימן שאלה מדאיג. ליברמן הודיע אתמול שיחסי המודיעין בין ישראל לארה"ב לא נפגעו נוכח הפרסומים על חומר מודיעיני ישראלי רגיש שדלף מהנשיא האמריקאי לרוסים. אלא שאף אחד לא דיבר על משבר ביחסי המודיעין בין שתי המדינות כתוצאה מפטפוטי טראמפ. ישראל זקוקה למודיעין האמריקאי יותר מכפי שהמודיעין האמריקאי זקוק לה. הבעיה היא במה שלא נאמר בהודעתו של שר הביטחון.

   

  ליברמן לא הכחיש את הפרסומים, הן לגבי המידע שהועבר לרוסים והן לגבי העובדה שישראל היא מקור המידע. יתרה מזאת, הוא לא התייחס לפרסומים על הנזק העצום שגרמה ההדלפה. ולא מדובר בנזק שאפשר לעבור עליו לסדר היום. ככלל, מבלי להתייחס לפרשייה זו, כאשר דולף מידע ממדינה אחת לאחרת, במקום שבו קיימים שיתופי פעולה בינלאומיים, סביר שעלול להיגרם נזק ליותר ממדינה אחת.

   

  התקשורת בארה"ב משמשת פלטפורמה לגורמים בשירותי הביון האמריקאיים שהחליטו, כנראה, לחסל פוליטית את טראמפ. לא די בכך שהם מציגים את הנשיא כמסוכן לביטחון המולדת — כמעט על תקן של משת"פ רוסי — כדי להשחיר עוד יותר את פניו, הם חושפים מידע רגיש וגורמים נזק בלתי הפיך. הצגתה של ישראל, למשל, כמקור המידע שהודלף לרוסים, נועדה להציג את טראמפ כאוויל שאינו יודע להבדיל בין מידע למידע וכמי שמסכן בת־ברית חשובה ביותר. סיפור כזה, אם הוא נכון, מעמיד את ישראל בחזית ישירה מול דאעש.

   

  הנזק שאולי גרם טראמפ עלול להימשך שנים ארוכות, שכן לפעמים נדרשות שנים עד שאתה יוצר נגישות למידע מסוים וכדי לשקם את הנזק שנגרם לנגישות הזו אתה זקוק לפעמים לעוד שנים. אותם גורמים שהדליפו את הסיפור לעיתונות האמריקאית הבינו היטב את מידת הנזק.

   

  ייתכן מאוד שהמידע שטראמפ העביר לרוסים אינו דרמטי. אם הוא היה מוגש באופן מקצועי, לא היה נגרם נזק. אבל ניתן לשער שהאופן שבו נמסרו אותן פיסות מידע לרוסים חושף בפניהם את הדרך שבה הוא הושג, והחשיפה הזו בפני שותף רוסי בעל אינטרסים שונים עלולה לחסל צינור מודיעיני ייחודי.

   

  ישראל, כפי שפורסם, היא חברה משקיפה בפורום האינטימי ביותר של המודיעין האמריקאי, שבו שותפות חמש מדינות: קנדה, ניו־זילנד, אוסטרליה, בריטניה וארה"ב. בקבוצה הזו יש שיתוף פעולה מלא והסכמים חתומים על כל סעיף העוסק בהעברה ובשיתוף מידע. ישראל הרוויחה את מקומה כמשקיפה בקבוצה הסגורה הזו ביושר. בין ישראל לארה"ב יש הסכמים מפורטים בנושאי מודיעין. בין ישראל לרוסיה אין הסכמים כאלה. זליגה של חומר ששייך למדינות הללו היא מעילה באמון. האמריקאים השתוללו עם פרשת פולארד ולא סלחו לישראל על מכירת ידע טכנולוגי לסין. מה שעשה טראמפ לא נופל בחומרתו.

   

  בנוסף, ישראל ומדינות נוספות משתפות פעולה עם מדינות אירופיות שונות בתחום הלחימה בטרור. כשהצרפתים, למשל, חושפים חוליה של דאעש ומונעים פיגוע באצטדיון, המודיעין לא מגיע בהכרח מצרפת. כשהגרמנים לוכדים חוליה של דאעש על אדמתם, יש סיכוי שקיבלו את ההתרעה ממודיעין ידידותי זר. ייתכן שההדלפה של טראמפ לרוסים תסתום את הגולל גם על הצלחת המשטרות באירופה בהשתלטות על תאי דאעש בשטחן.

   

  אין ספק שבכירים במודיעין האמריקאי מנסים היום במוסקבה לתקן נזקים שגרם הנשיא שלהם. למרות הודעתו, פוטין לא מתכוון לחשוף את סטנוגרמת השיחות בין טראמפ לשר החוץ שלו, וגם אם יעשה זאת אלה לא יהיו הסטנוגרמות המלאות. שווה לו לגונן על טראמפ. איפה עוד ימצא יריב טיפש כזה? √

   


  פרסום ראשון: 17.05.17 , 23:23